Uutuustuotteet

Elintarvikekauppoihin tulee joskus uutuustuotteita. Niillä saattaa olla ns. koeajanhinnat, joilla ihmisiä ajetaan sisälle uuteen tuotteeseen. Samoin ne tulevat joskus oman elinkaarensa alelaarivaiheeseen.

Uutuustuotteista n-kurkiainen on kokeillut poppiksia ja floravoita. Ao. tekstistä voi lukea ko. tuotteiden arvostelut ja pisteytykset.

Floravoi:
- suutuntuma 7/10
- napakkuus 8/10
- paistokelpoisuus 8/10 (jättää paistettaessa napakan jälkimaun tuotteeseen)

Yhteenveto:
Kaikenkaikkiaan tuote muistuttaa Créme Bonjour sarjan Voi & Rypsiöljy tuotetta monilta sen eriosiltaan ja makukomponenteiltaan. Kuitenkin sillä erolla, että jälkimaku ei ole niin höttöinen. Yllättävän hyvä tuote, menee jos ei ole kova nälkä ja on tietous, että elintarvikevirrat ovat mahdollisia tavoittaa. Nälkäiselle toki suositus on voi kunnon suolaropseella. Mutta meijusarjoista ihan jees. Keveys ilman pahaa makua hyvillä käyttöominaisuuksilla luonnehtii ehkä parhaiten tuotetta. Odottamaan jäädään makusarjoja tuotteesta (yrtit, kidesuola, ruohosipuli jne). Paisto-ominaisuudet ovat myös olemassa.

Poppikset:
- suutuntuma 8/10 (sweet chili)
- napakkuus 9/10 (sweet chili)
- paistokelpoisuus 9/10 (paistettaessa napakka jälkimaku tuotteessa)

Yhteenveto:
N-kurkiainen on kokeillut sweet chili ja jonkin juustosarjan poppiksia. Sweet chili on ihan jees. Parhaiten poppiksen sopivat esim. kasvismakuriisien kanssa ns. makupalloiksi sweet chilin osalta. Juustopoppisten osalta voidaan todeta, että ne ovat ihan jees perushöttöä. Joskin niitä on vaikea boostata suutuntuman napakoittamiseksi millään mausteella. Tuote ei ole korvike nugeteille, vaan ihan oma sarjansa, joka lähinnä muistuttaa chilipähkinöitä käyttötarkoitukseltaan.

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poppari

      Nälkäkurkiainen, nyt jäi epäselväksi mikä on poppis? Onko se jokin makkara?

    • Tuotetestaaja

      Hyviä arviointeja kirjoittelet. Kai n-kurkiainen olet huomannut hyödyntää kuluttajatestit? Kannattaa alkaa testaamaan uutuustuotteita ennen kuin ne lasketaan kauppoihin, niin saa syödä ilmaiseksi ja lisäksi saa vielä kotiinkin vietäväksi ruokaa palkkioksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      102
      3494
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3147
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2654
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2443
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2418
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2096
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2094
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      49
      1701
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1700
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1686
    Aihe