Naisten alistamisesta Raamatussa

Eivät nämä raamatun kohdat jätä paljon arvailun varaan:

"Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä."
San. 9:13

"Miestä ei ole luotu naisesta vaan nainen miehestä, eikä miestä luotu naisen takia vaan nainen miehen takia."
1. Kor. 11:7–8

"Naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo. Jos he tahtovat tietoa jostakin, heidän on kysyttävä sitä kotona omalta mieheltään, sillä naisen on sopimatonta puhua seurakunnan kokouksessa."
1. Kor. 14:34–35

Raamatun mukaan nainen on siis tyhmä ja yksinkertainen, eikä mistään mitään tiedä, vaan hänet on luotu vain herraansa miestä varten, eikä naisella ole lupaa suutaan aukaista, koska sieltä tulee vain sopimattomia tyhmyyksiä.

"Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niinkuin Herralle; sillä mies on vaimon pää. Mutta niinkuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset. "Olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia. Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan omilta miehiltään, sillä häpeällistä on naisen puhua seurakunnassa."

"Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena; mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa."

"Jos joku on ottanut vaimon ja yhtynyt häneen, mutta sitten hylkii häntä ... ja sanoo: Minä otin tämän naisen vaimokseni, mutta kun ryhdyin häneen, en tavannut hänessä neitsyyden merkkiä. Jos syytös on tosi, jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle,
ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi."
5. Moos. 22:13-21
39393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Aikasmoinen sovinisti tämä Jeesuksen Kristuksen maailmaa rakastava Isä? UT:ssa näitä juttuja toistelee erityisesti Paavalin oppilaat.

Äänestä
  • Yksipuolista heittoa naisen asemasta Raamatussa. Nainen ja mies ovat yhdessä Jumalan kuva.

    1. Moos. 1:27

    "27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät."

    Siinä Jumala nostaa naisen miehen rinnalle muodostamaan oman KUVANSA, tosin syntiinlankeemus osaltaa turmeli tuon kuvan ja nyt langenneet homopiispat ovat tätä kuvaa muuttamassa homouden synnin sallimisen kautta laittamaalla kaksi miestä tai kaksi naista yhteen, mutta tätä tekee paholainen ja hänen omansa.

    Jeesus ilmestyi ristinkuolemansa jälkeen ensimmäisenä naisille... ja hän ei koskaan halveksunut naisia, vaan otti heidät vastaan ja siunasi heidä lapsiaan. Jeesus paransi yhtälailla naisia.

    Aviovaimoille on seurakunnassa laitetettu tiettyä miehensä alaimuutta, mikä kuitenkaa ei tarkoita, ettei nainen saisi palvella seurakunnan toimissa ja toiminassa ja muitetaan, että miehilläkin on tiettyjä rajoituksia seurakunnassa., mutta kaikki ovat ihmisen ja toiminnan parhaaksi. Tästä on paljon Uudessa Testamentissa.

    Äänestä

Mistä päättelet, että tuossa tarkoitettiin naisen olevan tyhmä tai yksinkertainen?
Todellisesti tuo tarkoittaa sitä, että koska mies on perheen päänä vastuussa myös perheensä hengellisesti hänellä on velvollisuus opettaa perhettään. Tätä perusopetusta ei pidetä kesken seurakunnan kokouksen vaan kotona.
Ei tässä ole mitään naisen aliarvostamista vaan ihan käytännön juttu.
Tämä asia halutaan vain jatkuvasti ymmärtää väärin ja antaa kuva, että Raamattu sortaa naisia.

Äänestä
  • Jeesuksen tyhjän haudan löysivät naiset!
    "Jonkun kotona" naiset yrittivät opettaa miehiä,
    ylösnousseesta Jeesuksesta,
    mutta nämä eivät naisia uskoneet,
    lymyillessään peloissaan sängyn alla!
    Naiset saivat tehtäväkseen julistaa Jeesuksen ylösnousua,
    eivät miehet!
    Naiset saivat siten jo silloin pappeuden,
    tyhjän haudan edessä,
    itseltään Jeesukselta,
    eivät miehet!
    Pappeus kuului jo alusta lähtien naisille,
    ei miehille!
    Miesten olisi kuulunut olla hiljaa jo alusta lähtien seurakunnassa,
    kysyen sitten kotonaan vaimoiltaan,
    mitä eivät olleet ymmärtäneet!
    Naisten olisi kuulunut opettaa miehiään kotona,
    ei miesten naisia!

    Luukas 24

    10 Ja ne, jotka kertoivat tämän apostoleille, olivat Maria Magdaleena ja Johanna ja Maria, Jaakobin äiti, ja muut naiset heidän kanssansa.

    11 Mutta näiden puheet näyttivät heistä turhilta, eivätkä he uskoneet heitä.

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Jeesuksen tyhjän haudan löysivät naiset!
    "Jonkun kotona" naiset yrittivät opettaa miehiä,
    ylösnousseesta Jeesuksesta,
    mutta nämä eivät naisia uskoneet,
    lymyillessään peloissaan sängyn alla!
    Naiset saivat tehtäväkseen julistaa Jeesuksen ylösnousua,
    eivät miehet!
    Naiset saivat siten jo silloin pappeuden,
    tyhjän haudan edessä,
    itseltään Jeesukselta,
    eivät miehet!
    Pappeus kuului jo alusta lähtien naisille,
    ei miehille!
    Miesten olisi kuulunut olla hiljaa jo alusta lähtien seurakunnassa,
    kysyen sitten kotonaan vaimoiltaan,
    mitä eivät olleet ymmärtäneet!
    Naisten olisi kuulunut opettaa miehiään kotona,
    ei miesten naisia!

    Luukas 24

    10 Ja ne, jotka kertoivat tämän apostoleille, olivat Maria Magdaleena ja Johanna ja Maria, Jaakobin äiti, ja muut naiset heidän kanssansa.

    11 Mutta näiden puheet näyttivät heistä turhilta, eivätkä he uskoneet heitä.

    Tätä naisten miehille antamaa perusopetusta ei tietenkään olisi pitänyt pitää kesken seurakunnan kokouksen vaan kotona.

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Tätä naisten miehille antamaa perusopetusta ei tietenkään olisi pitänyt pitää kesken seurakunnan kokouksen vaan kotona.

    Miksi sotket opetuksen ja todistuksen/viestin tuomisen toisiinsa.
    Eivätkä naiset kertoneet löydöstään seurakunnan kokouksessa.

    9.Haudalta palattuaan naiset veivät tästä sanan yhdelletoista opetuslapselle ja kaikille muille. 10 Nämä naiset olivat Magdalan Maria, Johanna ja Jaakobin äiti Maria, ja vielä muitakin oli heidän kanssaan. He kertoivat kaiken apostoleille

    Mitä oikein ajat takaa?

    Äänestä

  • Paavo.Pottuloora kirjoitti:

    Miksi sotket opetuksen ja todistuksen/viestin tuomisen toisiinsa.
    Eivätkä naiset kertoneet löydöstään seurakunnan kokouksessa.

    9.Haudalta palattuaan naiset veivät tästä sanan yhdelletoista opetuslapselle ja kaikille muille. 10 Nämä naiset olivat Magdalan Maria, Johanna ja Jaakobin äiti Maria, ja vielä muitakin oli heidän kanssaan. He kertoivat kaiken apostoleille

    Mitä oikein ajat takaa?

    Ei ollut seurakuntia vielä silloin!
    Naiset saivat Jeesukselta tehtäväkseen seurakunnan perustamisen "todistuksellaan/viestin viemisellä"!
    Miehet anastivat naisilta, näille kuuluneen oikeuden, olla seurakunnan päinä ja pappeina!
    Jeesus☺ → Naiset☺ → Miehet☹ !

