Onko Lohjalla vielä

tarkalleen

Asserin K-kauppa siinä keskustassa? Tuli mieleen nyt Asserin päivänä, että siellä tarjottiin Asserin-päivän kahvit joskus tyyliin 20v sitten.

8

2867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyliin

      20 vuotta sitten se ei vain ollut asseri, mutta eihän teinit muutenkaan tiedä mistään mitään varsinkaan siitä millaista lohjalla oli 20-30 vuotta sitten. Oli laatta-desua, arpa-onnia, ja kaikkea mahdollista siltä väliltä. Prisman kohdalla oli linja-auto asema jossa oli kauppa nimeltä Rapatti ja mm. käräjäoikeus. Prisma rakennettiin vasta muutaman vuosi sitten! Lohja oli joka tavalla ihan erilainen. Se asseri oli muuten silloin ennen nimeltään Louhos. Cittarin paikalla ojamolla oli Anttila. Ja muistan hyvin kun lohjantähteäkin rakennettiin, siitä alkaa olemaan se 30 vuotta. Olin ensimmäisiä teinejä/lapsia jotka siellä hengaili. Silloin oli vanhat helmet siellä aina, kuten just Desu porukoineen, ja sellanen kun rauta-onni, pitkä laiha äijä joka lauleskeli mennessään. Vanha raudoittaja. Eri tyyppi siis kun arpa-onni, joka puolestaan myi arpoja. Kale oli hänen kilpailijansa, joka myi kukkia :-) Niin, ja sosiaalitoimisto oli muuten ennen lohjantähteä kaupungintalolla. Ja arvatkaapa mikä liike oli ennen mäkkiä sen paikalla? Siinä oli kuulkaas lapsoset ihan ensimmäisenä musiikkikauppa, jossa myytiin cd-levyjä ja soittimia jne. Sitten siihen tuli n.20 vuotta sitten mäkki. Sellasta :-)

      • Anonyymi

        Kukka-Kale, kkk, Kale kukkia kantaa ja Arpa-Onni. Rauha heidän muistoilleen. Muistan hahmot.


    • Pottenperi

      " lohjantähteäkin rakennettiin, siitä alkaa olemaan se 30 vuotta." >> Rakennettiin 1992-1993.
      " Ja arvatkaapa mikä liike oli ennen mäkkiä sen paikalla? Siinä oli kuulkaas lapsoset ihan ensimmäisenä musiikkikauppa, jossa myytiin cd-levyjä ja soittimia jne."
      >> Tietääkseni Lohjan eka musiikkikauppa sijaitsi samassa rakennuksessa missä on nykyisin ST Honore, toisin toisessa päässä taloa ja -70 luvulla.
      " Prisman kohdalla oli linja-auto asema jossa oli kauppa nimeltä Rapatti ja mm. käräjäoikeus."
      >> ja ennen tätä paikalla sijaitsi puinen linja-autoasema joka purettin 1976 ns. Onnibussin rakennuksen tieltä.
      Mutta eihän teinit muutenkaan tiedä mistään mitään varsinkaan siitä millaista lohjalla oli 40-50 vuotta sitten.

      • Anonyymi

        ei muuten ollut eka muslaiike siinä paikalla.grillituopin alakerrassa saloraliikke katutason harjukadun puolelta sis.käynti.et silleen


    • voi.noita.aikoja

      ja se kuuluisa lohjan vaseliinitehdas mitä vaseliini-veijo pyöritti

    • xdxdxdxdxdxdxd

      Juu ja 100 vuotta sitten oli vaikka mitä mitä "pottenperi" tuo ilmeisen tyylikäs ilmestys, tuulipukukansalainen, oman elämänsä auktoriteettikaan ei muista kuten lukio oli puuanttilassa ja suomen ruattalaisten koulu keskusaukiolla jne. Että se siitä.

    • onkohantama

      boddenberi näitä "auktoriteetteja" jotka seisoo suu auki vihaisesti tuijottaen varsinkin kaikkia itseään nuorempia ihmisiä? Luuleeko hän, että kun vihaisesti katsoo monttu auki tuijottaen, että kaikki jotenkin arvostaa ja pelkää häntä? Heh, no saahan sitä toisaalta ihminen luulla itsestään ihan mitä vain, mutta turha luulla että muut ajattelee samalla tavalla. Nämä 50-60v tuulipukukansalaiset, suomi lippis päässä ja jotkut todella "hienot" vaatteet yleensäkin päällä kulkevat ovat tietysti "itsekin olleet" sodassa ja vähintään mannerheim on heidän sukulaisiaan, Hahahhahahahahahahhahahah. Aina yhtä hyvät naurut saa kun ajattelee tuota lohjis junttiporukkaa! :-)

    • näinteki

      asseri tykkäs pikkupojista&tiukkapillusista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6967
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5551
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4505
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3971
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3709
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3309
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      251
      2993
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2251
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1779
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1645
    Aihe