Mitä tätä kiertelemään, olen kohta 26-vuotias äijä ja lykkäillyt sivaria kohta 7 vuotta milloin milläkin syyllä, enkä ole menossa sivariin koskaan.
Terveyskeskuslääkäri ei antanut C:n papereita kun valitin ahdistuksesta ja kykenemättömyydestä käydä sivaria ja olen vähän pettynyt asiaan.
Mulla ois periaatteessa kaksi kysymystä:
1. Jos menen sivarikeskukseen paikan päälle ja ekana päivänä meen lääkärille ilmottamaan että tämä poika lähtee nyt autolla auringonlaskuun, niin saanko vapautuksen vai pistävätkö vaan totaaliksi? En ollut kyllä vankilaankaan menossa, mutta ongelma vapautuksen suhteen on se, että mulla ei ole mitään diagnosoitua sairautta tai lääkitystä. Enkä kyllä mielellään lähde tarinoimaan mitään sellaisia satuja lääkärille, että lähdetään suljetulle.
2. Onko jotain ikää esim. 28-30v jolloin sivaria ei tarvitse enää käydä? Tällaista huhua olen kuullut.
Meinaan jos lykkään tota vielä opiskelujen nojalla, niin täyttäisin 29v kun koulu loppuu. Ja eihän noi vissiin pysty sanoa mitään vastaan siihen että käy kouluja?
Neuvoja vapautukseen?
10
121
Vastaukset
- Halla-aho
Yksityislääkärille. Kun sille kertoo että ajatus palveluksesta ahdistaa ja aiheuttaa itsetuhoisia ajatuksia saa ne c- laput
- dsdgjh
2. Käsittääkseni 28 v on se ikä jolloin palvelus "pitää" viimeistään suorittaa.
- 9mm
Toivottavasti saat vapautuksen ei tuollaisesta luuserista ole siellä mitään hyötyä.
- hahahaainttilammas
Kiitos mielipiteestäsi, se on noteerattu ja tallennettu ROSKAKORIIN.
- natsat
hahahaainttilammas kirjoitti:
Kiitos mielipiteestäsi, se on noteerattu ja tallennettu ROSKAKORIIN.
Hyvä, nyt voitte molemmat olla siellä rauhassa, poissa silmistä.
- Ej76
Käsittääkseni homouden perusteella vapautuu asevelvollisuudesta. Eikä nykyisten lakien mukaan joudu laitoshoitoon. Avohoito vapaa-ehtoista.
- 444454
Psykologiltako niitä c papereita kannattaa kysellä vai? Olen yrittänyt netistä etsiä, mutta en ole löytänyt selkeää vastausta. En ainakaan usko että "normi"lääkäri niitä kirjottelee.
- Adhd1967
Sano Etta uskonto kieltää ja olet huume narkkari ja miehiin menevä...niin pitäisi jo riittttää. Ja sekin että sinulla on vaikeaa ottaa käskyjä vastaan...neuvoja ym. ADHD paperit on kova..sana myös,, luki häiriö jos on se viittaa. Hahmottamista ongelmiin...kuulo. Ja. Näkökantoja puolella..
- sinäkin
ssno vaa niiku muutki että pelkäät olla ja olet ämmä..
- rfdsff
Ilmoita, että haluatkin suorittaa asepalveluksen. Mene inttiin ja valita stressivatsaa. Lähdet vessaan muodostelmasta ja kesken oppitunnin ja ruokailun yms. Terveystarkastuksessa sanot, että et pysty suorittamaan asepalvelusta stressivatsan takia. Sano, että stressivatsaan liittyy paniikkihäiriön tunnusmerkkejä. Sinun on pakko päästä vessaan. Saat vapautuksen lähes 100% varmuudella.
Voit yrittää samaa sivarissa, mutta siellä ei ole tuosta vaivasta välttämättä niin suurta haittaa, että se tekisi palveluksen suorittamisen mahdottomaksi.
Kannattaa tosin miettiä, että voisiko sivarista olla sinulle hyötyä. Jos sinulla ei esimerkiksi ole työpaikkaa tai olet opiskelija niin voit saada sivarista hyödyllistä työkokemusta tai jopa työpaikan.
28-vuotiaana ei siviilipalvelusta voi enää lykätä ja 30-vuotiaana sitä ei tarvitse enää suorittaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3206282Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674134Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413485Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773378Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853320Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813232Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022688Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll572514Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152368Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113