Mitä yhteistä kristinuskolla ja valehtelulla?

sitä_se_vaan_on

Molemmat vetävät samaa köyttä.

18

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammennusastia

      Sitähän se, pelkkää valehtelua koko krisselismi. Kuinka monta kertaa olette kuulleet nämä:

      Einsteinkin uskoi (raamatun) Jumalaan. Darwin tuli uskoon kuolinvuoteellaan ja kielsi koko evoluutioteoriansa. Noan arkki löydetty (taas kerran, nyt jo kolmas ja taas eri paikasta). Tiedemies kehitti ällistyttävän laitteen joka mittaa kuolevan ihmisen aivosäteilyä asteikolla plus/miinus 500. Neukkulassa porattiin liian syvä reikä suoraan helvettiin, josta lensi ulos demoni ja kuului kidutettavien huutoja. Löydetty tuore dinosauruksen luu jossa verta ja lihaskudosta. NASA:n insinöörit ovat havainneet että avaruuden ajanlaskusta puuttuu yksi vuorokausi. Mitään jääkausia ei ole koskaan ollutkaan ja maailma on 6000 vuotta vanha.

      Kaikki uskovien kristittyjen levittämiä valheita. Ja kaikkia noita on tällä(kin) palstalla kierrätetty surutta kerta toisensa jälkeen, aina uudestaan ja uudestaan. Mutta kun koko kristinusko perustuu vain valheille, niin tietenkin valheita aina kierrätetään, koko homma kun perustuu siihen. Eikä uskovilla kristityillä tunnetusti ole mitään moraalia jatkuvan valehtelemisen suhteen. Kuten edellä olleet esimerkit niin kristallinkirkkaasti osoittavat.

      http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
      http://samima1.tripod.com/Tiedemies.htm

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Reikä_helvettiin

      • No olitpa linkit löytänyt. Sellaistahan se pahimmillaan oli jo silloin -70 ja -80 luvuilla. Helvettiin poratusta reijästä luin itsekin Ammennusastiasta, jonka joku "veli" jossain herätyspäivillä käteeni työnsi. Itse olisin väittänyt törmänneeni uutiseen jo -80 luvun alussa, eikä lopussa, kuten Wiki väitti. Voin olla väärässä.

        Kuten usein olen toistanut, jos ei tuollainen julistus vieraannuta kaikki täysipäiset julistajan uskonnosta, niin mikä siten? Kuupan pitää olla totaalisesti sekaisin, jotta noita väitteitä voi pitää tosina.


    • niinpäin

      Ei mitään yhteistä. Sen sijaan evoluutio on täyttä harhaa ja valhetta.

      • sitä_se_vaan_on

        Ja taas joku uskovainen niinpäin töksäyttelee valheitaan.


    • Aada-a

      Epätosien väitteiden levittely.
      Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi esim.Jumala on ja lähimmäisen rakkaus, hyväksytään ja siedetään erilaisuutta ym. Mielestäni tällainen kristinuskon versio saan enemmän hyvää, kuin huonoa aikaan. Eikä itselläni tavallisen ev.lut.kirkon normaali toiminnoista juuri mitään huonoa sanottavaa ole.

      Aina kun mennään kohti kirjaimellisempaa raamatuntulkintaa ja uskoa yliluonnollisuuksiin, saa-tanaan, enkeleihin ym ja vähätellään tieteen saavutuksia, harhaan mennään ja monesti vielä erittäin pahasti. Lisäksi joissain pikku seurakunnissa maalikkosaarnaajat, jotka joskus entisiä kriminaaleja päästetään julistamaan. Kirkossa vielä on valituskanavia, papeilla on tarkoin säädetyt tehtävät, eivätkä he voi alkaa ihan mitä tahansa selittämään ilman seuraamuksia. Samoin ei ole vapaiden suuntien kuvioissa. Ihmiset voidaan uskonnon varjolla hajottaa aivan kokonaan jossain lahkossa. Tämän takia mielestäni koko uskonto joutaa romukoppaan, ainakin omassa perheessäni. Mielestäni tuollaiseen väkivaltaiseen ja fanaattiseen uskonnollisuuteen pitäisi ottaa voimakkaammin vastustava kanta, eikä vain hyssytellä.
      Kyllähän huumeistakin lapsia ja nuoria varoitetaan, miksi ei fanaattisesta uskonnollisuudesta, jolla saattaa olla hyvinkin tuhoisat vaikutukset yksilön ja yhteisön elämään?
      Onneksi ihmisten koulutustaso on noussut ja mikä tahansa ei mene yhtä helposti läpi kuin aiemmin.

      • "Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."

        Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
        Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.


      • Kutenesimerkiksi
        agnoskepo kirjoitti:

        "Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."

        Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
        Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.

        Kuten esim ateismi


      • Aada-a
        Kutenesimerkiksi kirjoitti:

        Kuten esim ateismi

        Kutenesimerkiksi

        "Kuten esim ateismi"

        Ateismi, kunnollisine perusteluineen onkin liian vähän esillä. Ateisteja ja agnostikkoja olisi todennäköisesti erittäin paljon enemmän, jos ihmiset joutuisivat kunnolla miettimään ja perustelemaan sen mihin uskovat.


    • Lainaus paikkakuntani lehdestä (mainos) Kirkollisia
      Pasi T....... Patmos-kokouksessa.
      "kuinka lopun ajan seurakunta saa voiton valmistautuessaan tempaukseen"" ... P.T. johdattavat esirukouspalveluun: "jeesuksen verihaavaisten käsin alla koko ihmisyytesi terveydeksi""
      Kahvio ja kirjamyynti. Tervetuloa! no tuskin lopuksi on 1,5 h tanssia mutta millainen mahtaa olla se sanoma jota saarnaaja ajaa takaa? Kuitenkin tuo teksti vaikuttaa melkoisen "epäterveeltä". Niin mitä tuosta ajattelen.... kuinka voi uskoa että tilaisuudessa on kaikki kotona.

      • LoputtomatAjat

        Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...

        Säälittävää, todella.


      • Bror-Erik

        Tuo höyrypäinen uhrin usko vaatimuksineen on perin ketkua politiikkaa,Helppoheikit ja
        heikkien heikentämät lampaat ynisevät karsinoissa onneaan.Kieroa peliä kun ihmisel-
        tä viedään oma ajatus päästä.


      • Aikaloppuu
        LoputtomatAjat kirjoitti:

        Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...

        Säälittävää, todella.

        Mitä sanot?

        Paavalinkin mukaan jo silloin oli lopun ajat alkaneet, Ne jatkuu Jeesuksen paluuseen asti.

        1Kor 10:
        11. Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut


      • sitä_se_vaan_on

        Paavali keksi tarinoita eli valehteli. Jeesusta ei näy eikä kuulu.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Ehkä pitäisi kysyä ennemminkin että mitä eroa?

      • sitä_se_vaan_on

        Mitä eroa on valehtelulla ja valehtelulla?
        Ei mitään.


    • Niin kristinusko joo,,, mutta Usko Jeesuxeen ei ole sama asia !! : )

      • sitä_se_vaan_on

        Juuri se Jeesux on suurta huijausta.
        Vain puhuvat aasit uskovat siihen.


    • VankkaKokemusAina

      Kristinusko ja valehtelu ovat synonyymejä.

      (Ja hihhulit voivat katsoa sanakirjasta mitä outo vaikea sana synonyymi tarkoittaa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      184
      3399
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2595
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2469
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2432
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      7
      2047
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1740
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      33
      1648
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1388
    Aihe