Mitä yhteistä kristinuskolla ja valehtelulla?

sitä_se_vaan_on

Molemmat vetävät samaa köyttä.

18

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammennusastia

      Sitähän se, pelkkää valehtelua koko krisselismi. Kuinka monta kertaa olette kuulleet nämä:

      Einsteinkin uskoi (raamatun) Jumalaan. Darwin tuli uskoon kuolinvuoteellaan ja kielsi koko evoluutioteoriansa. Noan arkki löydetty (taas kerran, nyt jo kolmas ja taas eri paikasta). Tiedemies kehitti ällistyttävän laitteen joka mittaa kuolevan ihmisen aivosäteilyä asteikolla plus/miinus 500. Neukkulassa porattiin liian syvä reikä suoraan helvettiin, josta lensi ulos demoni ja kuului kidutettavien huutoja. Löydetty tuore dinosauruksen luu jossa verta ja lihaskudosta. NASA:n insinöörit ovat havainneet että avaruuden ajanlaskusta puuttuu yksi vuorokausi. Mitään jääkausia ei ole koskaan ollutkaan ja maailma on 6000 vuotta vanha.

      Kaikki uskovien kristittyjen levittämiä valheita. Ja kaikkia noita on tällä(kin) palstalla kierrätetty surutta kerta toisensa jälkeen, aina uudestaan ja uudestaan. Mutta kun koko kristinusko perustuu vain valheille, niin tietenkin valheita aina kierrätetään, koko homma kun perustuu siihen. Eikä uskovilla kristityillä tunnetusti ole mitään moraalia jatkuvan valehtelemisen suhteen. Kuten edellä olleet esimerkit niin kristallinkirkkaasti osoittavat.

      http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
      http://samima1.tripod.com/Tiedemies.htm

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Reikä_helvettiin

      • No olitpa linkit löytänyt. Sellaistahan se pahimmillaan oli jo silloin -70 ja -80 luvuilla. Helvettiin poratusta reijästä luin itsekin Ammennusastiasta, jonka joku "veli" jossain herätyspäivillä käteeni työnsi. Itse olisin väittänyt törmänneeni uutiseen jo -80 luvun alussa, eikä lopussa, kuten Wiki väitti. Voin olla väärässä.

        Kuten usein olen toistanut, jos ei tuollainen julistus vieraannuta kaikki täysipäiset julistajan uskonnosta, niin mikä siten? Kuupan pitää olla totaalisesti sekaisin, jotta noita väitteitä voi pitää tosina.


    • niinpäin

      Ei mitään yhteistä. Sen sijaan evoluutio on täyttä harhaa ja valhetta.

      • sitä_se_vaan_on

        Ja taas joku uskovainen niinpäin töksäyttelee valheitaan.


    • Aada-a

      Epätosien väitteiden levittely.
      Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi esim.Jumala on ja lähimmäisen rakkaus, hyväksytään ja siedetään erilaisuutta ym. Mielestäni tällainen kristinuskon versio saan enemmän hyvää, kuin huonoa aikaan. Eikä itselläni tavallisen ev.lut.kirkon normaali toiminnoista juuri mitään huonoa sanottavaa ole.

      Aina kun mennään kohti kirjaimellisempaa raamatuntulkintaa ja uskoa yliluonnollisuuksiin, saa-tanaan, enkeleihin ym ja vähätellään tieteen saavutuksia, harhaan mennään ja monesti vielä erittäin pahasti. Lisäksi joissain pikku seurakunnissa maalikkosaarnaajat, jotka joskus entisiä kriminaaleja päästetään julistamaan. Kirkossa vielä on valituskanavia, papeilla on tarkoin säädetyt tehtävät, eivätkä he voi alkaa ihan mitä tahansa selittämään ilman seuraamuksia. Samoin ei ole vapaiden suuntien kuvioissa. Ihmiset voidaan uskonnon varjolla hajottaa aivan kokonaan jossain lahkossa. Tämän takia mielestäni koko uskonto joutaa romukoppaan, ainakin omassa perheessäni. Mielestäni tuollaiseen väkivaltaiseen ja fanaattiseen uskonnollisuuteen pitäisi ottaa voimakkaammin vastustava kanta, eikä vain hyssytellä.
      Kyllähän huumeistakin lapsia ja nuoria varoitetaan, miksi ei fanaattisesta uskonnollisuudesta, jolla saattaa olla hyvinkin tuhoisat vaikutukset yksilön ja yhteisön elämään?
      Onneksi ihmisten koulutustaso on noussut ja mikä tahansa ei mene yhtä helposti läpi kuin aiemmin.

      • "Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."

        Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
        Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.


      • Kutenesimerkiksi
        agnoskepo kirjoitti:

        "Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."

        Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
        Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.

        Kuten esim ateismi


      • Aada-a
        Kutenesimerkiksi kirjoitti:

        Kuten esim ateismi

        Kutenesimerkiksi

        "Kuten esim ateismi"

        Ateismi, kunnollisine perusteluineen onkin liian vähän esillä. Ateisteja ja agnostikkoja olisi todennäköisesti erittäin paljon enemmän, jos ihmiset joutuisivat kunnolla miettimään ja perustelemaan sen mihin uskovat.


    • Lainaus paikkakuntani lehdestä (mainos) Kirkollisia
      Pasi T....... Patmos-kokouksessa.
      "kuinka lopun ajan seurakunta saa voiton valmistautuessaan tempaukseen"" ... P.T. johdattavat esirukouspalveluun: "jeesuksen verihaavaisten käsin alla koko ihmisyytesi terveydeksi""
      Kahvio ja kirjamyynti. Tervetuloa! no tuskin lopuksi on 1,5 h tanssia mutta millainen mahtaa olla se sanoma jota saarnaaja ajaa takaa? Kuitenkin tuo teksti vaikuttaa melkoisen "epäterveeltä". Niin mitä tuosta ajattelen.... kuinka voi uskoa että tilaisuudessa on kaikki kotona.

      • LoputtomatAjat

        Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...

        Säälittävää, todella.


      • Bror-Erik

        Tuo höyrypäinen uhrin usko vaatimuksineen on perin ketkua politiikkaa,Helppoheikit ja
        heikkien heikentämät lampaat ynisevät karsinoissa onneaan.Kieroa peliä kun ihmisel-
        tä viedään oma ajatus päästä.


      • Aikaloppuu
        LoputtomatAjat kirjoitti:

        Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...

        Säälittävää, todella.

        Mitä sanot?

        Paavalinkin mukaan jo silloin oli lopun ajat alkaneet, Ne jatkuu Jeesuksen paluuseen asti.

        1Kor 10:
        11. Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut


      • sitä_se_vaan_on

        Paavali keksi tarinoita eli valehteli. Jeesusta ei näy eikä kuulu.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Ehkä pitäisi kysyä ennemminkin että mitä eroa?

      • sitä_se_vaan_on

        Mitä eroa on valehtelulla ja valehtelulla?
        Ei mitään.


    • Niin kristinusko joo,,, mutta Usko Jeesuxeen ei ole sama asia !! : )

      • sitä_se_vaan_on

        Juuri se Jeesux on suurta huijausta.
        Vain puhuvat aasit uskovat siihen.


    • VankkaKokemusAina

      Kristinusko ja valehtelu ovat synonyymejä.

      (Ja hihhulit voivat katsoa sanakirjasta mitä outo vaikea sana synonyymi tarkoittaa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4444
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      20
      3585
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      405
      2387
    4. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2081
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      1984
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1959
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      35
      1784
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1648
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1467
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1331
    Aihe