    Jeesus asetti sinunkin vaimosi antamaan sinulle Paavo.Pottuloora perusopetusta näissä uskonasioissa!
    Kuuntele Paavo.Pottuloora tästä lähtien korva tarkkana vaimosi hengellistä opetusta!
    Jeesus asetti vaimosi antamaan sinulle perusopetusta niistä iäisyysasioista!
    Mutta kysy vaimoltasi sinulle epäselvistä asioista kotona, äläkä seurakunnassa!

    Äänestä

  • "Mutta kysy vaimoltasi sinulle epäselvistä asioista kotona, äläkä seurakunnassa!"
    Ei tässä ole mitään sinun aliarvostamista vaan ihan käytännön juttu.

    Äänestä

Raamatussa lukee (muistaakseni) niin että naisen synnytyksen ja uskon vuoksi kelvoton mieskin voi pelastua. Eikö tämä osoita kuinka paljon naista Raamatussa on arvostettu.
Kun palaatte siihen aikaan kun jotain on sanottu ja vertaatte naisen ja miehen koulutustasoa ja ymmärrystä hengellisiin asioihin ja sitä miten vastuut ovat perheyhteisöissä ja heimokulttuureissa jaettu niin eikö silloin väistämättä pääse erilaisiin näkökulmiin.
Ymmärtääkseen raamatun kirjoituksia on niitä tarkasteltava siinä ajassa kun ne on tapahtunut.
Esim. naisia suojeltiin ja varjeltiin niin että ei heitä pantu sotimaan ja puolustamaan ulkoisia uhkia vastaan oliko tämä ratkaisu eriarvoista miesten ja naisten välillä. Sorsittiinko siinä naisia.
Siihen aikaan myös uskonnolliset tehtävät jaettiin kykyjen mukaan soveliaisuus tehtävään kriteerinä.
Onko Raamattua myös aina tarkasteltava historiallisena kirjana jolloin pääsee paremmin aikaan kiinni.

Äänestä
  • http://esotericathesixth.tripod.com/esotericathesixth/Gnostic.GospelofMary.htm

    The Gospel According to Mary
    Chapter 5
    5) Peter said to Mary, Sister we know that the Saviour loved you more than the rest of woman.
    6) Tell us the words of the Saviour which you remember which you know, but we do not, nor have we heard them.
    Chapter 9
    5) Then Mary wept and said to Peter, My brother Peter, what do you think? Do you think that I have thought this up myself in my heart, or that I am lying about the Saviour?


    http://www.apokryfikirjat.com/tuomev.htm

    Tuomaan evankeliumi
    114.Simon Pietari sanoi hänelle, ”Anna Marian jättää meidät, sillä naiset eivät ansaitse elämää.” Jeesus sanoi, ”Katso, minä opastan häntä tehdäkseni hänestä miehen, niin että hänkin tulisi eläväksi hengeksi muistuttamaan teitä miehiä. Sillä jokainen nainen, joka tekee itsestään miehen astuu sisälle Taivaan valtakuntaan.”

    Äänestä

  • http://reluctant-messenger.com/gospel-magdalene.htm

    Peter also opposed her in regard to these matters and asked them about the Savior. "Did he then speak secretly with a woman [cf. John 4:27], in preference to us, and not openly? Are we to turn back and all listen to her? Did he prefer her to us?" Then Mary grieved and said to Peter, "My brother Peter, what do you think? Do you think that I thought this up myself in my heart or that I am lying concerning the Savior?"

    Levi answered and said to Peter, "Peter, you are always irate. Now I see that you are contending against the woman like the adversaries. But if the Savior made her worthy, who are you to reject her? Surely the Savior knew her very well [cf. Luke 10:38- 42]. For this reason he loved her more than us [cf. John 11:5]. And we should rather be ashamed and put on the Perfect Man, to form us [?] as he commanded us, and proclaim the gospel, without publishing a further commandment or a further law than the one which the Savior spoke." When Levi had said this, they began to go out in order to proclaim him and preach him.

    Pietarista tuli kirkon pää!
    Pietari oli naistenvihaaja!
    Pietari tykkäsi istua alasti pienessä ahtaassa veneessä, suuren miesjoukon keskellä!
    Ei sitten ihme, että naiset alistettiin ja suukapuloitiin jo aivan alusta lähtien!

    Johannes 21
    7 Silloin se opetuslapsi, jota Jeesus rakasti, sanoi Pietarille: "Se on Herra". Kun Simon Pietari kuuli, että se oli Herra, vyötti hän vaippansa ympärilleen, sillä hän oli ILMAN VATTEITA, ja heittäytyi järveen.

    Roomalaiskirje 16
    7 Tervehdys Andronikukselle ja Juniaalle, heimolaisilleni ja vankeustovereilleni, joilla on suuri arvo apostolien joukossa ja jotka jo ennen minua ovat olleet Kristuksessa.

    Naisapostoli Junia?!

    "The consensus among many Protestants but not Catholcis is that Junia was a woman."
    http://en.wikipedia.org/wiki/Junia

    Äänestä

No eipä tuo Aadamkaan näyttänyt alistavan Eevaa aikoinaan, kuten eivät myöskään juutalaisuuden perustajaisät: Aabrahan, Iisak ja Jakob vaimojaan, eivätkä muutkaan Raamatussa kerrotut miehet vaimojaan.
Kaikkialla silloisessa maailmassa miesten piti täyttää oma paikkansa silloisessa yhteiskunnassa kuten naistenkin, joiden tehtävänä oli kasvattaa lapsista yhteiskuntakelpoisia kansalaisia.

Mainitsemasi San 9:13 kohta jatkuu näin 14-17: Hän istuu talonsa ovella istuimella kaupungin kummuilla, kutsumassa ohikulkijoita:: "Joka yksinkertainen on, poiketkoon tänne. Varastettu vesi on makeata ja salattu leipä suloista" .
Naisen ammattia ei ole vaikea arvata.

Silloisissa yhteiskunnissa jatkuen liki parisentuhatta vuotta, vain pojat saivat kansallisiin kulttuureihin kuuluvaa koulutusta, niin olkoonpa tiedosta kyse millä alalla tahansa, koulutuksen puutteen vuoksi naisilla ei ollut asiantuntijuutta, joten heidän tuli olla sotkeutumatta niin uskonnollisiin, taloudellisiin kuin poliittisiinkin asioihin.

Jumalan säätämä käsky: "Älä tee huorin", koskien niin miehiä kuin naisiakin, on tarkoitettu sukupuolitautien leviämisen estämiseksi, joka tauti voi siirtyä jopa syntyvään lapseen, kuin myös lapsestaan huolehtivan vanhemman kuoleman ennen aikojaan.
Toisaalta myös avioliitton solmivalla miehellä ei ole velvollisuutta elättää muiden miesten siittämiä lapsia, ei nykyäänkään.

Otit esille naisen aseman alistamisesta myös Moos. 22:13-21.

Kun Mooseksen valistamina jokainen Aabrahamin suvun nainen tiesi lain sisällön, niin ensinnäkin, mikäli nainen ei ilmoittanut tulevalle miehelleen olleensa yhdynnässä ennen avioliittoaan, hän syyllistyi petokseen aviomiestään kohtaan, tietäen myös saavansa kuolemantuomion petoksestaan, joten mistään naisen alistamisesta ko. Raamatun kohdassa ei edes ole kyse.

Äänestä
  • Ei tuo käsky että, "älä tee huorin" ole sukupuoli tautien vuoksi, vaan ennemminkin uskollisuuden vuoksi, hyvänen aika sentään, jos ymmärrätte mitä sillä tarkoitetaan?

    Sydämen kovuuden vuoksi annettiin ihmisille aikanaan lupa erokirjeeseen, mutta Herran käsky on kuitenkin tämä, että puolison ei pidä jättää toista puolisoaan, vaan jos jättää, niin olkoon menemättä uusiin naimisiin, tai sopikoot puolisonsa kanssa, sillä se joka nai eronneen tekee huorin ja joka eroaa puolisostaan muun kuin huoruuden tähden ajaa tämän tekemään huorin.

    Ihminen älkööt erottako sitä, minkä Jumala on yhdistänyt.

    Tästäkin opista lurterilaisuus on luopunut ja liittää yhteen eronneita pareja toisten kanssa ja siunaa heitä Jumalan tahdon vastaisesti miellyttääkseen ihmistä, sillä luterilaisuus on maallinen seurakunta, jossa on maalliset arvot, jotka sotivat taivaallisa arvoja vastaan.

    Äänestä

  • old_profile_89364 kirjoitti:

    Ei tuo käsky että, "älä tee huorin" ole sukupuoli tautien vuoksi, vaan ennemminkin uskollisuuden vuoksi, hyvänen aika sentään, jos ymmärrätte mitä sillä tarkoitetaan?

    Sydämen kovuuden vuoksi annettiin ihmisille aikanaan lupa erokirjeeseen, mutta Herran käsky on kuitenkin tämä, että puolison ei pidä jättää toista puolisoaan, vaan jos jättää, niin olkoon menemättä uusiin naimisiin, tai sopikoot puolisonsa kanssa, sillä se joka nai eronneen tekee huorin ja joka eroaa puolisostaan muun kuin huoruuden tähden ajaa tämän tekemään huorin.

    Ihminen älkööt erottako sitä, minkä Jumala on yhdistänyt.

    Tästäkin opista lurterilaisuus on luopunut ja liittää yhteen eronneita pareja toisten kanssa ja siunaa heitä Jumalan tahdon vastaisesti miellyttääkseen ihmistä, sillä luterilaisuus on maallinen seurakunta, jossa on maalliset arvot, jotka sotivat taivaallisa arvoja vastaan.

    "maallinen seurakunta, jossa on maalliset arvot, jotka sotivat taivaallisa arvoja vastaan."

    Rakastiko ja siunasiko Jumala Aabrahamia?
    Kehuiko tätä hurskaaksi?
    Totteliko Aabraham Jumalaa?
    Nuhteliko Jumala Aabrahamia mistään, ja jos nuhteli, niin mistä?

    Äänestä

Maailmassa on tällä hetkellä kaksi pahaa sodanlietsojaa:
muslimiuskonto
ja
Venäjä.

Äänestä
  • Ja Nuda_veritas yrittää samaan joukkoon?

    Äänestä

Aina täällä ollaan niskuroimassa Jumalan tahtoa vastaa, ja seurakuntien järjestystä, saataakseen nämä maailman arvot täydellisesti valtaan myös seurakunnissa ja yleisesti kristillisydessä, ja siihen tosiaan luterilaisuus on jo mennyt, eikä Herran käskyjä ole pitänyt arvossaan.

Erottautukaa tästä seurakunnasta, joka omasta mielstään tietää paremmin asiat kuin Jumala, sillä sen kaltainen on lihallinen ihminen, joka ei Jumalaa, eikä Herraa tunne, eikä siis ole alsitunut Jumalan tahtoa noudattamaan, vaan seurailee omia sydämen halujaan.

Vaan sillä minkä luonnolinen ihminen luonnostaan ymmärtää ja tekee, sillä se myös itsensä turmelee.

Taivuttakaa siis itsenne jo siihen oikeaan Jumalan ja Herran tuntemiseen, iankaikkiseksi elämäksi ja pelastuksesi itsellenne ja myös muille.

Äänestä

p. kirjoittajalle sellaista viestiä, että keksi jotain omaperäisempää provoa, tuo oli jo niin miljoona kertaa käytetty ja melko infantiili yritys.

Äänestä

Islam alistaa naista ei kristinusko eikä juutalaisuus!!!

Äänestä

Raamatun maailmassa nainen oli miehen omaisuutta samalla tavalla kuin karjakin. Miehellä sai olla paljon vaimoja ja vaimojen suuri lukumäärä katsottiin Jumalan siunaamaksi asiaksi (mm. kuningas Daavid). Naisella ei ollut samoja oikeuksia. Tasa-arvosta ei voi tässäkään asiassa puhua. Onneksi Suomen laki kieltää kuolemantuomiot ja kunniamurhat yms. kauheudet mitkä Jumala on säätänyt.

Äänestä
  • Älä puhu paskaa Pirkko!

    Äänestä

  • höpönhöpön kirjoitti:

    Älä puhu paskaa Pirkko!

    kuuleva_pirkko :
    "Onneksi Suomen laki kieltää kuolemantuomiot ja kunniamurhat yms. kauheudet mitkä Jumala on säätänyt."

    Kyllä kieltää!

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    kuuleva_pirkko :
    "Onneksi Suomen laki kieltää kuolemantuomiot ja kunniamurhat yms. kauheudet mitkä Jumala on säätänyt."

    Kyllä kieltää!

    Silti uskomattomat ihmiset tappavat toisiaan koko ajan. Mitenkäs se on mahdollista jos kerran laki sen kieltää?

    Äänestä

  • atskulle kirjoitti:

    Silti uskomattomat ihmiset tappavat toisiaan koko ajan. Mitenkäs se on mahdollista jos kerran laki sen kieltää?

    Apostolien teot 5
    1 Mutta eräs mies, nimeltä Ananias, ja hänen vaimonsa Safiira myivät maatilan,
    2 ja mies kätki vaimonsa tieten osan hinnasta, ja osan hän toi ja pani apostolien jalkojen eteen.
    3 Mutta Pietari sanoi: "Ananias, miksi on saatana täyttänyt sinun sydämesi, niin että koetit pettää Pyhää Henkeä ja kätkit osan maatilan hinnasta?
    4 Eikö se myymätönnä ollut sinun omasi, ja eikö myynnin jälkeenkin sen hinta ollut sinun? Miksi päätit sydämessäsi tämän tehdä? Et sinä ole valhetellut ihmisille, vaan Jumalalle."
    5 Kun Ananias kuuli nämä sanat, kaatui hän maahan ja heitti henkensä. Ja suuri pelko valtasi kaikki, jotka sen kuulivat.

    Mitenkäs tämä sitten oli mahdollista, jos kerran "uskovaisten suuressa joukossa oli yksi sydän ja yksi sielu"?

    Apostolien teot 4
    32 Ja uskovaisten suuressa joukossa oli yksi sydän ja yksi sielu; eikä kenkään heistä sanonut omaksensa mitään siitä, mitä hänellä oli, vaan kaikki oli heillä yhteistä.

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Apostolien teot 5
    1 Mutta eräs mies, nimeltä Ananias, ja hänen vaimonsa Safiira myivät maatilan,
    2 ja mies kätki vaimonsa tieten osan hinnasta, ja osan hän toi ja pani apostolien jalkojen eteen.
    3 Mutta Pietari sanoi: "Ananias, miksi on saatana täyttänyt sinun sydämesi, niin että koetit pettää Pyhää Henkeä ja kätkit osan maatilan hinnasta?
    4 Eikö se myymätönnä ollut sinun omasi, ja eikö myynnin jälkeenkin sen hinta ollut sinun? Miksi päätit sydämessäsi tämän tehdä? Et sinä ole valhetellut ihmisille, vaan Jumalalle."
    5 Kun Ananias kuuli nämä sanat, kaatui hän maahan ja heitti henkensä. Ja suuri pelko valtasi kaikki, jotka sen kuulivat.

    Mitenkäs tämä sitten oli mahdollista, jos kerran "uskovaisten suuressa joukossa oli yksi sydän ja yksi sielu"?

    Apostolien teot 4
    32 Ja uskovaisten suuressa joukossa oli yksi sydän ja yksi sielu; eikä kenkään heistä sanonut omaksensa mitään siitä, mitä hänellä oli, vaan kaikki oli heillä yhteistä.

    Ja vastauksesi kysymykseeni oli?

    Äänestä

  • atskulle kirjoitti:

    Ja vastauksesi kysymykseeni oli?

    Siinäpähän sitä mietit!

    Raamattukoulujen aivopesun sivuvaikutuksia on kykenettömyys omatoimiseen ajatteluun!
    Ruokakin kai pureskellaan siellä oppilaille valmiiksi, eikä tarvitse osata muuta kuin vain niellä!

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Siinäpähän sitä mietit!

    Raamattukoulujen aivopesun sivuvaikutuksia on kykenettömyys omatoimiseen ajatteluun!
    Ruokakin kai pureskellaan siellä oppilaille valmiiksi, eikä tarvitse osata muuta kuin vain niellä!

    Missä sinä olet oppinut käytäytymään kuin ääliö?
    Onko joku ateistien yliopisto missä opetetaan tuollaista käytöstä ja kielenkäyttöä muita ihmisä kohtaan?

    Äänestä

  • atskulle kirjoitti:

    Missä sinä olet oppinut käytäytymään kuin ääliö?
    Onko joku ateistien yliopisto missä opetetaan tuollaista käytöstä ja kielenkäyttöä muita ihmisä kohtaan?

    Täällä, lukiessani teidän tosiuskisten kommentteja, ja varsinkin Mohikaani_27 on ollut hyvä opettaja! Ääliönä olen vielä oppipoika hänen rinnallaan!

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Täällä, lukiessani teidän tosiuskisten kommentteja, ja varsinkin Mohikaani_27 on ollut hyvä opettaja! Ääliönä olen vielä oppipoika hänen rinnallaan!

    Etköhän kuule käyttäydy kuin tyypillinen ateristi ja oppisi olet sieltä saanut.
    Ole nyt kerrankin suoraselkäinen äläkä kaikkea laita uskovien niskaan, jookos.

    Äänestä

  • atskulle kirjoitti:

    Ja vastauksesi kysymykseeni oli?

    Yhteisöjen laatimat yhteiset sopimukset ja lait eivät ole takeena siitä, etteikö jokin yksilö jättäisi noudattamatta niitä!

    "Silti uskomattomat ihmiset tappavat toisiaan koko ajan. MITENKÄS SE ON MAHDOLLISTA jos kerran laki sen kieltää?"

    Ananias vaimoineen valehteli ja koetti pettää oman yhteisönsä sovittuja sopimuksia ja sääntöjä vastaan! MITENKÄS SE SITTEN OLI MAHDOLLISTA jos ...

    Ymmärsitkö sinä nyt vai rupeatko sinä uudelleen haukkumaan (Raamattukoulupohjalta) minua ääliöksi?
    Sovitaanko että ääliöitä olemme molemmat?!

    Äänestä

  • Nuda_veritas kirjoitti:

    Siinäpähän sitä mietit!

    Raamattukoulujen aivopesun sivuvaikutuksia on kykenettömyys omatoimiseen ajatteluun!
    Ruokakin kai pureskellaan siellä oppilaille valmiiksi, eikä tarvitse osata muuta kuin vain niellä!

    Vastaa nyt miksi uskomattomat ihmiset tappavat toisiaan?
    Olehan nyt edes pikkuisen aikuinen äläkä luiki pakkoon kysymystä.

    Äänestä

  • atskulle kirjoitti:

    Etköhän kuule käyttäydy kuin tyypillinen ateristi ja oppisi olet sieltä saanut.
    Ole nyt kerrankin suoraselkäinen äläkä kaikkea laita uskovien niskaan, jookos.

    No joo!

    Äänestä

  • penikkatautiako kirjoitti:

    Vastaa nyt miksi uskomattomat ihmiset tappavat toisiaan?
    Olehan nyt edes pikkuisen aikuinen äläkä luiki pakkoon kysymystä.

    Eikö uskovat ihmiset tapa?
    Luin esim. muutama vuosi sitten jostain kristitystä saarnaajasta, joka jonkun tavaratalon tuulikaapissa puukotti toisen kristityn ihmisen kuoliaaksi!
    Sai jumalaltaan anteeksi ja jatkoi saarnaamistaan lyhyen kalterihoidon jälkeen!
    Miksi uskovaisetkin ihmiset tappavat toisiaan?

    Äänestä

TOTUUS LUKEE RAAMATUSSA HEIL HITLER!

Äänestä
  • Mikä kännös?

    Äänestä

Uskovat ovat niin heikoilla etteivät keksi enää muuta kun herjoja raamatunkohtien selventämisien sijaan !

Äänestä
  • Ei uskovat ole heikoilla. Meidän tukenamme on Ikiaikojen Jumala ja Hänen käsivartensa meitä kannattelevat.

    Äänestä

  • amen kirjoitti:

    Ei uskovat ole heikoilla. Meidän tukenamme on Ikiaikojen Jumala ja Hänen käsivartensa meitä kannattelevat.

    2. Korinttolaiskirje 1
    3 Kiitetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, laupeuden Isä ja kaiken lohdutuksen Jumala,

    Efesolaiskirje 1
    3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,

    1. Pietarin kirje 1
    3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta,

    Äänestä

Ilmiesesti hyvin huono käännös "tyhmyys on nainen", jokainen vähänkin kieliä ymmärtävä ja jopa suomenkielioppia, että tässä on hyvin outo ja huono käännös.

Tämä kohta on luettava koko asiayhteydeltään, mikä puhuu selkeästi porttonaisesta.


Sananlasku 9:13--

A foolish woman is clamorous (Tyhymä nainen on levoton): hän on yksinkertainen, ja mistään mitään tiedä.: she is simple, and knoweth nothing.
14 For she sitteth at the door of her house, on a seat in the high places of the city,
15 To call passengers who go right on their ways:
16 Whoso is simple, let him turn in hither: and as for him that wanteth understanding, she saith to him,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumalansanaa kirjoitti:

Eivät nämä raamatun kohdat jätä paljon arvailun varaan:

"Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä."
San. 9:13

"Miestä ei ole luotu naisesta vaan nainen miehestä, eikä miestä luotu naisen takia vaan nainen miehen takia."
1. Kor. 11:7–8

"Naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo. Jos he tahtovat tietoa jostakin, heidän on kysyttävä sitä kotona omalta mieheltään, sillä naisen on sopimatonta puhua seurakunnan kokouksessa."
1. Kor. 14:34–35

Raamatun mukaan nainen on siis tyhmä ja yksinkertainen, eikä mistään mitään tiedä, vaan hänet on luotu vain herraansa miestä varten, eikä naisella ole lupaa suutaan aukaista, koska sieltä tulee vain sopimattomia tyhmyyksiä.

"Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niinkuin Herralle; sillä mies on vaimon pää. Mutta niinkuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset. "Olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia. Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan omilta miehiltään, sillä häpeällistä on naisen puhua seurakunnassa."

"Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena; mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa."

"Jos joku on ottanut vaimon ja yhtynyt häneen, mutta sitten hylkii häntä ... ja sanoo: Minä otin tämän naisen vaimokseni, mutta kun ryhdyin häneen, en tavannut hänessä neitsyyden merkkiä. Jos syytös on tosi, jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle,
ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi."
5. Moos. 22:13-21

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu