Neuvoja vapautukseen?

vässykkäjäbä

Mitä tätä kiertelemään, olen kohta 26-vuotias äijä ja lykkäillyt sivaria kohta 7 vuotta milloin milläkin syyllä, enkä ole menossa sivariin koskaan.
Terveyskeskuslääkäri ei antanut C:n papereita kun valitin ahdistuksesta ja kykenemättömyydestä käydä sivaria ja olen vähän pettynyt asiaan.

Mulla ois periaatteessa kaksi kysymystä:
1. Jos menen sivarikeskukseen paikan päälle ja ekana päivänä meen lääkärille ilmottamaan että tämä poika lähtee nyt autolla auringonlaskuun, niin saanko vapautuksen vai pistävätkö vaan totaaliksi? En ollut kyllä vankilaankaan menossa, mutta ongelma vapautuksen suhteen on se, että mulla ei ole mitään diagnosoitua sairautta tai lääkitystä. Enkä kyllä mielellään lähde tarinoimaan mitään sellaisia satuja lääkärille, että lähdetään suljetulle.

2. Onko jotain ikää esim. 28-30v jolloin sivaria ei tarvitse enää käydä? Tällaista huhua olen kuullut.
Meinaan jos lykkään tota vielä opiskelujen nojalla, niin täyttäisin 29v kun koulu loppuu. Ja eihän noi vissiin pysty sanoa mitään vastaan siihen että käy kouluja?

10

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halla-aho

      Yksityislääkärille. Kun sille kertoo että ajatus palveluksesta ahdistaa ja aiheuttaa itsetuhoisia ajatuksia saa ne c- laput

    • dsdgjh

      2. Käsittääkseni 28 v on se ikä jolloin palvelus "pitää" viimeistään suorittaa.

    • 9mm

      Toivottavasti saat vapautuksen ei tuollaisesta luuserista ole siellä mitään hyötyä.

      • hahahaainttilammas

        Kiitos mielipiteestäsi, se on noteerattu ja tallennettu ROSKAKORIIN.


      • natsat
        hahahaainttilammas kirjoitti:

        Kiitos mielipiteestäsi, se on noteerattu ja tallennettu ROSKAKORIIN.

        Hyvä, nyt voitte molemmat olla siellä rauhassa, poissa silmistä.


    • Ej76

      Käsittääkseni homouden perusteella vapautuu asevelvollisuudesta. Eikä nykyisten lakien mukaan joudu laitoshoitoon. Avohoito vapaa-ehtoista.

    • 444454

      Psykologiltako niitä c papereita kannattaa kysellä vai? Olen yrittänyt netistä etsiä, mutta en ole löytänyt selkeää vastausta. En ainakaan usko että "normi"lääkäri niitä kirjottelee.

    • Adhd1967

      Sano Etta uskonto kieltää ja olet huume narkkari ja miehiin menevä...niin pitäisi jo riittttää. Ja sekin että sinulla on vaikeaa ottaa käskyjä vastaan...neuvoja ym. ADHD paperit on kova..sana myös,, luki häiriö jos on se viittaa. Hahmottamista ongelmiin...kuulo. Ja. Näkökantoja puolella..

    • sinäkin

      ssno vaa niiku muutki että pelkäät olla ja olet ämmä..

    • rfdsff

      Ilmoita, että haluatkin suorittaa asepalveluksen. Mene inttiin ja valita stressivatsaa. Lähdet vessaan muodostelmasta ja kesken oppitunnin ja ruokailun yms. Terveystarkastuksessa sanot, että et pysty suorittamaan asepalvelusta stressivatsan takia. Sano, että stressivatsaan liittyy paniikkihäiriön tunnusmerkkejä. Sinun on pakko päästä vessaan. Saat vapautuksen lähes 100% varmuudella.

      Voit yrittää samaa sivarissa, mutta siellä ei ole tuosta vaivasta välttämättä niin suurta haittaa, että se tekisi palveluksen suorittamisen mahdottomaksi.

      Kannattaa tosin miettiä, että voisiko sivarista olla sinulle hyötyä. Jos sinulla ei esimerkiksi ole työpaikkaa tai olet opiskelija niin voit saada sivarista hyödyllistä työkokemusta tai jopa työpaikan.

      28-vuotiaana ei siviilipalvelusta voi enää lykätä ja 30-vuotiaana sitä ei tarvitse enää suorittaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1028
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 75
      786
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      20
      769
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      719
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe