Antti lupailee taas

Antti Rinne väittää tällä kerralla SDP:n olevan vaaleissa sukupuolten välisen palkkatasa-arvon asialla. Kuinka nopeasti veikkaatte Antin syövän sanansa ja pettävän tämänkin lupauksen? Puheenjohtajavaalin jälkeen homma sujui nopeammin kuin pieru livahtaa persiistä.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Rinne valehtelee mitä vain, saadaksee ääniä. Tarkoitus on jatkaa palkansaajien verorahojen varastamista omiin tarkoituksiin.

Äänestä

Mistä tietää, että Rinne valehtelee? Siitä, että Rinteen huulet liikkuu.

Äänestä

Julkisella puolella palkka määräytyy tehtävän mukaan. Sukupuolella ei ole merkitystä. Mitä tehtäviä Rinne mahtaa tarkoittaa. Olisi todella mielenkiintoista saada käytännön esimerkkejä eriarvoisuudesta muista kuin suoriteperusteisista töistä. (urakoista)

Äänestä

Sari sairaanhoitaja tulee taas näiden vaalien alla demareiden mieleen.

Äänestä

Antti Rinne on ainakin ay-johtajana pitänyt vahvasti pienipalkkaisten naisten asemasta huolta. Niin kuin nytkin on nähty, naisten aseman parantamiselle nauretaan yhteiskunnassamme. Eilen tuo nauraja oli kokoomuksen Laura Räty. Kehtaakin olla äänessä, kun on Suomen köyhien asemasta ja köyhien naistenkin asemasta täysin pihalla, kuin lumiukko.

Kokoomus puoueena on pahin jarru ja nytkin tämän perhepaketin yhteydessä voimakkaasti ajoi sitä asiaa, että naiset äkkiä töihin lapsen tekonsa jälkeen. Eli naiset eivät olisi voineet itse päättää, kuinka pitkän ajan hoitavat lastaan kotona. Kokoomus ja Laura Räty pistäisi äidit töihin jo silloinkin, kun rintaimettävät pikkuvauvaansa.

Nythän on ollu pienen lapsen kannalta hyvää se, että,äidit ovat voineet rauhassa kotona imettää vauvojaan pidemmän aikaa, kuin mitä esim. 60-luvulla. Silloin työelämä oli armotonta, äitiyslomaa kaksi kuukautta ja sitten rinnat arvokasta äidinmaitoa täynnä töihin. Lääkkeillä lopetettiin maidon tuleminen ja tämä on ollut pientä lasta kohtaan niin väärin kuin voi olla. Tätä samaa senkokoomus nyt halajaa, eli naiset äkkiä töihin.

Äänestä
  • Kyllä nyt kehut väärää puoluetta. Demaritko ovat lasten kotihoidon kannattajia. Hehän kannattavat DDR:n mallia. Kaikki päivähoitoon vaikka pariviikkoisina sosiaalistumaan tasavertaisesti.

    Äänestä

  • SDP:n ja Keskustan yhteistyönähän tämä subjetiivinen päivähoitokin saatiin aikaiseksi. Naisilla on ollut hyvät mahdollisuudet hoitaa ja kasvattaa lapsiaan ja vieläpä omassa kodissa oman valintansa mukaan. Tästä ei liene kenelläkään epäselvyyttä ja tämän takia pienet taaperomme ovat niin hyvin voivan näköisiä katsomatta lompakon paksuuteen. Kouluelämässä alkaa näkyä tuloerot ja köyhien lapsilla on vähemmän mahdollisuuksia kehittää itseään. Eli pitäisi enenemmän perehtyä historiaan ja sitten suoltaa täyttää puppua kölin alta vedettäville. Nyt oikeesti näitä pupun suoltajia näillä palstoilla liikkuu, mutta tokkopa nyt noilla lienee kovin suurta merkitystä.

    Äänestä

Lasten lähentelijä Helsingissä
02.02.2015

Helsingin poliisilaitos on saanut joulukuun ja tammikuun aikana useita ilmoituksia miehestä, joka on lähestynyt noin 10 -vuotiaita tyttöjä sukuelin näkyvillä. Mies on puhunut murtaen suomea ja joitakin sanoja englanniksi. Yhdessä tapauksessa mies on ottanut tyttöä kädestä kiinni ja vienyt tytön käden sukuelimelleen. Mies on seuraillut tyttöjä jalkaisin ja joissain tapauksissa pyytänyt heitä mukaansa. Lähestymisiä on tapahtunut mm. Munkkivuoressa, Oulunkylässä ja Pihlajamäessä. Lähestymiset ovat tapahtuneet päiväsaikaan ja yleisillä paikoilla, kaduilla ja puistoissa.

Tytöt ovat kertoneet poliisille yhteneväisesti miehellä olevan tummaa partaa leuassa ja hänen olevan tummatukkainen ja ulkomaalaistaustainen. Ihonväriltään mies on tyttöjen mukaan vaaleanruskea ja vartaloltaan normaali. Ikää miehellä on arvioitu olevan 25 - 35 vuotta.

Poliisi pyytää vanhempia ja kouluja käymään lasten kanssa keskustelua aiheesta. Vastaavissa tilanteissa on soitettava poliisin hälytysnumeroon 112.

Tapahtumien tai miehen henkilöllisyyden selvittämisessä auttavat viheet voi soittaa virka-aikana Helsingin poliisilaitoksen seksuaalirikostutkinnan päivystyspuhelimeen p. 029 547 1612 tai muutoin sähköpostiin [email protected]

Äänestä
  • Onhan tuokin hyvä asia, että informoidaan täällä Antti Rinnettä koskevan asian yhteydessä. Antti Rinteestähän tykkäävät naiset ja Antti Rinteestä naiset tekivät SDP:n puheenjohtajan. Naisillahan se suurin vastuu on myös pikkulasten kasvatuksesta, eli tuokin varoituksen sana on paikallaan. Kiitos hänelle, kuka sitten onkaan.

    Äänestä

Antti Rinne on saanut SDP:n kannatuksen nousemaan ja se jos mikä kertoo luottamuksen parantumisesta. Nyt poimitaan jyvät akanoista ja äänestäjäraukat eli kaiken maksajat joutuvat oikeasti punnitsemaan kehen politiikkoon luottaa. Vähän on tullut sellainen käsitys, että pelkällä naamataululla ei nyt pärjätä, äänestäjä haluaa lihaa luiden ympärille. Näitä tyhjän luunkolistelijoita on riittänyt, höttöäkin on pukannut ja verkkosukkareittä on meille esitelty naisten lehdissä ja päin seiniä on menty rytisten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plaaplaaplaaplaa kirjoitti:

Antti Rinne väittää tällä kerralla SDP:n olevan vaaleissa sukupuolten välisen palkkatasa-arvon asialla. Kuinka nopeasti veikkaatte Antin syövän sanansa ja pettävän tämänkin lupauksen? Puheenjohtajavaalin jälkeen homma sujui nopeammin kuin pieru livahtaa persiistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu