Tänään, joka iloitsee maailman kritillisestä tilanteesta, ei tunne totuutta, sillä seurakunnat eivät ole pitäyteent siinä opissa, joka kaitsijoille uskottiin, vaan ovat siitä luopuneet ja oikea usko on sitä myötä turmeltunut seurakunnisssa ja joka tästä iloitsee, ei Jumalaa tunne, vaan rakastaa maailmaa, sillä juuri maailman arvot ovat vallanneet seurakuntin tavat, ja muuttaneet ne toisiksi.
Älkää rakastako sitä mikä täällä maailmassa on, vaan kääntäkää katseenne Jumalaan, jotta te hänen tahtonsa mukaan vaeltaisitte, ettäkä eksysi maalliseen, joka erottaa Jumalan ja Herran tuntemisesta.
Älkää rakastako sitä mikä täällä maailmassa on, vaan kääntäkää katseenne Jumalaan, jotta te hänen tahtonsa mukaan vaeltaisitte, ettäkä eksysi maalliseen, joka erottaa Jumalan ja Herran tuntemisesta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi maailmaa ei saisi rakastaa? Jumalakin rakastaa maailmaa!
Jumala ei rakasta tätä maailmaa, sillä tämä maailma ei tunne Jumalaa, mutta Jumala rakastaa ihmistä ja haluaa ihmisen kääntyvän pois tästä maailmasta, joka ei häntä tunne.
15. Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä. 16. Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta. 17. Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti. (1 Joh 2:15-17)
Kääntäen: Jumala siis vihaa maailmaa.