Varkaudessa ruotsinkielinen koulu?

itäisin

Oliko Storan massiivinen 40 miljoonan euron investointi palkkio tästä. Varkaudessahan on kohta ollut metsäteollisuutta jo parisataa vuotta.

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskinpa

      Tuskinpa sentään. Kunhan nyt muodon vuoksi investoidaan vähän Suomeenkin. Jotta taas voidaan jatkaa tuottavan tuotannon keskittämistä Ruotsiin.

      • nomuttasit

        Sitten se ruotsinkielinen koulu voidaankin sulkea, turhaa verovarojen haaskausta pienessä kunnassa.


    • relandergatan

      Grattis Varkaus! Varje ny arbetsplats är värdefull i det här läget. Och nu blir det mera än bara några tio.

    • Ukko_Leppävirralta

      En tiedä, onko Varkaudessa enää ruotsinkielistä koulua. Epäilen kyllä suuresti, että Stora-Enson miljardi-investointi olisi tehty sen pelastamiseksi. Heh-heh.

      Sitä paitsi, mitä pahaa siinä on, jos lapset saavat opetusta äidinkielellään vaikka Savossa, jos oppilaita kouluun on riittävästi? Voisi vähän vaikka tukeakin. Itse satuin olemaan Ruotsissa niin onnellisessa asemassa, että sain käydä kakarana suomenkielistä koulua.

      • tiedähäntä

        Joku kirjoitti, että Varkauden ruotsinkielinen lopetetaan tai oltaisiin jo lopetettu. Paperitehtaan konttoriväkeä on vähennetty ja surut ovat joku muuttaneet pois tai suomalaistuneet.


      • vaikuttanut.aivoihin

        Kaikesta päätellen vedit Slussenissa säännöllisesti kaatokännejä.


    • Anonyymi

      v tissari

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4609
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2405
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2282
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2189
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      421
      1974
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      172
      1526
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      860
    Aihe