Positivt i svenskspråkiga skolor.

De barn som har två hemspråk finska och svenska får på de flesta orter läsa MOFI.modersmålrelaterad finska,De behöver inte bli frusterade med att börja "från början ",med enkla fraser när de varje dag hemma talar finska med mamma eller pappa.
1183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Så hade vi här i BORGÅ,barnen blev tvåspråkiga,(de lärde sig också andra språk )nu har de olika fina jobb utomlands och också här i Finland.

Äänestä
  • Barn har inga fördomar,båda språken är lika viktiga.

    Äänestä

  • tvåspråkigfamilj kirjoitti:

    Barn har inga fördomar,båda språken är lika viktiga.

    Vad är bättre än att ens barn "vår framtid " respekterar våra båda språk.

    Äänestä

Ahvenanmaalla suomenkielinen lapsi EI SAA opiskella suomea äidinkielenään vaan hän joutuu opiskelemaan sitä vieraana kielenä.

Äänestä
  • Mitä positiivista se on?

    Äänestä

  • Varför flyttar man frivilligt till ÅLAND ?Får ett svenskspråkigt barn svenskspråkig skolundervisning på alla orter i Finland ?

    Äänestä

  • Ei kukaan muuta vapaaehtoisesti Ahvenanmaalle mutta jos vaikka isän työn takia lapsi joutuu käymään koulua Ahvenanmaalla. Tai jos isä tai isäpuoli on Ahvenanmaalainen.

    Miksi sinä muuten asut Suomessa? Miksi et muuta Ruotsiin?

    Äänestä

  • nyfikenblå kirjoitti:

    Varför flyttar man frivilligt till ÅLAND ?Får ett svenskspråkigt barn svenskspråkig skolundervisning på alla orter i Finland ?

    Voisitko muuttaa Ruotsiin kiitos?

    Äänestä

  • huusiann kirjoitti:

    Voisitko muuttaa Ruotsiin kiitos?

    Varför det ?Finland är mitt fosterland,jag har lika stor rätt som huusiann att bo här och använda mitt modersmål.

    Äänestä

  • huusiann kirjoitti:

    Ei kukaan muuta vapaaehtoisesti Ahvenanmaalle mutta jos vaikka isän työn takia lapsi joutuu käymään koulua Ahvenanmaalla. Tai jos isä tai isäpuoli on Ahvenanmaalainen.

    Miksi sinä muuten asut Suomessa? Miksi et muuta Ruotsiin?

    Kanske föräldrana borde byta jobb om de nu blivit "tvingade "att flytta till ÅLAND.

    Äänestä

Motsvarande finns det visst inte i finskspråkiga skolor ?Det finns ju barn från tvåspråkiga familjer som väljer finskspråkiga skola.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tummenupp kirjoitti:

De barn som har två hemspråk finska och svenska får på de flesta orter läsa MOFI.modersmålrelaterad finska,De behöver inte bli frusterade med att börja "från början ",med enkla fraser när de varje dag hemma talar finska med mamma eller pappa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu