Nyt alkaa kiellot, ensin keskari pois. Jatkoa seuraa, pian televisio kielletään.
Lestadiolaisuus näkyy jo
VaroKepua
11122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sipilä myi jo paskakaivoja mummoille, kun puolue kaveri Paula Lehtomäki runnosi lain läpi.
Kuinkahan paljon lahjuksien määrä oli. Yritystukia virtasi kymmeniä miljoonia.
kohta on vaalit pääsee päättämään mitä äänestää, tarkkana täytyy olla keskusta haluaa vaalikaudella 2 miljardia säästöjä, mistähän ne otetaan on luvannut julkistaa pian. voin kyllä arvata ja maataloustukeenhan puolue ei koske millään tavoin, eihän????
Keskiolutasia puolueen ohjelmissa on varmaankin vain jäävuoren huippu. Lestadiolaisten vallatessa merkittäviä asemia puolueessa ja Sipilän maksettua henkilökohtaisesti puolueen velkoja, kyseisin uskonlahkon vaikutus etenkin perhe-, sosiaali-, koulu-, yrittäjäpoliittisiin ohjelmiin on varsin todennäköistä. Asioita aletaan puntaroida Oulun seudun näkövinkkelistä... saattaapa olla, että kepu jakaantuu yhä selkeämmin eri etupiireihin.
Ei Sipilä olisi muutoin lähtenyt politiikkaa harrastamaan. Hänellä on tehtävä annettuna.
Sipilä on saanut lähetystyökäskyn
Sipilä on vaarallinen, koska hän ei ajattele omilla aivoillaan, vaan uskoon satuihin ja toimii sen mukaan.
Sipilä on lestadiolainen.
He ovat fundamilistejä, jotka kieltävät kaiken kivan. He ovat itse irstaita ja näkevät samat piirteet myös toisissa. YÄK!!
Sipilä valehteli ostelevansa saunakaljoja. Varsin varmaan ei osta, mutta on näköjään valmis valehtelemaan mitä vaan, etta vaahto olutjupakasta laskeutuu vinhasti.
Kyllä kansa petoksen muistaa.
Sipilä myönsi tänään Hesarissa että kansan raitistaminen jatkuu ja katsotaan vaan jos pääsee hallitukseen ei mene pitkään kun keppana on Alkossa.
Alkoholin myynti kielletään kaikissa baareissa ja ravintoloissa. Alko on ainoa ostopaikka, mistä saa ostaa vain lestadiolaisten myöntämän määrän kerran viikossa, jos on avioliitossa.
Ikkunalliset pesukoneet kielletään ja vain avioliiton solmittua saa hässiä ei ennen. Suviseuroissa valitaan puoliso. Virkoihin vaaditaan lestapassi ym mukavaa
Myös ikkunaverhot kielletään. Samoin Aku Ankka ja Muumi, koska niissä jotkut sarjakuvasankarit kulkevat pylly paljaana.