Nuorisotalon infotilaisuuden satoa?

Olikohan kukaan tuolla infotilaisuudessa? Voisiko joku referoida tilaisuuden sisältöä kun en itse päässyt paikalle?
11118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Onkohan jo aloitettu kuntaliitos neuvottelut Alajärven kanssa, jos ei ole pikaisesti salkut kainaloon ja hopi hopi ja menoksi, loppuu kohta itsenäinen neuvottelu aika.
Valtionvirkamiehet eivät enään tule kuulostelemaan, jos vielä tulevat heillä on valmiit paperit,
minkä pohjalle kuntaliitos rakennetaan. On nämä kummia jukuripäitä pitää selvät asiat jättää aina viime tingaan. Parein ne olis itse hoitaa, eikä antaa muiden asioita sopia kunnanpuolesta, onhan se helevetin noloa kuntalaisille. Joka asiassa pitää paapoa kuin pieniä lapsia. Kiireesti matkaa nyt eikä enään viivyttelyjä.

Äänestä
  • Kuka sen on sanonut, että Alajärvi on halukas kuntaliitokseen Vimpelin kanssa kun sillä on omissakin asioissa tekemistä. Ei kai Alajärvi ole halukas maksamaan vimpeliläisten alijäämää ja velkoja. Ja vimpeliläiset tuntuvat olevan kovin riidanhaluisia.

    Äänestä

  • Milläs ne ressukat maksaisi vimpeliläisten velat, kun eivät omiakaan saa maksettua. Vimpelin ongelmaksi on tunnistettu päätöksenteoltaan hidas ja pyrokraattinen Järvi-Pohjamaa, sekä kallis perusturva, josta muuten vastaa juuri nämä edellä mainitut ressukat (Kannattaa huomioida soinilaisten tekemä päätös koskien perusturvaa). Vimpelillä on itsenäisenä kuntanakin edellytykset terveeseen kuntatalouteen, mikäli etsisi kannattavaa yhteistyötä muualta.

    Äänestä

  • Alajärvellä ei ole huoli velkamääristä sillä se on maakunnan pienimpiä. Samoin päätöksenteko perusturvassa on yhteinen kolmen kunnan kesken ja vimpeli\Soini on jarruttanut koko ajan kehitystä eikä Alajärvi ole saanut vietyä eteenpäin 1/3 osan äänimäärällä muutoksia. Nyt asiaan tulee muutos kun terveyskeskus järjestetään maakunnallisesti ja Alajärvi tuottaa yksinään muut palvelut jatkossa ilman vimpeliä ja soinia. Alajärvi ei tarvitse omien lainojensa maksuun naapureita eikä se halua myöskään maksaan kriisikunta Vimpelin ja Soinin lainoja! Kannattaa ottaa asioista selvää ennenkuin tulee tänne osoittamaan tietämättömyytensä syyttämällä Alajärveä omista konkursseista. Itse olette sen aiheuttaneet.....onneksi valtio laittaa teidän ojennukseen kun itse ette kykene!

    Äänestä

  • salkkumiehettulloo kirjoitti:

    Alajärvellä ei ole huoli velkamääristä sillä se on maakunnan pienimpiä. Samoin päätöksenteko perusturvassa on yhteinen kolmen kunnan kesken ja vimpeli\Soini on jarruttanut koko ajan kehitystä eikä Alajärvi ole saanut vietyä eteenpäin 1/3 osan äänimäärällä muutoksia. Nyt asiaan tulee muutos kun terveyskeskus järjestetään maakunnallisesti ja Alajärvi tuottaa yksinään muut palvelut jatkossa ilman vimpeliä ja soinia. Alajärvi ei tarvitse omien lainojensa maksuun naapureita eikä se halua myöskään maksaan kriisikunta Vimpelin ja Soinin lainoja! Kannattaa ottaa asioista selvää ennenkuin tulee tänne osoittamaan tietämättömyytensä syyttämällä Alajärveä omista konkursseista. Itse olette sen aiheuttaneet.....onneksi valtio laittaa teidän ojennukseen kun itse ette kykene!

    Nyt tuli potaskaa tuutin täydeltä Päinvasoin Alajärvi ja Soini pelanneet yhteen kunnes Soini sai ensimmäisen kerran kunnon lisäpotin maksettavakseen .Hyppäsi yksityisen kelkkaan Oliko viisas päätös ,aika näyttää
    Yhteistyötä vain pitää pystyä tekemään pikkukuntiin ja -kaupunkien kesken
    Toisia haukkumalla ei saavuteta mitään

    Äänestä

Kyllä me ollaan vimpelissä ihan itse soppamme keitetty ja siitä turha muita syyttää. Katsokaapas ketä vimpeliläisiä siellä perusturvassa on asioita ollut jarruttamassa? Tuttuja nimiä- samat voimat olivat lähdössä kilpailuttamaan palveluita Soinin kanssa ja nyt halutaan Vimpeliä kauhavaan! Osoittaa todellista yhteistyökykyä.....omatkaan ei luota tuollaiseen!

Äänestä
  • Tervehdys taas. Minähän aikaisemmin kirjoitin siitä KUNTALIITOS ASIASTA joka Vimpelillä nyt on edessä. Varoitin teitä miten VALTIONVIRKAMIEHET PÄÄTTÄÄ tämän teidän puolesta, eli virkamiehet löi rätingit pöytään, nyt teillä on edessä meno ALAJÄRVENKAUPUNGIN hoiviin jossa päätetään teidän kunnan asiat. Minähän sanoin Vimpelin suojatyöpaikoista pitää päästä eroon, ja kunnanjohtajasta ja muista turhista työpaikoista. Vimpeli ei missään oloissa olisi selvinnyt velvoitteistaan terveysasioista, vanhuksista ja muista pakollisista menoista. Muistan aikaisemmin mitä kerroin Vimpelin veroäyri olisi pitänyt nostaa lähen 30% oltas sitten vasta tasapainossa, ja sanoin, kunnanveronmaksajat eivät missään oloissa olisi kestaneet näin suurta korotusta. Olen muuten nähny luonnoksen jossa oli maininta Vimpelin kuntaliitos suunta, ja ALAJÄRVENSUUNTA ON TEILLE VALITTU. Hätäisesti lueskelin Järviseudun Sanomia ja siinä joku mainitsi ,että voitas vielä keksiä jotain kuntaliitoksen pakkopykälä tulisi käytäntöön. Näillä henkilöillä on todella vähäiset tiedot voivat aiheuttaa kunnalle vakavaa vaaraa näillä lausunnoilla, paras jättää nyt nämä lausumat omaan arvoonsa.

    Nyt pitää jatkaa säästötoimia sovituissa asioissa ja alkaa purkamaan näitä kunnan viime aikaisia menoja.Nyt välittömästi kuntaliitos neuvottelut alkuun ettemme taas tarvitse Valtionvirkamiehiä toisen kerran tulemaan paikalle.

    Ymmärrän hyvin tässä on näitä kunnantyöntekijöitä jotka haluaa viimeiseen saakka pitämään työpaikoista, sanosin näille nehän päättyy joka tapauksessa kuntaliitosmyötä, valtuusto, hallitusta, ei enään tarvita, päätösasioissa on ALAJÄRVENKAUPUNGILLA jonne valittu edustajat

    Äänestä

  • Niemi, Timonen, Kivipelto ja Pohjoispää Vimpelistä perusturvalautakunnassa, ketkä jarruttaa ja ketkä viemässä Kauhavaan?

    Äänestä

Soinin kunnanhallituksen YKSIMIELINEN päätös lopettaa yhteistyö Järvi-Pohjanmaan kanssa perusturvan osalta, kertoo selkeää kieltä siitä, että yhteistyö muiden kanssa tulee paljon halvemmaksi. Niukka enemmistöpäätös olisi jättänyt aihetta spekuloimiselle, mutta nyt numerot ilmeisesti osoittavat nykyisen palveluntuottajan hinnat liian korkeiksi. Vimpelilläkin olisi ollut useampi vuosi aikaa etsiä muita vaihtoehtoja, joten tuleva pakkoliitos Lapuan kanssa menee ihan omaan piikkiin. Jos itse lyö omaa päätään seinään, päänsärystä on turha muita syyttää.

Äänestä

Onkos kellään tierossa tilinumeroa siihen Vimpelin itsenäisyyskeräykseen mistä oli puhe ollut. Voisin 100000 siirtää et saahaan homma pyöriin.

Äänestä

Kuinka mahdollinen liitos Alajärven kanssa parantaa Vimpelin tilannetta?
Onko siellä kolmen kiertoliittymän pitäjässä sellaista gubbea joka osaa tuon perustella?
Vastaus tänne kiitos.. ja mielellään ilman sarkastista huumoria.
Kuinka hyödymme siitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääsemätön kirjoitti:

Olikohan kukaan tuolla infotilaisuudessa? Voisiko joku referoida tilaisuuden sisältöä kun en itse päässyt paikalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu