Molemmat vetävät samaa köyttä.
Mitä yhteistä kristinuskolla ja valehtelulla?
18
112
Vastaukset
- Ammennusastia
Sitähän se, pelkkää valehtelua koko krisselismi. Kuinka monta kertaa olette kuulleet nämä:
Einsteinkin uskoi (raamatun) Jumalaan. Darwin tuli uskoon kuolinvuoteellaan ja kielsi koko evoluutioteoriansa. Noan arkki löydetty (taas kerran, nyt jo kolmas ja taas eri paikasta). Tiedemies kehitti ällistyttävän laitteen joka mittaa kuolevan ihmisen aivosäteilyä asteikolla plus/miinus 500. Neukkulassa porattiin liian syvä reikä suoraan helvettiin, josta lensi ulos demoni ja kuului kidutettavien huutoja. Löydetty tuore dinosauruksen luu jossa verta ja lihaskudosta. NASA:n insinöörit ovat havainneet että avaruuden ajanlaskusta puuttuu yksi vuorokausi. Mitään jääkausia ei ole koskaan ollutkaan ja maailma on 6000 vuotta vanha.
Kaikki uskovien kristittyjen levittämiä valheita. Ja kaikkia noita on tällä(kin) palstalla kierrätetty surutta kerta toisensa jälkeen, aina uudestaan ja uudestaan. Mutta kun koko kristinusko perustuu vain valheille, niin tietenkin valheita aina kierrätetään, koko homma kun perustuu siihen. Eikä uskovilla kristityillä tunnetusti ole mitään moraalia jatkuvan valehtelemisen suhteen. Kuten edellä olleet esimerkit niin kristallinkirkkaasti osoittavat.
http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
http://samima1.tripod.com/Tiedemies.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Reikä_helvettiinNo olitpa linkit löytänyt. Sellaistahan se pahimmillaan oli jo silloin -70 ja -80 luvuilla. Helvettiin poratusta reijästä luin itsekin Ammennusastiasta, jonka joku "veli" jossain herätyspäivillä käteeni työnsi. Itse olisin väittänyt törmänneeni uutiseen jo -80 luvun alussa, eikä lopussa, kuten Wiki väitti. Voin olla väärässä.
Kuten usein olen toistanut, jos ei tuollainen julistus vieraannuta kaikki täysipäiset julistajan uskonnosta, niin mikä siten? Kuupan pitää olla totaalisesti sekaisin, jotta noita väitteitä voi pitää tosina.
- niinpäin
Ei mitään yhteistä. Sen sijaan evoluutio on täyttä harhaa ja valhetta.
- sitä_se_vaan_on
Ja taas joku uskovainen niinpäin töksäyttelee valheitaan.
- Aada-a
Epätosien väitteiden levittely.
Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi esim.Jumala on ja lähimmäisen rakkaus, hyväksytään ja siedetään erilaisuutta ym. Mielestäni tällainen kristinuskon versio saan enemmän hyvää, kuin huonoa aikaan. Eikä itselläni tavallisen ev.lut.kirkon normaali toiminnoista juuri mitään huonoa sanottavaa ole.
Aina kun mennään kohti kirjaimellisempaa raamatuntulkintaa ja uskoa yliluonnollisuuksiin, saa-tanaan, enkeleihin ym ja vähätellään tieteen saavutuksia, harhaan mennään ja monesti vielä erittäin pahasti. Lisäksi joissain pikku seurakunnissa maalikkosaarnaajat, jotka joskus entisiä kriminaaleja päästetään julistamaan. Kirkossa vielä on valituskanavia, papeilla on tarkoin säädetyt tehtävät, eivätkä he voi alkaa ihan mitä tahansa selittämään ilman seuraamuksia. Samoin ei ole vapaiden suuntien kuvioissa. Ihmiset voidaan uskonnon varjolla hajottaa aivan kokonaan jossain lahkossa. Tämän takia mielestäni koko uskonto joutaa romukoppaan, ainakin omassa perheessäni. Mielestäni tuollaiseen väkivaltaiseen ja fanaattiseen uskonnollisuuteen pitäisi ottaa voimakkaammin vastustava kanta, eikä vain hyssytellä.
Kyllähän huumeistakin lapsia ja nuoria varoitetaan, miksi ei fanaattisesta uskonnollisuudesta, jolla saattaa olla hyvinkin tuhoisat vaikutukset yksilön ja yhteisön elämään?
