Moi.
Tänään soittivat operaattorilta yrityspuolelta, tarjosivat puhelinta ja puhepakettia hintaa 20 ja rapiat ja ne tulisi yritykseni nimiin, (mulla pieni toiminimi)
Ny menin k.o operaattorin sivuille ja yksityisasiakas puolelle ni siellä yli 10e kalliimpi paketti on yksityisille.
Pelkona että mua pissitty linssii,eikö yleensä kaikki oo halvempaa yksityisille kuin yrittäjille.
Puhelin ja liittymä tulee viikon päästä tokiha päsäen perumaan sen vielä....
Operaattorin kotisivuille kuin kirjauduin ni siellä ei vielää ainakaa sitä hintaa näkyny mikä puhelimessa luvattiin mutta voi olla että eivät oo kerenny kirjaamaan ja käsittelemään.
Onko muuten väliö onko liittymä ja puhelinyksityisessä vai yrityskäytössä väliä kulut yms...
Toi firman nimissä saan vähennyksiin kulut mutta suurta väliä ei ole koska toiminimeni on harrastus ni ei paljon tulojakaa ole.
Ja alv oli 0 % tossa yritysliittymässä.
Puhelinliittymä + puhelin halvempi yrittäjälle
7
643
Vastaukset
- tablettii
Pahoittelut kirjoitusvirheet tabletti kiukuttelee:(
- MarkusTS
Alvistahan se ero tulee. Onhan toiminimesi alv-velvollinen? Jos hinta firmallesi olisi 20 euroa alv 0%, niin kuluttajalle hinta olisi 24,80€. Joudut alv-osuudenkin maksamaan, mutta saat vähentää sen myyntiesi alv-tilityksistä.
- Kokemusta_yrittäjänä
Kun ajatellaan hintoja yritys/yksityinen niin lähtökohtana on kulut.
Yritysasiakas ostaa monesti enemmän, saattaa olla takuut lyhemmät, asiat/tavarat ovat räätälöity eri lailla kuin yksityisille tarkoitetut asiat.
Esim. win. bisnes käyttis. karsittu pois viihdesisältöä, ja ehkä korostettu jotain työ ominaisuutta.
On myös tavaroita jotka on tehty todella huonosti yksityisille ja laadukkaammin yrityksille, hintakin sitten sen mukaan.
Hinnoittelu ei todellakaan ole sama yrityksille ja yksityisille. - 4plus12
Ei sinulle operaattori ole soittanut, vaan liittymiä myyvä yritys.
Sinulle täytyy tulla solmimasi sopimus allekirjoitettavaksi. Tarkasta sopimus huolella varsinkin hinnan osalta. Jos hintaa ei ole mainittu, niin älä kirjoita nimeäsi. Ja hinnan, jos se näkyy, täytyy olla sopimasi.
Minulle on kaksi kertaa soittanut tällainen operaattoriksi esittäytyvä firma. Sopimuksen tein kummallakin kerralla, kun sai halvalla. Kotiin tulleessa sopimuksessa hinta olikin aivan eri.
Otin yhteyttä oikeaan operaattoriin ja kummallakin kertaa he sanoivat, että älä allekirjoita.
Välittäjäfirma ei voinut mitään. Soittivat kylläkin vihaisia puheluita ja olivat jopa vailla korvauksia. Sanoin, että puhelimessa sovittu hinta ja sopimuksessa oleva hinta eivät vastaa sovittua ja asiasta on sovittu oikean operaattori kanssa. Asia jäi siihen.
Jos nykyään tarvitsen muutoksia puhelin- tai nettiyhteyksiini, niin asioin suoraan oikean operaattorin kanssa.
Yritysliittymien puheluhinnat ovat kalliimpia verrattuna yksityispuoleen. Ainakin pienellä yrityksellä.
Toiminimi minullakin ja aina operaattori on suostunut yksityispuolen hinnoitteluun.
Viimeisimmästä puhelinmuutoksesta on jo kolmisen vuotta, joten hinnoittelu on voinut muuttua. En ole tarkistanut. Puhelin- ja nettikulut sen verran pienet, että mahdollinen säästö olisi pieni. - emiliano10
Älä lankea ansaan pelkän puheen pohjalta.
Minulle tuli aikoinaan myös soitto ja sanottiin että nyt olisi halvempi liittymä ja sanoin heti että otetaan jos on halvempi.No heti ekasta laskusta huomasin että lasku oli kolminkertainen edelliseen ja sehän teki tiukkaa että sain sopimuksen purettua kun myyjää ei sitten jostain syystä tahtonyt löytyäkään.
Enpä sitten ole tehnyt enää mitään kauppoja puhelimessa vaan pyytänyt lähettämään tarjouksen spostiin eikä sinne ole montaa sitten tullutkaan. - aloittajaa
Aloittaja tässä.en ole alv velvollinen.pitääkin seurata pysyykö hinta luvatussa.
- Anonyymi
Tässä kirjoituksessa on käsitelty aika hyvin sitä mikä on paras puhelinliittymä yritykselle https://yritysneuvot.blogspot.com/2022/04/kannattaako-puhelinliittyma-ottaa.html
Suosittelen lukemaan kirjoituksen läpi ennen liittymän valintaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan463030Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272854- 1212306
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631326- 111276
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121073- 74979
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39912Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13792