Valtavan upea tämä vapauden aika.

Tuossa tv3.ssa käytävä keskustelu OAJ.n puheenj. ja haastattelu sisältö kouluasiat, niin tämä esiintullut käytös puheessa.
Oppilaat V.ttuilee, homottelun lisääntyminen, kuten aikuistenkin kohdalla. Niin voi miten ihana hedelmä siinä vapaudessa on, täytyy todeta.
Mukava tämä laittomuuden aika ja ihana, että saavat täydeltä laidalta nauttia nämä ateistisen jumalattomuuden ihmiset elämästään. Ja vielä koko elämä tässä ajassa. Siinä sivussa kun nautintoaineet huumaavat ja muutkin hmm. ongelmat lisääntyy, korjataan onnellisuudet, eihän ongelmasta kannata puhua.
Nämä kaikki on suurta iloa, että he saavat sen onnensa.
Tietenkin se meikäläisen korvaan sattuu, ja hieman pahattaa mieltä, että miksi, mutta sehän on vain iänkaikkisuutta. Iankaikkisuuteenhan he eivät tule, eivät halua jne. niin kaikki jää tähän aikaan.
Itsellä odottaa rauhan iankaikkisuus. Mutta näillä saavat iänkaikkisuudessaan maistaa ja haistaa, sekä nautiskella korvaonnesta. Ajattelepa ateisti, kuinka hedelmänne soi. On niitä ihania voimasanoja, nuoret eivät tottele, ei teitä vanhempina, eikä opettavaa puolta. Ei sitten missään kohta teillä ole turvaa, ops' on turva, esim. liikenteessä, jos sattuu, että tämä ohjeille tottelematon ei nyt tule kohdalla nokka edellä keulaanne. Mutta. (laitetaan piste väliin) Nauttikaanhan ilosta, iloista naurua, ilmi-antakaa toisillenne onneanne, tutkikaa tieteitä ja teknologiaa, millä saisi se iänkaikkisen elämän vuosi lisää.
Kyllä tässä suuri elämännautinto on. On kylmennyt useimpien rakkaus laittomuudesta. Ops' taas lipsahti. On lisääntynyt useimpien vapauden rakkaus. On liitot hajonnut, ei, kun rakkauden kohde vaihtunut jne.
Onni on kokonaan näissä teidän puolella.
Minä olen niin ateisti jumalattomuuteen, että en oikein osaa uskoa herraanne, ja teidän henkeenne ja hengen lahjoihin, että pitäydyn vaan vanhaan uskoon.
Uskoon ja Jumalaan, että Hänellä on voima Hengessä viedä sitä toista tietä.
Vieläpä tuo emäntä vierellä tykkää, että kuljetaan tätä tietä kohti Iankaikkisuutta ja kaikki on sitten Uutta. ..
2376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Hei_


Ihmisten kielenkäyttö on raskasta kuultavaa sivusta.
On pakko ajatella ettei kannata vakavasti ottaa, mutta raskaaksi se käy.
Pitäisi ainakin asua sellaisessa paikassa että olisi rääväsuilta rauhaa.

Minunkin on ollut pakko tehdä selväksi että jos kun minulla käytöshäiröitä, niin pitää mennä kaikessa 1970-1980 lukuihin saakka. Kaikenlainen mahdollinen ikävä on vuosikymmeniä vanhaa asiaa ja nuoruustemppuja joissa harvoin harkintaa ollut ja harvoin edes muistikuvia jos sekoilua ollut on. > Mutta vanhentunutta jo viimeistään 20 vuotta sitten eli ei olemassa olevaisia asioita 20 vuoteen 1970-1980 luvun naisseikkailut ja muutkaan sekoilut.
Jotkut ovat luulleet kaikkea 1970-1980 käyttäytymistäni em. kestäviksi elämäntavoiksi ja vuosikymmenestä toiseen päivästä päivään vakiintuneiksi elämäntavoiksi vuosikymmeniä vanhoja nuoruus-sekoiluja ja -temppuja.
Aika kuluu ja elämme 2015 vuotta.


Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä
  • Jari. Kun "me" sekoiluistamme huolimatta katsotaan tätäpäivää, niin sana "laittomuus" lisääntyy, on lausekkeena kaikenpurkava asia. Sen hedelmät.

    Kyllä se tekemisemme oli kuitenkin niin, että vanhempia kunnioitettiin, eikä niin syljetty sanoillamme heidän silmilleen. Nyt se ihmisen oman MINÄn keskuspaikka jättää lähimmäisen arvoon, minkä omistamme elämässä. Se sydän, vaikka jo iänpuolesta saa pitää istuimensa vaikkapa bussissa, niin mielellään nousisi ja antaisi paikan "naiselle, äidille, heikomalle jne", silti, että oma terveydenkin tähden, sen paikan pitäisi. Se on sydämeen asetettu "arvomaailma", joka puhuu.

    Eikös se kasvatustunnemaailma kumpua nuoruudesta?? Minkä nuorena oppii jne.

    Äänestä

  • jarille_vastaisin kirjoitti:

    Jari. Kun "me" sekoiluistamme huolimatta katsotaan tätäpäivää, niin sana "laittomuus" lisääntyy, on lausekkeena kaikenpurkava asia. Sen hedelmät.

    Kyllä se tekemisemme oli kuitenkin niin, että vanhempia kunnioitettiin, eikä niin syljetty sanoillamme heidän silmilleen. Nyt se ihmisen oman MINÄn keskuspaikka jättää lähimmäisen arvoon, minkä omistamme elämässä. Se sydän, vaikka jo iänpuolesta saa pitää istuimensa vaikkapa bussissa, niin mielellään nousisi ja antaisi paikan "naiselle, äidille, heikomalle jne", silti, että oma terveydenkin tähden, sen paikan pitäisi. Se on sydämeen asetettu "arvomaailma", joka puhuu.

    Eikös se kasvatustunnemaailma kumpua nuoruudesta?? Minkä nuorena oppii jne.

    Hei_

    Ihmisillä on taipumusta muodostaa aina omia käsityksiään, mutta ne ovat aina sen mukaan mitä itse on kokenut ja miten itse ymmärtää. Nuorena oppii monia hyödyllisiä asioita, mm. ammatin, mutta en näe järkeä tulkinnassasi että ihminen olisi ikänsä sitä mitä nuorena "tunnemaailma kumpuaa" Hiukan omaa lehmää jostakin syystä pidät asiassa.
    Minusta ihmisten arvomaailma muuttuu elämän varrella monin tavoin, ja saat heittää kristinuskon pois kokonaan romukoppaan jos et usko ihmisen uudesti syntymiseen.

    Oman minän esiin tuominen merkitsee luottamuksen osoitusta, mutta on jossakin määrin typerää niin tehdä jos vastaanottajina on vain omia luulojaan tulkitsevia ihmisiä joilla ei mitään ymmärrystä ole ryhmänkään toiminnasta, mutta kerjäävät kunnioitusta itselleen ja alamaisiakin pitäisi olla ja arvovaltaa jossa sitten itseään osataan viihdyttää mutta ei miäään muuta taitoa ei tietoa ole ryhmienkään toiminnasta. Intiuitiivinen luulo pitäisi olla sitten sellainen metodi mitä muiden pitäisi kumartaa, ja osoitella alamaisuutta intuitiivisille luuloille. Ensimmäinen ehto jos joku haluaa olla hiukankin viisas suhteessa toiseen ihmiseen on informaalisuuden ja vuorovaikutuksen asiat. Ei kkieltäytyminen vuorovaikutuksesta.

    Kannattaa uskoa että en pidä itselläni esimiehiä yhdistystoiminnassa, mutta osaan yhteistyön ja demokratian asiat. Esimieheksi pitää olla työsopimukset kummallakin, ja vastike-suorite asiat sovittu ja vuorovaikutus tässä aivan ensimmäisenä asiana.
    En ole tavannut ainokaistakaan ihmisistä jolla olisi luuloa enempää viisautta näissä piireissä ryhmän toiminnan suhteen taikka -johtamisen suhteen. Vertikaalinen 1920 luvun metodi on monien metodi, ja jos joku luulee olevansa iso niin nöyryyden osoitus lähtee siltä puolelta, ei kerjätä itsellensä kunnioitusta.
    Ei ne ihmiset tule kunnioitusta osoittaamaan alamaiseksi evankeliumin työssä patalaiskoille ja välinpitämättömille oman kunnian kerjääjille, itsensä viihdyttämiseen keskittyneisiin, ja alamaisten tavoittelijoille.

    Minä en ole esittänyt henkilkökohtaisia syytöksiä koskaan hamassa ajassa.
    Jumalan paikalla on tunkua, mutta Jumala syyttäköön itse.
    Taivaan kirjoissa ei pysy Ilm 20:11-15.
    Jos opetat että ihminen on sitä mitä kasvatusmaailma kumpuaa nuoresta, niin erehdyt ja saat heittää kristityn uudesti syntymisen ja arvojen muuttumisen toiveet kankkulan kaivoon.
    Jos syytät ihmisistä nuoruuden harkitsemattomuuksista jotka eivät ole elämäntapoja nuorenakaan, niin olet todella pahasti omahyväisyyttäsi täynnä.

    Mutta ihmisten kanssa voi sopia yhteistyöstä. Ei esimieheksi yhdistystoiminnassa.
    Yhdistystoiminta on vapaaehtoista harrastus-yhdistystoimintaa, jossa ei irtisanomisaikoja.
    Tuomariksikaan ei voi ryuhtyä toiselle, säännöt yhdistystoiminnassa on yhdessä sovittu, ja joko ollaan mukana tai ei olla mukana. Jos ollaan mukana odotetaan että säännöt noudatetaan tietenkin.
    Mene syyttämään paaparaiset nuoruuden erehdyksistä, ja mummot perään, ja vetoa heidän "kumpuilevaan kasvatusmaailmaan sydämeen asetettuna" tuomiossasi.

    Kannattaa ajatella että nuoremmista pitäisi olla työn jatkajaa olemattomalle työlle.
    Mutta henkselien paukuttelu vie voiton usein, ja uudet ihmiset ovat uhkia omalle tutulle ja turvalliselle ja eivät siksi tervetulleitakaan.

    Argumentoin hiukan mitä voi olla toisinaan, en syytä. Ihmiset kokevat omat ristiriitansa myös ryhmissä.
    > EI paaparaisista ja mummoista tuomareita, pleace, yhdistystoiminnassa olen tavannut korkeintaan sellaisia joita kiinnostaa vain oman perhepiirin edut jos nuoremmista kyse.

    Harmaat hapset ovat petolliset ja tuhonneet monen nuoren ja palavan uskon, koska nämä eivät ymmärrä vastuutaan ryhmien toiminnoissa, vaan pitävät sitkeästi kiinni omista ehdoistaan, uhrautuvat palvelun sijasta.
    Joka luulee olevansa päällikkö pitäisi kantaa huoli ryhmästä sellaisessa suhteessa ettei keskity omaan itsekkyyteensä, ja omiin ehtoihin.

    Mitä tulee omiin jälkeläisiin niin pitää kasvattaa lapsensa sen mukaan mitä heistä toivoo, mutta ihmisen ymmärrys ei aina tässä riitä ja perheen makrotason ulkopuoliset tekijät voivat viedä lapsen aivan muuhun arvomaailmaan mitä vanhemmat toivovat.
    Kaveripiiri, vaikkapa netin vapaa pornografia joka aiheuttaa nuorille elinikäisiä psyykkisiä vammoja kun ryhtyvät luulemaan pornon maksimoimista rakkaudeksi, -on monenlaisia asioita minkä vuoksi vanhemmat epäonnistuvat. Vanhemman sukupolven maalaiskasvatus ei ole pätenyt enää kaupungissa kun suuret ikälluokat muuttivat aikoinaan maalta kaupunkiin. Ovat olleet sitten neuvottomia ja ei tietoa ei taitoa, vaan laspet kasvaneet tuurilla ja hyvällä säkällä niin että ovat pärjänneet. Myös yhteiskunnan suhdanteet ovat vaikuttavia asioita. Lama-aika tuhosi esim. monta tervettä yritystä ja tiedän itse parikin miestä joilla meni kaikki isokin omaisuus takuumiehenä olemiseen kun tervettä yritystä takasivat lainoillaan mutta lama oli sitten täysi yllätys 1990 luvulla. Monenlaista voi sattua.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskusteli

    Äänestä

  • jarille_vastaisin kirjoitti:

    Jari. Kun "me" sekoiluistamme huolimatta katsotaan tätäpäivää, niin sana "laittomuus" lisääntyy, on lausekkeena kaikenpurkava asia. Sen hedelmät.

    Kyllä se tekemisemme oli kuitenkin niin, että vanhempia kunnioitettiin, eikä niin syljetty sanoillamme heidän silmilleen. Nyt se ihmisen oman MINÄn keskuspaikka jättää lähimmäisen arvoon, minkä omistamme elämässä. Se sydän, vaikka jo iänpuolesta saa pitää istuimensa vaikkapa bussissa, niin mielellään nousisi ja antaisi paikan "naiselle, äidille, heikomalle jne", silti, että oma terveydenkin tähden, sen paikan pitäisi. Se on sydämeen asetettu "arvomaailma", joka puhuu.

    Eikös se kasvatustunnemaailma kumpua nuoruudesta?? Minkä nuorena oppii jne.

    Hei-

    Uhrautuvan palvelun sijasta olen tavannut siis arvovaltakysymyksiin keskittyneisiin ihmisiin usein. Pitää ensin olla aktiivi kiinnostuksessa evankeliumin käytännön palveluun, ja vasta sitten ajatella lisää.

    Mene hyvä ihminen ihminen syyttäämään paaparaiset nuoruuden erehdyksistään, ja ryyppysekoiluistaan, ja sano että heidän tuomio perustuu heidän kasvatuksensa kumpuilevaan metodiin haman nuoruuden vuoksi, ja uudesti syntymisellä ja taivaan kirjoilla ei mitään virkaa ole kun Sinä jaat tuomion nuoruuden sekoiluista.-

    Oppineiden opettaminen on monien metodi palveluksessa, mutta se on turhaa lystiä ellei ole teologi, eli vähintään teologian maisteri, ja sitten siinä kvalifikoitunut johonkin että on jotakin annettavanakin hyvää tietoa.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • jarille_vastaisin kirjoitti:

    Jari. Kun "me" sekoiluistamme huolimatta katsotaan tätäpäivää, niin sana "laittomuus" lisääntyy, on lausekkeena kaikenpurkava asia. Sen hedelmät.

    Kyllä se tekemisemme oli kuitenkin niin, että vanhempia kunnioitettiin, eikä niin syljetty sanoillamme heidän silmilleen. Nyt se ihmisen oman MINÄn keskuspaikka jättää lähimmäisen arvoon, minkä omistamme elämässä. Se sydän, vaikka jo iänpuolesta saa pitää istuimensa vaikkapa bussissa, niin mielellään nousisi ja antaisi paikan "naiselle, äidille, heikomalle jne", silti, että oma terveydenkin tähden, sen paikan pitäisi. Se on sydämeen asetettu "arvomaailma", joka puhuu.

    Eikös se kasvatustunnemaailma kumpua nuoruudesta?? Minkä nuorena oppii jne.

    Lisäys;



    Opettaminen on ihan oikeaa toimintaa jos on annettavaa niille joilla ei tietoa ole ja tätä juuri tarkoittaa käytännön evankeliumin palvelu ja työ.

    Oppineiden opettamisesta on hyötyä vain jos on teologi ja siinä kvalifikoitunut eli on tietoa joka perustuu tietoon ja jotakin uutta siinä.
    Maallikon on turhaa opettaa oppineita, mutta maallikon näkökulma on usein arvokas ja käytännön läheinen.

    "Teologi" on jokainen teologian maisteri Suomessa.

    Ihmisen uskolla on arvoa aina; Ef 2:8-9.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

Tuossa kiinanpojan kätten työssä näkyy se "luomisen ero", ratsastan hieman aiheella.
Nämä tieteen ihailijat ja ihmisen kätten töitten edessä rähmällään elävät, jotka viisaudessaan sanovat olevansa jumalia, niin hieman on "alkeellista".
https://www.youtube.com/watch?v=mXdxG3EkK_Y

Alkeellista, kun vertaa alkuperäiseen luomukseen. Mutta, kun esim. täälläkin määrätyn viisauden esittäjät, niin voisi nyt vihdoin ajatella, minkä näköinen tämä ihmisluomus on jokaisessa asiassa.

Sanotaanko, että palvotaan luotua enemmänkuin Luojaa.

Äänestä
  • https://www.youtube.com/watch?v=BtRnzlO7m_M
    Hei Jari. Sinä olet noitten "hevoskärryjen" kautta ollut myös palstalla ja tuonut historiaa nähtäväksi. Tuossa linkissä on sotilaskäyttöön rakennettu kuormajuhta.
    Mutta, kun vertaa Suomi- hevosta ja sotaa, niin kumpihan pärjäisi meitin luonnossa ja pakkasessa. Taitaisin turvata vanhaan, Luojanluomaan "polleen" ja veisin soppatykin rintamalle. Ei tämä ihmisen kätten teot ole muutakuin alkeellisien sotaan pyrkivien luonteitten ja mielenvikaisuuksien summaa. Ihmisen tieto ei etene muusakuin tappamisessa.

    Äänestä

  • jarille_postia kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=BtRnzlO7m_M
    Hei Jari. Sinä olet noitten "hevoskärryjen" kautta ollut myös palstalla ja tuonut historiaa nähtäväksi. Tuossa linkissä on sotilaskäyttöön rakennettu kuormajuhta.
    Mutta, kun vertaa Suomi- hevosta ja sotaa, niin kumpihan pärjäisi meitin luonnossa ja pakkasessa. Taitaisin turvata vanhaan, Luojanluomaan "polleen" ja veisin soppatykin rintamalle. Ei tämä ihmisen kätten teot ole muutakuin alkeellisien sotaan pyrkivien luonteitten ja mielenvikaisuuksien summaa. Ihmisen tieto ei etene muusakuin tappamisessa.

    Hei- kiitos.

    Suomi hevonen pelasti Suomen. Suomi hevonen on Suomelle kalleimpia asioita mitä on olemassa.
    Yksikään suku Suomessa ei ole tehnyt niin paljon hevosajoneuvoja kuin minun suku teki.
    Yhdessäkään muussa suvussa ei ole ajokalujen rakentajia viidessä sukupolvessa.
    Yhdessäkään muussa suvussa ei ole ollut tusinan verran maineikkaita ajokaluseppiä.
    Minun isät raudoitti hevosajoneuvoja 5:ssä sukupolvessa, ja minun äitinikin suvussa ainakin kahdessa sukupolvessa. Kun puhun "suurimmasta seppäsuvusta" niin tarkoitan varmuuden vuoksi ajokalujen raudoittajia.
    Savupirteissäkin metallia sulatettiin kuitenkin talvipuheina ja taottiin muotoonsa omaan kotitarpeeseen usein ja jonkunlainen hiilivalkea syntyi aina sinne tänne missä metallia vaan hiukankin osattiin sulattaa. Ilmanjoen Nopankylän ajokalujen rakentaminen oli alalla Suomen suurin -yli 30 pajaa. Minun kantaisä lystin alkoi, takoi vuodesta 1840 ja minun sukuun tämä lysti loppuikin 1960. Minun kantaisäni isä sai kuitenkin opin Könniltä Ilmajoella, ja sieltä lysti lähti alunperin jo 1780 raskaiden Suomen parhaiden ajokalujen rakentamisella 1780-1850. Kun Könnillä loppui ajokalujen teko, niin Ilmajoen Nopankylässä alkoi.
    Täällä koko lysti; http://jarinhotelli.blogspot.com/2013/08/ilmajoki.html

    Tämä ei ole ajokalusivu, mutta koska kirjoitin ajokalujen historiaa blogiini, ja kuvasin 2010 luvulla ajokaluja, koska niitä ei kuvattu 1950 luvulla kun historia kirjoitettiin muistiin.
    Nyt olemme kahteen mieheen saaneet kaiken värikuvina vahingossa kaikki mallit mitä on valmistettu Ilmajoen Nopankylässä. Kärryt kävelivät itse eteeni pyöräilymatkoillani, en niitä etsimällä etsinyt.
    En aihetta täällä pidä, mutta halusin tutuille tuoda harrastukseni esiin. Olen elämäkseni unohtanut ajokalut. En poikasena ymmärtänyt miten isoista asioista oli kyse, ja minun isovanhemmat viljelivät maata vanhemmilla päivillään autojen tiellä liikkuessa, vaikka olivat kummastakin suvuista ensin käsityöläisiä hevosajokalujen rakantamisessa ja valmistivat ajokaluja myyntiin. Oli sitten keskikokoinen pohjalaistalo- ja maat, jotka ovat vieläkin jälkipolvilla, mutta maata on joku myyty tai ostettu lisää näillä tiloilla. Tiloilla suvut kuitenkin vieläkin. Täällä; http://jarinhotelli.blogspot.com/2011/05/sukuvalokuvia-vanhoista-albumeista.html
    Minun molemmat isovanhemmat olivat alunperin ajokalujen rakentajia, mutta maanviljelys lopulta voitti, kun ajokalujen valmistus loppui 1950 luvun lopulla kokonaan.
    Minä synnyin samaan aikaan kun ajokalujen valmistus loppui. Pajan olen nähnyt ja miehet siellä työssä, se filmin isoisäni paja. Ahjo ei koskaan kylmennyt ja pajan vuoksi synnyttiin ja isoisäni pajaansa käveli kuolemaankin 1968. Infarkti. Tupakkamies ikänsä ja eläinrasvat, mutta eli kohtuullisen pitkän elämän pikkusta vajaa 80 vuotta.

    En pidä aihetta täällä, mutta joskus voi hiukan poiketa, kun oli Sinun aloite.

    Tuo filmisi hevonen on hauska mutta pakkasella avuton varmaankin.
    Toisaalta robotteja on avaruudessakin että kestävät äärilämpötiloja ja toimivat.


    Siunausta
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • jarille_postia kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=BtRnzlO7m_M
    Hei Jari. Sinä olet noitten "hevoskärryjen" kautta ollut myös palstalla ja tuonut historiaa nähtäväksi. Tuossa linkissä on sotilaskäyttöön rakennettu kuormajuhta.
    Mutta, kun vertaa Suomi- hevosta ja sotaa, niin kumpihan pärjäisi meitin luonnossa ja pakkasessa. Taitaisin turvata vanhaan, Luojanluomaan "polleen" ja veisin soppatykin rintamalle. Ei tämä ihmisen kätten teot ole muutakuin alkeellisien sotaan pyrkivien luonteitten ja mielenvikaisuuksien summaa. Ihmisen tieto ei etene muusakuin tappamisessa.

    Hei- kiitos.

    Suomi hevonen pelasti Suomen. Suomi hevonen on Suomelle kalleimpia asioita mitä on olemassa. Suomi-hevosella sodittiin ja Suomi hevosella kynnettiin pellot ja tehtiin metsätyöt, ja liikuteltiin ihmiset. Suomi hevonen on kansallisaarre.

    Yksikään suku Suomessa ei ole tehnyt niin paljon hevosajoneuvoja kuin minun suvut teki.
    Yhdessäkään muussa suvussa ei ole ajokalujen rakentajia viidessä sukupolvessa.
    Yhdessäkään muussa suvussa ei ole ollut tusinan verran maineikkaita ajokaluseppiä.
    Minun isät raudoitti hevosajoneuvoja 5:ssä sukupolvessa, ja minun äitinikin suvussa ainakin kahdessa sukupolvessa. Kun puhun "suurimmasta seppäsuvusta" niin tarkoitan varmuuden vuoksi ajokalujen raudoittajia.
    Savupirteissäkin metallia sulatettiin kuitenkin talvipuheina ja taottiin muotoonsa omaan kotitarpeeseen usein ja jonkunlainen hiilivalkea syntyi aina sinne tänne missä metallia vaan hiukankin osattiin sulattaa. Ilmanjoen Nopankylän ajokalujen rakentaminen oli alalla Suomen suurin -yli 30 pajaa. Minun kantaisä lystin alkoi, takoi vuodesta 1840 ja minun sukuun tämä lysti loppuikin 1960. Minun kantaisäni isä sai kuitenkin opin Könniltä Ilmajoella, ja sieltä lysti lähti alunperin jo 1780 raskaiden Suomen parhaiden ajokalujen rakentamisella 1780-1850. Kun Könnillä loppui ajokalujen teko, niin Ilmajoen Nopankylässä alkoi.
    Täällä koko lysti; http://jarinhotelli.blogspot.com/2013/08/ilmajoki.html
    http://jarinhotelli.blogspot.com/2011/05/sukuvalokuvia-vanhoista-albumeista.html

    Sinun robottihevonen on hauska, ja voi toimia äärilämpötiloissakin.


    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

  • jarille_postia kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=BtRnzlO7m_M
    Hei Jari. Sinä olet noitten "hevoskärryjen" kautta ollut myös palstalla ja tuonut historiaa nähtäväksi. Tuossa linkissä on sotilaskäyttöön rakennettu kuormajuhta.
    Mutta, kun vertaa Suomi- hevosta ja sotaa, niin kumpihan pärjäisi meitin luonnossa ja pakkasessa. Taitaisin turvata vanhaan, Luojanluomaan "polleen" ja veisin soppatykin rintamalle. Ei tämä ihmisen kätten teot ole muutakuin alkeellisien sotaan pyrkivien luonteitten ja mielenvikaisuuksien summaa. Ihmisen tieto ei etene muusakuin tappamisessa.

    Lisäys;

    Vahingossa tuli kahteen kertaan, mutta yritin sitä ensimmäistä ottaa pois, kun katsoin ettei koke syö sitä, ja kirjoitin uuden, mutta kone oli sen syönyt kuitenkin, ja siksi tuli kahteen kertaan. En pidä ajokaluja sivuilla, mutta koska kyselit niistä vastaisin ja vain siksi poikkesin aiheesta. Pikku poikkeamia palstalla aina on sallittu kuitenkin.
    En ajokaluista täällä enää kirjoittele koskaan, mutta joskus toin asiaa tänne kun asiaa tutkin ja olin asiasta innoissanikin kun oli niin mielenkiintoista tietysti. Blogini sivuilla on aina olemassa ajokalujutut ja täällä olen adventismin kiemuroissa.

    Minä en kuitenkaan ihmisten yksityis- ja perheasioita koskaan juttele enkä kirjoittele, ja ajokalumiehet ovat vainajia ja historian ihmisiä historiallisessa metodissa ja siksi esillä.



    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

IsoKirja puhuu heistä, jotka menevät Ylkäänsä vastaan, 10- henkeä ja öljyä lampuissa.
Se on tosi, että omaa öljyä ei pysty toiselle antamaan, vaan on lähetettävä toiset "ostamaan" sitä. Tosin taisi tämä Ylkä tulla sillävälin.
Se IsoKirja puhuu arvomaailmasta, koska perille pääsi vain Kristuksen veriuhrin kautta, mutta myös vaeltaen siinä, koska saastaiselle on portti kiinni. On pidettävä kiinni elämästä.
Siksi lupaus Uudesta taivaasta ja maasta, mihin saastainen ei pääse, on lupaus puhtaudesta, ts. jossa Jumalan laki on IN.

Tämä maailma kumpuaa oman jumalakuvansa hedelmää. Se rakentuu arvomaailmaan myös, missä se rakkaus tähän on suurin elämässä. Sen hedelmät näkyvät, mutta kun kaikki on vapaehtoista, niin lustettakaan ei pidä nyhjästä pois. Ateisti saa nauttia elämästään täysin rinnoin ja riistää sitä lähimmäistä, mistä sitten kuitenkin heidän keskellään syytetään Jumalaa, että näin on. Paha elää ja Jumalan syy.
Omaa tekemistä ja sen mittaa ja hedelmää ei nähdä ja juuri se on sitä pimeyttä, jossa valkeus ei ole läsnä.

Siksi nauttikoon, koska jokaisen elämässä on "elämänpuu- Kristus" elämäksi.
Tai hyvän ja pahantiedon puu, kuolemaksi, niin valinta on tässä ja nyt.

Paha on rakas, "päästäkää meille murhamies Barnabas" huulilla he vapauttavat kanssaihmisensä. Samanmielisen, että rauha olisi, eikä "laki syyttäisi pahasta".

Tämä iänkaikkisuusmatka maanpäällä on, että kukaan ei voi sanoa, että en tiennyt.
Jos vähänkään on rehellinen, niin miksi on "paha" läsnä, koska tekoni sitä pahaa tekee.

Siksi se on läsnä ja siksi Sana IsossaKirjassa puhuu sanaa --- parannus --- mielenmuutos.
Siksi on sana ---uudestisyntyminen--- UusiAadam --- Kristus ---- että se Uusi, Uusi taivas on puhdas.

Mutta, kääntymätön, se nauttii iänkaikkisuusosan nautintaoikeutta ja jos kirjoitettu Sana ei tee ihmisen sydämeen muutosta, ei minulla ole heidän lamppuihin enempää öljyä.
He jäävät ulkopuolelle.

Äänestä
  • >>>Siksi se on läsnä ja siksi Sana IsossaKirjassa puhuu sanaa --- parannus --- mielenmuutos.<<<

    Kuka sitä edes saarnaa tänä aikana edes "kristikunnassa"...ollaan niin suvaitsevaisia, että suvaitaan myös kaikenlainen laittomuus seurakunnissakin eli on se maailman luste tunkeutunut sinnekin kenenkään siihen millään tavalla puuttumatta...

    Äänestä

  • kerettiläinen--- kirjoitti:

    >>>Siksi se on läsnä ja siksi Sana IsossaKirjassa puhuu sanaa --- parannus --- mielenmuutos.<<<

    Kuka sitä edes saarnaa tänä aikana edes "kristikunnassa"...ollaan niin suvaitsevaisia, että suvaitaan myös kaikenlainen laittomuus seurakunnissakin eli on se maailman luste tunkeutunut sinnekin kenenkään siihen millään tavalla puuttumatta...

    Aivan, synnistä ei pian saa puhua ja loppuu työ, sekä alkaa se yö, hengellisesti.

    Siteerasin noitten "neitseitten" lamppuja. 5 ja 5. Tarinakertomus opetuksessa on tuttu varmaan jokaiselle. Se tuossa on mielenkiintoinen, että on kyse neitsyistä. He siis eivät ole saastuttaneet itseään, siis uskoontulon ja veripesunjälkeen, ovat olleet uskollisia.
    Eivät ole "harjoittaneet" uskonnollista haureutta, mutta ei kuitenkaan ole ollut öljyä.

    Onko kuintenkin kyse valvomattomuuden kohdalla, että uni portinvartijana on ollut liian syvä. Öljy on loppunut ja siksi sitä piti lähteä ostamaan myyjiltä, eli "Ostakaa hinnatta, ts. Sanasta, mutta kuitenkin myöhästyivät. Ylkätuli.

    Häävaatteet eivät olleet kunnossa. Kyse on kuuliaisuudesta Sanalle.

    Äänestä

>>>Mukava tämä laittomuuden aika ja ihana, että saavat täydeltä laidalta nauttia nämä ateistisen jumalattomuuden ihmiset elämästään. Ja vielä koko elämä tässä ajassa. Siinä sivussa kun nautintoaineet huumaavat ja muutkin hmm. ongelmat lisääntyy, korjataan onnellisuudet, eihän ongelmasta kannata puhua.<<<

Hieman taas särähtää korvaani tuo yksipuolinen moralisointi. Eikös meidän uskovaisten tulisi olla suolana tässä maailmassa eli se meidän Jumalalta saamamme vastuumme on suurempi kuin noiden ateistien. Eikä se laittomuus mitenkään rajoitu tuohon ateistiseen maailmaan, vaan kyllä se on tunkeutunut aivan yhtä hyvin tähän meidän ns. kristikuntaammekin...avioerojakin esiintyy uskovaisten joukossa aivan kuten ateistisessa maailmassakin...edes "nautintoaineita" unohtamatta, kun katselee, miten osa tästä meidän nykyisestä kristikunnastamme käy bilettämässä noissa "uuden viinin ekstaasipippaloissa" ja viihdyttelee itseään muutenkin kaikenlaisissa "kristittyjen showtapahtumissa"... Ei ole huolta näistä kadotukseen menevistä ateisteista ja jos jotain "huolta" onkin, niin tätä samaa "uutta viiniä" heillekin tarjotaan pään sumentamiseksi, eikä se Jumalan käskyjen noudattaminen nyt niin tarkkaa ole...ylistetään vaan jossakin hurmiossa, jota väitetään sitten Jumalan Pyhän Hengen työksi..Ja suuri osa siitä "raittiistakin" kristikunnasta viihdyttelee itseään lähinnä kirkkojen penkkejä kuluttamalla...joten en näe kovinkaan paljon aihetta moralisointiin...

Äänestä
  • ""Hieman taas särähtää korvaani tuo yksipuolinen moralisointi. ""


    Totta, mutta "herätyskellonsoitto" täytyy tässä kuolemanmaailmassa olla karkeaääninen.
    Sen pitäisi herättää kaikki, mutta ateistisessa maailmassa parhaiten käännetään kylkeä ja painetaan nappi kellosta kiinni, sekä jatketaan unta.
    Mutta uskontie on vapaehtoinen, niinkuin se tie siellä ateismissakin, sekin on vapaehtoinen. Saa kulkea aivan vapaana ja nauttia hedelmistä.

    Äänestä

  • >>Sen pitäisi herättää kaikki, mutta ateistisessa maailmassa parhaiten käännetään kylkeä ja painetaan nappi kellosta kiinni, sekä jatketaan unta.<<

    Eikös siellä Raamatussa nimenomaan puhuta niistä nukkuvista kristityistä, joita kehoitetaan valvomaan.
    Ja seurakuntakirjeet on osoitettu nimenomaan seurakunnille eikä ateisteille, ja luepa, millainen todistus tästä lopunajan Laodikean seurakunnasta on siellä annettu...ei tule yhden yhtä ainutta kiitosta mistään...seurakunnat ovat itseriittoisuudessaan omasta mielestään niin rikkaita, etteivät yhtään mitään enää tarvitse. Silmävoidekin puuttuu täysin, joten sitä näkökykyä omasta tilasta ei ole, vaan kuvitellaan olevansa rikkaita, eikä tiedetä, että juuri me tämän ajan kristityt olemme kaikista näistä eri aikakausien kristityistä niitä viheliäisiä, kurjia, köyhiä, sokeita ja alastomia., vaikka meillä on kaikkein eniten sitä tietoa. Juuri me olemme niitä kompastuskiviä, miksi moni maailmanihminen kiertää seurakunnat kaukaa, kun ne ovat täynnä "saastaisia lintuja" Ilm.18:2. Ja tämän johdosta moni uskovainenkin on seurakunnaton, kun ei löydä enää mistään sellaista seurakuntaa, jossa olisi raitista menoa ja jossa Jumalan Henki enää viihtyisi.
    Joten olisi aiheellista ottaa se malka ensin omasta silmästä, ennen kuin alkaa moralisoida paatoksen syvällä rintaäänellä näitä ateisteja... Sillä lisää vaan entistä enemmän vastenmielisyyttä koko kristinuskoa ja niiden tekopyhiä uskovaisia kohtaan- ja mikä pahinta, kaikki tämä menee Jumalan piikkiin, kun nämä ateistit kuvittelevat, että tämä on sitä oikeaa kristinuskoa...

    Äänestä

>>> Tuossa tv3.ssa käytävä keskustelu OAJ.n puheenj. ja haastattelu sisältö kouluasiat, niin tämä esiintullut käytös puheessa.

Oppilaat V.ttuilee, homottelun lisääntyminen, kuten aikuistenkin kohdalla. Niin voi miten ihana hedelmä siinä vapaudessa on, täytyy todeta.

Mukava tämä laittomuuden aika ja ihana, että saavat täydeltä laidalta nauttia nämä ateistisen jumalattomuuden ihmiset elämästään. >>>

Nyt on pakko taas kysyä, että miten tämä liittyy ateismiin tai yleisesti siihen, että ei usko olemattomaan, eikä erilaisiin taikaukkeleihin ja muihin mielikuvitusolentoihin?

Oliko OAJ:n edustaja sitä mieltä, että asia liittyy jumaliin, niihin uskomiseen tai uskomattomuuteen vai sotkitko sinä tähän jumalat omassa sekavassa päässäsi?

Pitäsikö meidän nyt ajatella, että nykypäivän teinien uhmakkuus on revennyt siihen pisteeseen, että jumalasi on nyt vihdoin ja viimein tulossa? Sitä ihmettä odotan minäkin.

Jumalaasi ei kiinnostanut juutalaisten joukkotuho, ei se, että ihmiset tappoivat toisiaan kahdessa maailmansodassa ja tuhansia vuosia ennen sitä, mutta nyt teinien uhmakkuus on saanut jumalasi pinnan palamaan ja tästä kauheasta ajasta hän on niin tuohtunut että liihottaa tänne enkelikavereittensa kanssa ihan just kohtapuoliin, vai mitä koetit sopertaa?

Äänestä
  • Olet typerä. Et pysty mitenkään todistamaan väitteitäsi. Eivätkä ne pidäkään paikkaansa.

    Äänestä

  • pyhpyh kirjoitti:

    Olet typerä. Et pysty mitenkään todistamaan väitteitäsi. Eivätkä ne pidäkään paikkaansa.

    Mitä väitteitä?

    Sitäkö että jumalaasi ei kiinnostaneet maailmansodat eikä vaikkapa juutalaisten joukkotuho?

    Eihän sitä vetelystä ne kiinnostaneet, koska hän ei vaivautunut sieltä pilvilinnastaan pois tulemaan, vaan ynnää siellä syntejä edelleen kuin jokin kapinen kirjanpitäjä, joillaisen jumalan irvikuvan adventtikirkko on palvojilleen kuvitellut.

    Mutta nyt sitten jumala saisi jonkin aktiivisuushepulin ja tulisi takaisin kun muutama teini on uhmainen, kuten teineillä on ollut tapana olla jo noin 200 000 vuotta.

    Äänestä

  • bushmanni kirjoitti:

    Mitä väitteitä?

    Sitäkö että jumalaasi ei kiinnostaneet maailmansodat eikä vaikkapa juutalaisten joukkotuho?

    Eihän sitä vetelystä ne kiinnostaneet, koska hän ei vaivautunut sieltä pilvilinnastaan pois tulemaan, vaan ynnää siellä syntejä edelleen kuin jokin kapinen kirjanpitäjä, joillaisen jumalan irvikuvan adventtikirkko on palvojilleen kuvitellut.

    Mutta nyt sitten jumala saisi jonkin aktiivisuushepulin ja tulisi takaisin kun muutama teini on uhmainen, kuten teineillä on ollut tapana olla jo noin 200 000 vuotta.

    Olet typerä.

    Äänestä

  • bushmanni kirjoitti:

    Mitä väitteitä?

    Sitäkö että jumalaasi ei kiinnostaneet maailmansodat eikä vaikkapa juutalaisten joukkotuho?

    Eihän sitä vetelystä ne kiinnostaneet, koska hän ei vaivautunut sieltä pilvilinnastaan pois tulemaan, vaan ynnää siellä syntejä edelleen kuin jokin kapinen kirjanpitäjä, joillaisen jumalan irvikuvan adventtikirkko on palvojilleen kuvitellut.

    Mutta nyt sitten jumala saisi jonkin aktiivisuushepulin ja tulisi takaisin kun muutama teini on uhmainen, kuten teineillä on ollut tapana olla jo noin 200 000 vuotta.

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015021119179945_ul.shtml
    Kiihkoateisti tappoi kolme muslimia Yhdysvalloissa

    Keskiviikko 11.2.2015 klo 17.34

    Kiihkeän uskontojen vastustajan epäillään tappaneen kolme muslimia Chapel Hillin yliopistokaupungissa Pohjois-Carolinassa Yhdysvalloissa, kertoi poliisi keskiviikkona.

    Alustavien tietojen mukaan 46-vuotias mies ampui hammaslääkäriksi opiskelleen miehen sekä tämän vaimon ja siskon tiistaina, minkä jälkeen hän antautui poliisille kampuksen lähellä.

    Tappajan Facebook-sivuilla oli uskonnonvastaisia kirjoituksia sekä kuvia ladatusta revolverista.

    - En ole ateisti siksi, että olisin tietämätön uskonnollisten teosten todellisuudesta. Olen ateisti, koska uskonnolliset teokset ovat tietämättömiä todellisuudesta, mies kirjoitti.

    Poliisi oli keskiviikkona vaitonainen teon motiivista, ja totesi verkkosivuillaan tutkivansa kolmea henkirikosta, joiden epäilty tekijä on otettu kiinni.
    STT-AFP

    Bushmannille. Kyllä kaikki pääsevät tuomille aikanaan.

    Mutta, kun mielelläsi leimaat kaikki samaan junaan, jonkun teon kautta.
    Vaa'itaanko samalla punnuksella?
    Voi sinua Bushmanni, kiihko tappaja. Kaikkihan te tapatte.

    Äänestä

  • ateistinen_junanmatka kirjoitti:

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015021119179945_ul.shtml
    Kiihkoateisti tappoi kolme muslimia Yhdysvalloissa

    Keskiviikko 11.2.2015 klo 17.34

    Kiihkeän uskontojen vastustajan epäillään tappaneen kolme muslimia Chapel Hillin yliopistokaupungissa Pohjois-Carolinassa Yhdysvalloissa, kertoi poliisi keskiviikkona.

    Alustavien tietojen mukaan 46-vuotias mies ampui hammaslääkäriksi opiskelleen miehen sekä tämän vaimon ja siskon tiistaina, minkä jälkeen hän antautui poliisille kampuksen lähellä.

    Tappajan Facebook-sivuilla oli uskonnonvastaisia kirjoituksia sekä kuvia ladatusta revolverista.

    - En ole ateisti siksi, että olisin tietämätön uskonnollisten teosten todellisuudesta. Olen ateisti, koska uskonnolliset teokset ovat tietämättömiä todellisuudesta, mies kirjoitti.

    Poliisi oli keskiviikkona vaitonainen teon motiivista, ja totesi verkkosivuillaan tutkivansa kolmea henkirikosta, joiden epäilty tekijä on otettu kiinni.
    STT-AFP

    Bushmannille. Kyllä kaikki pääsevät tuomille aikanaan.

    Mutta, kun mielelläsi leimaat kaikki samaan junaan, jonkun teon kautta.
    Vaa'itaanko samalla punnuksella?
    Voi sinua Bushmanni, kiihko tappaja. Kaikkihan te tapatte.

    >>Mutta, kun mielelläsi leimaat kaikki samaan junaan, jonkun teon kautta.<<

    Mutta juuri niinhän sinä itsekin teet...leimaat aina kaikki ateistit vanhemmilleen tottelemattomiksi, juopoiksi, väkivaltaisiksi jne....

    Äänestä

  • ateistinen_junanmatka kirjoitti:

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015021119179945_ul.shtml
    Kiihkoateisti tappoi kolme muslimia Yhdysvalloissa

    Keskiviikko 11.2.2015 klo 17.34

    Kiihkeän uskontojen vastustajan epäillään tappaneen kolme muslimia Chapel Hillin yliopistokaupungissa Pohjois-Carolinassa Yhdysvalloissa, kertoi poliisi keskiviikkona.

    Alustavien tietojen mukaan 46-vuotias mies ampui hammaslääkäriksi opiskelleen miehen sekä tämän vaimon ja siskon tiistaina, minkä jälkeen hän antautui poliisille kampuksen lähellä.

    Tappajan Facebook-sivuilla oli uskonnonvastaisia kirjoituksia sekä kuvia ladatusta revolverista.

    - En ole ateisti siksi, että olisin tietämätön uskonnollisten teosten todellisuudesta. Olen ateisti, koska uskonnolliset teokset ovat tietämättömiä todellisuudesta, mies kirjoitti.

    Poliisi oli keskiviikkona vaitonainen teon motiivista, ja totesi verkkosivuillaan tutkivansa kolmea henkirikosta, joiden epäilty tekijä on otettu kiinni.
    STT-AFP

    Bushmannille. Kyllä kaikki pääsevät tuomille aikanaan.

    Mutta, kun mielelläsi leimaat kaikki samaan junaan, jonkun teon kautta.
    Vaa'itaanko samalla punnuksella?
    Voi sinua Bushmanni, kiihko tappaja. Kaikkihan te tapatte.

    >>> Kiihkoateisti tappoi kolme muslimia Yhdysvalloissa >>>

    Jutun perusteella kyseinen onnettomaan tapahtumaan syyllistynyt henkilö oli vakavasti henkisesti häiriintynyt. Kukaan ei kieltäne sitä, että myös erilaisiin satuolentoihin uskomattomat voivat olla henkisesti häiriintyneitä, aivan kuten erilaisiin jumaliin ja menninkäisiin uskovatkin.

    Olisiko tapaus ollut hyväksyttävämpi, jos hän olisi tappanut jonkin jumalan nimissä?

    Lisäksi jos katsomme kristinuskon näkökulmasta, niin tässähän ateisti tappoi kolme ateistia, sillä eiväthän muslimit usko kristinuskon kontekstistä katsoen oikeaan jumalaan, vaan muslimit ovat kristinuskon näkökulmasta ateisteja, kuten kristityt ovat islamin näkökulmasta katsottuna. Tässä mielessä uutisen otsikko oli pahasti harhaanjohtava.

    Edelleen on huomattava sekin, että tapahtuipa maailmassa mitä pahuutta tahansa, niin jokaisen uskonnon jumala kyyhöttää piilopaikassaan kiltisti, evänsäkään väräyttämättä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumalattomuuden_aika kirjoitti:

Tuossa tv3.ssa käytävä keskustelu OAJ.n puheenj. ja haastattelu sisältö kouluasiat, niin tämä esiintullut käytös puheessa.
Oppilaat V.ttuilee, homottelun lisääntyminen, kuten aikuistenkin kohdalla. Niin voi miten ihana hedelmä siinä vapaudessa on, täytyy todeta.
Mukava tämä laittomuuden aika ja ihana, että saavat täydeltä laidalta nauttia nämä ateistisen jumalattomuuden ihmiset elämästään. Ja vielä koko elämä tässä ajassa. Siinä sivussa kun nautintoaineet huumaavat ja muutkin hmm. ongelmat lisääntyy, korjataan onnellisuudet, eihän ongelmasta kannata puhua.
Nämä kaikki on suurta iloa, että he saavat sen onnensa.
Tietenkin se meikäläisen korvaan sattuu, ja hieman pahattaa mieltä, että miksi, mutta sehän on vain iänkaikkisuutta. Iankaikkisuuteenhan he eivät tule, eivät halua jne. niin kaikki jää tähän aikaan.
Itsellä odottaa rauhan iankaikkisuus. Mutta näillä saavat iänkaikkisuudessaan maistaa ja haistaa, sekä nautiskella korvaonnesta. Ajattelepa ateisti, kuinka hedelmänne soi. On niitä ihania voimasanoja, nuoret eivät tottele, ei teitä vanhempina, eikä opettavaa puolta. Ei sitten missään kohta teillä ole turvaa, ops' on turva, esim. liikenteessä, jos sattuu, että tämä ohjeille tottelematon ei nyt tule kohdalla nokka edellä keulaanne. Mutta. (laitetaan piste väliin) Nauttikaanhan ilosta, iloista naurua, ilmi-antakaa toisillenne onneanne, tutkikaa tieteitä ja teknologiaa, millä saisi se iänkaikkisen elämän vuosi lisää.
Kyllä tässä suuri elämännautinto on. On kylmennyt useimpien rakkaus laittomuudesta. Ops' taas lipsahti. On lisääntynyt useimpien vapauden rakkaus. On liitot hajonnut, ei, kun rakkauden kohde vaihtunut jne.
Onni on kokonaan näissä teidän puolella.
Minä olen niin ateisti jumalattomuuteen, että en oikein osaa uskoa herraanne, ja teidän henkeenne ja hengen lahjoihin, että pitäydyn vaan vanhaan uskoon.
Uskoon ja Jumalaan, että Hänellä on voima Hengessä viedä sitä toista tietä.
Vieläpä tuo emäntä vierellä tykkää, että kuljetaan tätä tietä kohti Iankaikkisuutta ja kaikki on sitten Uutta. ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu