Ensimmäinen asia, ulkokissat. Olin koirani kanssa kävelyllä kun pusikosta yhtäkkiä hyppäsi kissa ja ennenkuin ehdin reagoimaan, leikkisä ja energiaa täynnä oleva koirani oli ehtinyt riuhtaista kissan suuhunsa. Koirani oli kytkettynä mutta kissa juoksi suoraan eteemme ja kaikki tapahtui niin nopeasti, etten ehtinyt tilanteen tasalle. Menin myöhemmin katsomaan näkyykö kissaa, sillä sitä oli selvästi sattunut, mutta löysin vain verta ja pimeässä on aikalailla turha lähteä etsimään. Tämäkin olisi vältetty, jos omistaja olisi ollut kiinnostunut kissastaan. Etenkin kaupunkioloissa ihmettelen kissojen vapaaksi laskemista, vaaroja kun on joka nurkan takana.
Toinen asia, hiihtäjät. Joudun kävelemään joka päivä erään tienpätkän, jotta pääsen koirani kanssa kotipihastani lenkille (tai ylipäätänsä mihinkään), ja tämä tienpätkä on pyhitetty talvisaikaan hiihtäjille. Hiihtäjät eivät halua että ladulla kävellään koska latu menee pilalle, joten joudun talvisin kävelemään autotiellä. Nyt kuitenkin kävi niin että minun oli pakko mennä kävelemään ladulle, sillä keli oli liukas ja autoja oli paljon liikkeellä, enkä halunnut laittaa omaa saati koirani henkeä peliin. Mutta kuten arvata saattaa, sain kimppuuni raivostuneen hiihtäjän, jonka mielestä minun olisi välittömästi pitänyt hypätä autotielle ja haukkui minut pataluhaksi. Tästä kaupungista löytyy monta puru/kuntorataa, mitkä vedetään talvisin laduiksi mutta ne eivät riitä, vaan kaikki kävelytietkin muutetaan laduiksi. Minusta tässä ei ole mitään järkeä, johan tässä vaarantuu liikennekin. Mutta ilmeisesti tärkeintä on että ihmiset saavat hiihtää?
Ulkokissat ja hiihtäjät
jarki
0
123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.596958Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652763Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️191892- 1471884
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä191790Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1361751Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?291532- 1021467
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411206- 371204