Onneksi ihmisten koulutustaso on noussut ja mikä tahansa ei mene yhtä helposti läpi kuin aiemmin."Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."
Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.- Kutenesimerkiksi
agnoskepo kirjoitti:
"Kristinuskolla saadaan paljon hyviä asioita aikaan, silloin kun pääosin uskotaan tieteelliseen tietoon ja raamatusta otetaan valikoiden uskon kohteiksi..."
Kirjoittamistani kriittisistä kannanotoista huolimatta, olen tässä asiassa kanssasi samaa mieltä. Kirkon piirissä on paljon ihmisiä, jotka kokevat olevansa kutsumustehtävässä auttamassa ihmisiä. Heidän kommenttejaan ei näillä palstoilla juurikaan näe. He eiväy kouhkaa uskostaan, vaan toimivat käytännön tasolla ihmisten hyväksi.
Valitettavasti täällä pääsevät esiin vain ääri-ilmiöt.Kuten esim ateismi
- Aada-a
Kutenesimerkiksi kirjoitti:
Kuten esim ateismi
Kutenesimerkiksi
"Kuten esim ateismi"
Ateismi, kunnollisine perusteluineen onkin liian vähän esillä. Ateisteja ja agnostikkoja olisi todennäköisesti erittäin paljon enemmän, jos ihmiset joutuisivat kunnolla miettimään ja perustelemaan sen mihin uskovat.
Lainaus paikkakuntani lehdestä (mainos) Kirkollisia
Pasi T....... Patmos-kokouksessa.
"kuinka lopun ajan seurakunta saa voiton valmistautuessaan tempaukseen"" ... P.T. johdattavat esirukouspalveluun: "jeesuksen verihaavaisten käsin alla koko ihmisyytesi terveydeksi""
Kahvio ja kirjamyynti. Tervetuloa! no tuskin lopuksi on 1,5 h tanssia mutta millainen mahtaa olla se sanoma jota saarnaaja ajaa takaa? Kuitenkin tuo teksti vaikuttaa melkoisen "epäterveeltä". Niin mitä tuosta ajattelen.... kuinka voi uskoa että tilaisuudessa on kaikki kotona.- LoputtomatAjat
Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...
Säälittävää, todella. - Bror-Erik
Tuo höyrypäinen uhrin usko vaatimuksineen on perin ketkua politiikkaa,Helppoheikit ja
heikkien heikentämät lampaat ynisevät karsinoissa onneaan.Kieroa peliä kun ihmisel-
tä viedään oma ajatus päästä. - Aikaloppuu
LoputtomatAjat kirjoitti:
Aina jaksaa huvittaa nuo koskaan loppumattomat ja ainaiset Lopun Ajat. Koko minun elinikäni ovat hihhulit meuhkanneet niistä just nyt olevista Lopun Ajoista. Muistan hyvin miten 60- ja 70-luvulla elettiin just niitä vihoviimeisiä Lopun aikoja - siis höyrypäisten hihhulihörhöjen mukaan. Aina vaan jatkuu ne loputtomat lopun ajat, vuosikymmenestä ja vuosisadasta ja vuosituhannesta toiseen...
Säälittävää, todella.Mitä sanot?
Paavalinkin mukaan jo silloin oli lopun ajat alkaneet, Ne jatkuu Jeesuksen paluuseen asti.
1Kor 10:
11. Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut - sitä_se_vaan_on
Paavali keksi tarinoita eli valehteli. Jeesusta ei näy eikä kuulu.
- Epäjumalienkieltäjä
Ehkä pitäisi kysyä ennemminkin että mitä eroa?
- sitä_se_vaan_on
Mitä eroa on valehtelulla ja valehtelulla?
Ei mitään.
Niin kristinusko joo,,, mutta Usko Jeesuxeen ei ole sama asia !! : )
- sitä_se_vaan_on
Juuri se Jeesux on suurta huijausta.
Vain puhuvat aasit uskovat siihen.
- VankkaKokemusAina
Kristinusko ja valehtelu ovat synonyymejä.
(Ja hihhulit voivat katsoa sanakirjasta mitä outo vaikea sana synonyymi tarkoittaa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585514KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1943520Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182328Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91038- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT62997Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18982Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80911