Ulkomailla on erillailla

ulkomaathuomioon

Tän päiväin uutisissa keskusta haluaa kolmosen ruokakauppan. Mitä hiton järkee kun ollaan eu:ssa ja voi matkustaa vapasti viroon,saksaan moneen maahan EU maahan jossa myydään vodkaakin 80% ruokakaupassa ja tuoda näistä maista omaan käyttöön rajattomasti. Okei ruotsissa on tuo keskustan ehdotus, mutta silti oulu tornio seudulta kannattaa hakea ruotsin puolelta juuri näitä mietoja juomia system bolgalesta vaikka ne miedot onkin siellä monpoliliikeessä ne on silti kevyemmin verotettuja ja halvempia kuin suomen ruokakaupoissa ja taas PK seudulla on helppo ottaapäiväristeily viroon jossa myydään sitä 80% vodkaakin ruokakaupassa ja paljon kevyemmin verotettuna.

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeejeejeee

      Tarvi edes matkustella mihinkään kun tilaa netistä.

      • jeejeejeee

        Esim. Viinaa (37,5%) saa Saksasta siinä reilun kympin litra (11-12e) vielä toimituskulujen jälkeenkin, kun vaikka 12 tilaa. Veroasiat on sitte myyjän vastuulla kun se lähettää (ostajan ei niistä tarvitse huolehtia), vaikka tullissa yrittävätkin täysin laillisesti tilattuja ja maksettuja tuotteita mahdollisesti pysäytellä, lisätä veronmaksulomakkeita paketteihin/muutenvaan tilaajia pelotella.


      • Sitten tulee vielä verot päälle....

        Esim. koppa nelosolutta maksuu ulkomailla kympin, verot on 13€ yhteensä 23€

        Onko järkeä? saman kopan saat alkosta 45 eurolla


      • liibalaadadiibadaaba
        pankkiautomaatti kirjoitti:

        Sitten tulee vielä verot päälle....

        Esim. koppa nelosolutta maksuu ulkomailla kympin, verot on 13€ yhteensä 23€

        Onko järkeä? saman kopan saat alkosta 45 eurolla

        No eikai ostajalle mitään veroja tule, jos kauppias sen lähettää (etämyynti). Verolappusia voivat laittaa niihin laatikoihin, mutta etämyynti tapauksissa ne joutavat pesän sytykkeeksi. Tulli voi sitten kauppiaalta alkaa vinkumaan veroja jälkikäteen, mutta tuskinpa mitään saavat. Siitä voi seurata se, etteivät enää sitten toimita suomeen. Useita kertoja tilailtu näin, eikä kukaan kertaakaan ole kysellyt minkään verojen perään.


      • Näin_se_on

        Niinhän se on, että jos kauppias kuljetuksen järjestää, se on etämyynti ja verot myyjän vastuulla. Jos ei hoida, ei ole ostajan ongelma ja tullin on ihan turha alkaa kiusaamaan tilaajia tässä asiassa.


      • Näin_se_on

        Se on tämä EU ja vapaakauppa vähä tämmöstä, eri asia jos jotain venäjältä tuotuja viinoja pysäytellään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe