Onko Suomi USA:osavaltio

Puolustusvoimien USA:n perseennuoleminen jatkuu. Kun luin sotalaivojen rakennus farssin oli naurussa pitelemistä. USA taitaa jo määräillä mitä Suomessa saa rakentaa ?? Tätä menoa Suomelle käy samoin kuin Virolle ja muille Baltian maille USA miehittää Suomen. Sitten sotalaivat ja muu sotakalusto on ostettava vain USA:sta . Tämä on homman nimi. Toivon mukaan saadaan toisenlainen eduskunta ja ainakin järkevä puolustuministeri.
Ukrainan tilanteestakin sanon muutaman sanan: Kuka aloitti Ukrainan levottomuudet ??
Varmaa on myös se ettei Venäjä suostu mihinkään rauhanneuvotteluun niin kauan kuin USA sotkee asioita. Jos asia olisi ollut vain EU:n ,Ukrainan ja Venäjän välinen asiassa oltaisiin paljon pitemmällä.
24126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Siis kerro/linkkiä siitä sotalaivojen "rakennusfarssista"..? mitä ihmettä?

Äänestä
  • onkos mennyt uutnen ohi? No siis sotalaivoja ei voida tilata sieltä missä ne on ennen tehty, Helsingin telakalta, koska pääomistaja on venäläinen ja telakka on tästä syystä (usan) boikottilistalla.
    Eiköhän laivoja päästä rakentamaan, kunhan saadaan stuppi ja potter pois hallituksesta, siis kevään jälkeen.

    Äänestä

Ei "osavaltio", vaan "puolimiehitetty", osavaltiolla sentään on jotain oikeuksiakin.

Äänestä

Suomi ei ole osavaltio vaan tavallinen banaanitasavalta ilman banaaneita.

Äänestä
  • ... Eikä pian enää tasavaltakaan kunhan EUn määräysvalta jäsenmaissa lisääntyy?! :/ Sen jälkee ollaa sit enää pelkkä banaaniton osavaltio! :/
    Vähän ku toi Detroit ilman autoteollisuutta?

    Äänestä

Onko Suomi Venäjän alusmaa? Ryssien trollit suut aina vaahdossa ja kurkku suorana huutaa.

Äänestä
  • Kyllä - näitä riittää!

    Äänestä

  • Da! Tama hjuva!

    Äänestä

Ketjunaloittaja = ryssäntrolli! Sekopäälle turhaa mitään vastata, sillä pyörii omat filmit päässä;)!

Äänestä

Kyllä Natoon olisi syytä liittyä. Sen jälkeen, kun tulee ´Mainilan laukaukset´ on Suomen turha enää inistä.

Äänestä
  • Mitäs sitä viimekskään inistiin?! Vai oleks sä jonku käpykaartilaisen jälkeläinen? Hyvinhän niille turpaan annettiin kunnes meni liian överiks, mut siihen mennessä oliki jo miljoona pustan poikaa kanttu vei! Meinaaks et niitten mieli ton jälkeen tekee ihan heti yrittää uuestaan? Varsinkin kun vähän saatanan paljon parempi kalusto Suomella NYT on kuin Talvisodan alkaessa! Et saattais vaatia sit jopa parinkin miljoonan venakon hengen? Et: Siittä vaa!

    Äänestä

Yksi juutalaisten maailmanpoliittisia puuhia peittelevä taho tunnetaan nimellä Neo Con –ryhmä (ent. Republikaaninen aivoriihi – ”think-tank”). ACB:n takana uskotaan kuitenkin olevan suurempi joukko kuin pelkkä Neo Con(servative): “Juutalaisten rikollisverkosto”, kuten dokumentti sitä nimittää, sillä siionistit olivat asiapaperin syntyaikaan vielä melko tuore käsite. ACB on kuitenkin vanhempi juttu. Asiaan sotkeutuneet kutsuvat sitä itsekin mielellään muilla nimillä aina kuuluisasta Uudesta maailmanjärjestyksestä alkaen, ja sen takana olevaa joukkoa on pidetty milloin sosialisteja, milloin demokraatteja, republikaaneja tai kommunisteja.

Osallisia PNAC:iin ovat Israelin puolelta mm. Elliot Abrams John Bolton, Paula Dobriansky, Robert Kagan, William Kristol, Richard Perle, Peter W. Rodman, William Schneider Jr sekä Paul Wolfowitz.

Paul Wolfowitz, Richard Perle, Douglas Feith, Elliot Abrams ja David Wurmser kuuluivat puolustuspoliittiseen ryhmään, jonka oli tarkoitus ennaltaehkäistä uhkatilanteita Lähi-Idässä. Myöhemmin ryhmä suuntautui hakemaan ulkopuolisia tukijoukkoja Israelille, edistämään asekehitystä ja saada laillinen oikeutus palestiinalaisten kansanmurhalle.

Keinoina soluttautuminen:

- aivoriihiin
- turvallisuuspoliittisiin johtokuntiin
- turvallisuuspolitiikan toimeenpanijoihin
- puheohjelmiin
- sijoituspankkeihin

Toinen kanava ovat lehdistötiedottajat kuten:

- David Brooks
- Lawrence Kaplan
- William Kristol
- Norman Podhoretz

joiden tavoitteena on antaa maailmalle seuraava kuva:

- Israelin ja juutalaisten arvostelijat ovat vain antisemitistejä.
- Islam on vaarallista.
- Arabihallitukset ovat rikollisia.
- Land for peace -aloitteet ovat laittomia.
- Amerikkalaisten tulee puolustaa Israelia, kuten julistetaan mediassa:

* Jewish Institute for National Security
* The Heritage Foundation
* Weekly Standard
* New Republic
* Commentary Magazine
* American Jewish Committee

Kolmas kanava ovat kolumnistit, jotka toimivat mielipiteen muovaajina, esim.

- Robert Kagan
- Charles Krauthammer
- Max Boot
- William Safire

jotka tekevät työtä seuraavien yleisten mielipiteiden eteen:

- Palestiinan puolustajat on nähtävä terroristeina.
- Kaikki arabit ovat jollain tapaa osallisia 9/11:een.
- Israelin ja juutalaisten arvostelijat ovat vain antisemitistejä.

Äänestä

Kiivaasti tässä nyt ollaan jonkun maan alus-valtioksi ainakin pyrkimässä. Oman kansan asiat on unohdettu kokonaan tässä poliittisen pyrkyryyden melskeessä. Palkintovirkoja metsästettäessä voiton vie se joka eniten lahjoittaa valtaa/ omaisuutta pois maasta ja nuolee ulkomaisia neuvon-antajiaan..

Äänestä
  • joo näyttää siltä-Valtionomaisuus on luovutettava sille jolla on edes väh'n rhaa jäljellä eli ulkomaislle jättiyhtiöille.Kutavarannot on jo luovutettu ja muu kaivannaismetalli.
    Miloin Suomen vesivarat luovutetaan? Entäs metsät?

    Äänestä

Voisiko sanoa maailman markkinavaltojen hallitsema OSA valtio, joidenka ehdoilla / orjina, Suomen kansan edustajamme ja hallituksemme / kansakuntamma elää, toimii ja vaikuttaa.

Äänestä
  • EU piti olla rauhan tae, minusta näyttää siltä että sen tarkoitus onkin saada
    meidät sotaan Venäjää vastaan, USA,n johdolla.

    Oliko meillä mitään sodanuhkaa ennen EU-liitosta, nyt on.

    Putin sanoi tuolla haastattelussa että Venäjä ei suostu sotimaan kenenkään kanssa, mutta pakko kai senkin on puolustautua jos sinne hyökätään,
    ärsyttäminen ei ehkä riitä.

    Äänestä

Millainen Suomi olisikaan, jos umpitollo savutupakansa olisi sulkenut rajansa v. 1917?

Äänestä
  • Ööö!? Eikös ne mun mielestä suljettu silloin?! Kuten muillakin itsenäisillä mailla on tapana! Tais olla rajavartijoita ja kaikkee!? Vai kuin kova avoimien-ovien raja-trafiikki sun mielestä tänne oli?

