Ulkomailla on erillailla

ulkomaathuomioon

Tän päiväin uutisissa keskusta haluaa kolmosen ruokakauppan. Mitä hiton järkee kun ollaan eu:ssa ja voi matkustaa vapasti viroon,saksaan moneen maahan EU maahan jossa myydään vodkaakin 80% ruokakaupassa ja tuoda näistä maista omaan käyttöön rajattomasti. Okei ruotsissa on tuo keskustan ehdotus, mutta silti oulu tornio seudulta kannattaa hakea ruotsin puolelta juuri näitä mietoja juomia system bolgalesta vaikka ne miedot onkin siellä monpoliliikeessä ne on silti kevyemmin verotettuja ja halvempia kuin suomen ruokakaupoissa ja taas PK seudulla on helppo ottaapäiväristeily viroon jossa myydään sitä 80% vodkaakin ruokakaupassa ja paljon kevyemmin verotettuna.

6

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeejeejeee

      Tarvi edes matkustella mihinkään kun tilaa netistä.

      • jeejeejeee

        Esim. Viinaa (37,5%) saa Saksasta siinä reilun kympin litra (11-12e) vielä toimituskulujen jälkeenkin, kun vaikka 12 tilaa. Veroasiat on sitte myyjän vastuulla kun se lähettää (ostajan ei niistä tarvitse huolehtia), vaikka tullissa yrittävätkin täysin laillisesti tilattuja ja maksettuja tuotteita mahdollisesti pysäytellä, lisätä veronmaksulomakkeita paketteihin/muutenvaan tilaajia pelotella.


      • Sitten tulee vielä verot päälle....

        Esim. koppa nelosolutta maksuu ulkomailla kympin, verot on 13€ yhteensä 23€

        Onko järkeä? saman kopan saat alkosta 45 eurolla


      • liibalaadadiibadaaba
        pankkiautomaatti kirjoitti:

        Sitten tulee vielä verot päälle....

        Esim. koppa nelosolutta maksuu ulkomailla kympin, verot on 13€ yhteensä 23€

        Onko järkeä? saman kopan saat alkosta 45 eurolla

        No eikai ostajalle mitään veroja tule, jos kauppias sen lähettää (etämyynti). Verolappusia voivat laittaa niihin laatikoihin, mutta etämyynti tapauksissa ne joutavat pesän sytykkeeksi. Tulli voi sitten kauppiaalta alkaa vinkumaan veroja jälkikäteen, mutta tuskinpa mitään saavat. Siitä voi seurata se, etteivät enää sitten toimita suomeen. Useita kertoja tilailtu näin, eikä kukaan kertaakaan ole kysellyt minkään verojen perään.


      • Näin_se_on

        Niinhän se on, että jos kauppias kuljetuksen järjestää, se on etämyynti ja verot myyjän vastuulla. Jos ei hoida, ei ole ostajan ongelma ja tullin on ihan turha alkaa kiusaamaan tilaajia tässä asiassa.


      • Näin_se_on

        Se on tämä EU ja vapaakauppa vähä tämmöstä, eri asia jos jotain venäjältä tuotuja viinoja pysäytellään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe