Soini: Missä ovat SDP:n lupaamat 100 000 työpaikka
niinmissäneon
856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
työn "alla". toisaalta,kuuluuko ex-työväen puolueen luoda itse työtä? eiköhän se ole muitten hommia,onhan.
Missä ovat Lipposen viime vuosituhannen lopulla lupaamat ja v. 2003 SDP:n luomiksi väittämät 300 000 työpaikkaa?
Soini ei ainakaan itse ilmeisesti lupaa kenellekään mitään eikä esitä mihinkään asiaan mitään ratkaisuja, joten siltä pohjalta...
Lupaan työpaikkoja alkavan syntyä heti, kun nykyiset työpaikat saadaan hävitettyä.
"Pääministeri Alexander Stubbin (kok.) mukaan hallituksille tulee onnistumisia ja epäonnistumisia. Stubbin mielestä hänen vetämänsä hallitus on onnistunut sopeutuksissa: leikkauksia ja veronkorotuksia on tehty 6,5 miljoonan euron edestä."
Onneksi sopeutettiin vain 6,5 miljoonan euron edestä. Miljardin sopeutus olisi tietänyt 50 000 työpaikan katoamista.
Oliko ne 100 000 niitä somalian "koneinsinöörejä"?
kepu lupaa 200 000 työpaikkaa. kohta hukutaan töihin,mutta mamut auttaa...siis sossia aina. kauhea työvoimapula uhkaa jälleen,on se uskomatonta.
kaikilta puuttuu konkreettiset toimet,ovat vain raukkamaisia selittäjiä...200 kpl k-tolppia ja virkaloiset päälle.
Perussuomen työmarkkinatiedotuksia
1. KUKA VETI ÄNGRIBÖÖDSIT. Rovion yrityskulttuurissa ja kasvun hallinnassa on vakavia ongelmia, strategia on ollut poukkoilevaa, avainhenkilöt lähtevät ja johtajat riitelevät keskenään. Peter Vesterbackan ja Hedin perheen välit ovat tulehtuneet. Näin kirjoittaa Talouselämä
2. KUKA VETI ÄNGRIBÖÖDSIT_2
https://www.suomenuutiset.fi/soini-missa-ovat-sdpn-lupaamat-100-000-tyopaikkaa/
3. ODOTETTU JULKISTUS, PERUSSUOMEN VAALIOHJELMA 2015 JULKAISTU
VALITSE TÄÄLTÄ:
https://www.perussuomalaiset.fi/tietoa-meista/puolueohjelma/
Tohtori Jussi Halla-ahon työryhmän valmistelema uunituore esitys
http://www.perussuomalaiset.fi/wp-content/uploads/2013/04/ps-maahanmuuttopoliittinen_ohjelma_2015_v3.pdf
HYÖDYT MAKSIMOITAVA JA HAITAT MINIMOITAVA
TURVAPAIKAT EIVÄT OLE TARKOITETTUJA SIIRTOLAISUUTEEN Turvapaikkamenettely on luotu vainoa pakenevien ihmisten auttamiseen, mutta siitä on tullut käytännössä merkittävin siirtolaisuuden väylä. Valtavasta työttömyydestä ja julkisen sektorin rahoituskriisistä kärsivällä Euroopalla ei ole varaa vaikeasti kotoutuvien ihmisten massiiviseen muuttoliikkeeseen.
TYÖPERÄINEN ON ERI ASIA KUIN PAKOLAIS- JA TURVAPAIKKAPOLITIIKKA Maahanmuuttoa ei pidä nähdä eikä käsitellä kokonaisuutena. Pakolais- ja turvapaikkapolitiikka on siis pidettävä erillään työperäisen maahanmuuton hallinnoinnista.
HYVINVOINTIVALTIOTA EI VOIDA YLLÄPITÄÄ AVOIMILLA RAJOILLA Avokätinen hyvinvointivaltio ja avoimet rajat eivät ole yhteensovitettavissa. Korkea veroaste ei houkuttele huippuosaajia, mutta veroilla rahoitetut julkiset palvelut ja tulonsiirrot houkuttelevat elintasosiirtolaisuutta. Nykyisenkaltainen maahanmuutto on omiaan heikentämään huoltosuhdetta ja hyvinvointivaltion rahoituspohjaa sen sijaan, että se parantaisi niitä.
EDISTYKSELLINEN VAPAA SUOMI MUTTA EI VAPAAMATKUSTAJILLE Suomen on pysyttävä avoimena yhteiskuntana niille, joilla on kyky ja halu huolehtia omista asioistaan ja elää talossa talon tavalla. Samalla sen on ehkäistävä kalliiksi tulevien vapaamatkustajien muuttoa. Myös turvapaikkajärjestelmän yleinen hyväksyttävyys paranee, kun sen hyväksikäyttö siirtolaisuuden väylänä tehdään vaikeammaksi.