    Äänestä

  • Muistaakseni !920-luvulla riskeimmät savutupakansan edustajat karkasivat Amerikkaan ammattilaispainijoiksi. Tuliaisinaan ne toivat rapakon takaa jatsimusiikin ja ison taalavuoren, minkä turvin on jo melkein päästy pihan perältä kykkimästä sitkeimpiä ilman sähköjä pärjäileviä ännännen savutupapolven sissejä lukuun ottamatta.

    Äänestä

Vastaus aloittajalle, venäjätrollille: Ukrainan levottomuudet aloitti fasistinen Venäjä valtaamalla Krimin! Kaikkihan tuon täällä tietävät.

Äänestä
  • voi voi voi, washingtonin trolli, kiovan juntta aloitti levottomuudet ukrainassa, Krimin tapahtumat ovat sen seuraus, ei syy. Kaikkihan tuon täällä tietävät.

    Äänestä

plussaa hyvälle aloitukselle. Suomi nuolee obaman ruskeaa pesrettä ja koko maailma on islamisoitunut obaman ansioista.

Äänestä
  • Näin on. Suomen pitää liittyä Venäjään.Putin sanoi, että Suomen pitää valia haluaako Suomi olla osa länttä liittymällä Natoon vai haluaako Suomi liittyä suureen Venäjään.

    Äänestä

  • Valinta_tehtävä kirjoitti:

    Näin on. Suomen pitää liittyä Venäjään.Putin sanoi, että Suomen pitää valia haluaako Suomi olla osa länttä liittymällä Natoon vai haluaako Suomi liittyä suureen Venäjään.

    Prasta olisi liittyä kaikille hyväksi kaikkia kohtaan Totuuden / Oikeuden mukaisuuden mukaisiksi, kaikkiin nähden puolueettomaksi, vain kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi, puolesta eläviksi, toimiviksi ja vaikuttaviksi. Eli = Jumalan Sanan, = Raamatun UT, Kristuksen Jeesuksen ja / apostoliensa Totuuteen perustuvien ja mukaisten, ihan Lain / Laillisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, mukaisesti ja perustalta eläviksi. = Kaikille hyväksi Jumalan valtakunta yhteyteen Raamatun UT mukaisuudessa / Kristuksessa Jeesuksessa, kaiken Oikean ja hyväksi olevan Ruhtinaan yhteyteen. Jossa Hän, Kaikkivaltias, Itse kaiken Totuuden / Oikeuden Lähde ja Ruhtinas saa jakuuluu olla Herra ja Hallistija, Kaikki muut Hänen eri viroissa ja palvelu tehtävissä uskollisesti ja kuuliaisesti YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, kaikessa täydellisyys (kaiken Oikean ja hyväksi olevan täyttymys) päämääräisesti palvelijoitaan.

    Jeesuksen nimessä... herätykseksi, Totuuden suunnaksi ja tieksi. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, palvelijansa ja seuraajansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks-uuno kirjoitti:

Puolustusvoimien USA:n perseennuoleminen jatkuu. Kun luin sotalaivojen rakennus farssin oli naurussa pitelemistä. USA taitaa jo määräillä mitä Suomessa saa rakentaa ?? Tätä menoa Suomelle käy samoin kuin Virolle ja muille Baltian maille USA miehittää Suomen. Sitten sotalaivat ja muu sotakalusto on ostettava vain USA:sta . Tämä on homman nimi. Toivon mukaan saadaan toisenlainen eduskunta ja ainakin järkevä puolustuministeri.
Ukrainan tilanteestakin sanon muutaman sanan: Kuka aloitti Ukrainan levottomuudet ??
Varmaa on myös se ettei Venäjä suostu mihinkään rauhanneuvotteluun niin kauan kuin USA sotkee asioita. Jos asia olisi ollut vain EU:n ,Ukrainan ja Venäjän välinen asiassa oltaisiin paljon pitemmällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu