Kirkostaeroajia 78000 ym. 2014 tilastot

6

68

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et-opelta

      Yksi kiva huomio tuossa on, että kastettujen osuus putoaa nopeasti: Kastettujen osuus syntyneistä oli 72,4 prosenttia. Vuonna 2013 kastettiin 75,2 prosenttia syntyneistä lapsista.

      Elämänkatsomustiedon (et, ks. www.et-opetus.fi) oppilaiden määrä nousee ennen pitkää, ainakin kirkkoon kulumattomien määrän lisääntyessä - ja mahdollisesti myös, jos ET avattaisiin kaikille.

      Vuoden 2015 elokuussa peruskoulunsa aloittavien lasten osalta kouluun ilmoittautuminen on muuten juuri päättynyt tai päättymässä. Kuitenkin, jos kirkkoon kuulumattoman lapsen huoltajia on johdateltu ruksaamaan lapsi et:n sijaan uskononnopetukseen, tämän päätöksen voi toki perua ja muuttaa ilmoittamalla koulun kansliaan, että lapsi meneekin elämänkatsomustiedon opetukseen eikä luterilaiseen "omaan uskontoon".

      • Jep. Kastettujen osuus syntyneistä laski 2,8 %-yksikköä. Sen sijaan kirkollisten vihkimisten osuus laski vähemmän, 1,2 %-yksikköä.

        Toisaalta nyt saavutettiin eräs merkittävä raja: siviilivihkimisten osuus ylitti 50%! Jo 2013 se oli suositumpaa kuin evlut vihkiminen, mutta nyt mentiin psykologisesti ehkä merkittävämmän rajan yli.


    • Tilastonikkareille raakalukuja. Syntyneet

      2010 60 980
      2011 59 956
      2012 59 490
      2013 58 122
      2014 57 079

      Avioliitot

      2010 30 054
      2011 28 558
      2012 28 993
      2013 25 159
      2014 24 521

    • Frans_2

      Kirkon tuoreen tilaston mukaan kirkostaeroajia oli 78300 kun ek:n grafiikka ilmoittaa 79393 eli n. 1 %:n ero mahtuu ilmoitettuun virhemarginaaliin. Mutta onko tosiaan niin, ettei maistraattien tai kirkkoherranvirastojen kautta eroa käytännössä kovinkaan moni? Voiko sitä laskea mitään kautta.

      • 79393 sisältää 1,1 % pienemmästä valtionkirkosta eronneita. Luvussa on myös mukana helsinkiläisiä, jotka ovat täyttäneet erolomakkeen, mutta ovat sitten jättäneet eroilmoituksen lähettämättä maistraatin mielivaltaisen käytännön johdosta. Aika vähän jää sellaisia, jotka eroavat maistraatissa tai kirkkoherranvirastossa.


      • foo_bar kirjoitti:

        79393 sisältää 1,1 % pienemmästä valtionkirkosta eronneita. Luvussa on myös mukana helsinkiläisiä, jotka ovat täyttäneet erolomakkeen, mutta ovat sitten jättäneet eroilmoituksen lähettämättä maistraatin mielivaltaisen käytännön johdosta. Aika vähän jää sellaisia, jotka eroavat maistraatissa tai kirkkoherranvirastossa.

        Lisäksi on vielä entisen lomake.fi:n palvelu, nykyään osa suomi.fi-sivustoa. Se järjesti aiemmin lomakkeet käyttökertojen mukaan (mutta ei kertonut absoluuttisia lukuja) ja erolomake oli alempana kuin rek. usk. yhdyskunnan nimenkirjoittajien muutosilmoitus. Tästä voi päätellä, että sähköisistä eroista käytännössä kaikki tehdään eroakirkosta.fi-palvelussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe