Kaataako mediapeli Keskustan vaalivoiton?

Gallupit ovat olleet viimeaikoina Keskustalle suosiollisia. Hyvä niin. Toivottavasti Gallup –suosio jatkuu, sillä työllisyyteen, hyvinvointiin ja valtakunnan tasapuoliseen kehittämiseen tarvitaan osaamista. Erityisen tärkeää olisi olla vaarantamatta Suomen turvallisuuspoliittista asemaa vauhkoontumisella ja seinille hyppimisellä.

Valitettavasti Keskusta ei ole viimeaikoina ymmärtänyt median merkitystä politiikassa. Media voi sangen yllättävästi vaikuttaa vaalien lopputulokseen. Erityisesti juuri porvarillinen media. Keskustallahan ei mediaa tätä nykyä edes ole, kun entiset äänenkannattajat ovat äityneet riippumattomiksi rahavallan edustajiksi.

Gallup –suosion kasvun pysähtyminen ei sinällään ole vaaran merkki, mutta sen sijaan muiden puolueiden kannatuksessa tapahtuneet melko suuret heilahdukset kertovat siitä, että poliittinen kenttä on muutoksen tilassa. Tässä kohtaa medialla on ratkaisijan rooli, tai itse asiassa potkaisijan, sen suhteen mihin päin poliittisen kannatuksen vyöry lähtee, jos on lähteäkseen. Kokoomus ja SDP näyttävät taistelevan siitä, kenen sanoma ikään kuin lähtee Keskustan haastajaksi.

Porvarit hallitsevat median. Hehän sen omistavatkin. Vaikka Keskustan kannatus on korkea, niin itse asiassa se ei välttämättä merkitse yhtään mitään. Viimeaikaiset vaalit ovat osoittaneet, että ennakkosuosikit ovat hyytyneet viimeistään vaalipäivänä. Toisaalta taas on tapahtunut suorastaan käsittämättömiä kannatuksen nousuja, joita ”roknoosit” eivät ole osanneet ennakoida. Jytky taitaa olla viimeisin yllätys. Keskustalla on kokemusta kummastakin median aikaansaamasta lopputuloksesta. Siksi kannattaakin kiinnittää huomio aikaan, jolloin vaalitulos niin kutsutusti seisautti veret. On vaikea kuvitella mitään muuta syytä kuin juuri media näihin vaaleissa sattuneisiin yllätyksiin.

Esimerkiksi Ukrainan kriisi on satanut koko ajan vain porvareiden yhdistettyyn raha- ja vaalipussiin. Keskusta sitä vastoin sai täyslaidallisen osakseen suomettumispuheista ja eri rattailla ajamisesta. Pääministeri ja hänen varjomainen adjutanttinsa ”sotaministeri” sen sijaan esiintyvät kuin pyhä Yrjänä valmiina solmiot liehuen käymään suurta pahaa lohikäärmettä vastaan, jos ei muuten niin ainakin porukalla.

Porvarillisen lehdistön pienet ”peltomyyrät” taas lähes kilvan ovat lyttäämässä Keskustaa milloin milläkin verukkeella. Erityisen suurta hupia on ollut tuoda esiin suomettuminen, maataloustukiaiset ja aluepolitiikka. Oma lukunsa ovat sitten netin porvarilliset ”pikkupellet”, jotka tuskin osaavat lukea, mutta ovat tietävinään jotakin raskauttavaa Keskustan haitallisuudesta.

Median maailmassa on oleellista se, että osaa olla paitsi esillä, niin myös kyky luoda vaikutelmia halutusta lopputuloksesta. Asian osaaminen ja esittäminen on yleensä merkityksetöntä, koska asiantuntijat ovat harvassa. Vain vaikutelma, mielikuva ratkaisee.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        252
        16645
      2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

        Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
        Kotimaiset julkkisjuorut
        23
        5361
      3. Ilkka kanerva

        Ilkka Kanerva kuollut 74v
        Turku
        115
        2544
      4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

        Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
        Kotimaiset julkkisjuorut
        15
        2002
      5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

        Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
        Maailman menoa
        336
        1741
      6. Pikkaraiskan puhelut

        Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        972
      7. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        59
        936
      8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

        Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
        Maailman menoa
        28
        842
      9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        40
        840
      Aihe