"työvoimapulasta" ja maahanmuutosta. Ja kyllä hyvin näkee että sekä Stubb ja Haglund ovat aivan pihalla näistä mamuasioista. Haglundia myös "hävettää" kun pakolaisia otetaan noin vähän, eli calle haluaa tänne samat ongelmat kuin ruotsiinkin - onpa isänmaallista. Kaiken lisäksi calle luulee että pakolaiset ja turvapaikanhakijat ovat yleensä koulutettuja ja työhaluisia ihmisiä...huh..huh sentään. Uskooko Haglund tosiaan noin, voi härregod tuota tyhmyyttä.
http://www.halla-aho.com/scripta/hirvea_tyovoimapula.html
Vahinko ettei Halla-aho lähde ehdolle vaaleihin, sillä olisin äänestänyt häntä. Suomi tarvitsee totuuden puhujia.
http://www.halla-aho.com/scripta/hirvea_tyovoimapula.html
Vahinko ettei Halla-aho lähde ehdolle vaaleihin, sillä olisin äänestänyt häntä. Suomi tarvitsee totuuden puhujia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
HallaAho on mies paikallaan ,joka ajattelee asioita järjellään ja näkee asioiden kokonaisuuden.
Perussuomalaisissa on muita nuoria ehdokkaita,joita kannattaa äänestää.
Onneksi vaalien jälkeen päästään kummastakin hurri idiootista eroon, eivät ainakaan enää istu samoilla palleilla kuin nyt.
Stubb ja Haglund eivät ole suomalaisia.
MAMUNRAKASTAPUOLUEET AIKOVAT TÄYTTÄÄ SUOMEN SOSIAALIPALVELUT MAMUILLA, NIMITTÄIN JOS PÄÄSEVÄT HUHTIKUUN VAALEISSA VALTAAN
Toimi suomalainen ja äänestä mamunrakastajat ulos huhtikuussa. He ovat herroja, joilla on varaa lähteä asumaan ulkomaille ja asua suljetuilla vartioiduilla alueilla. Slummitus jää suomalaisille ja sosiaaliturvan alasajo
Rkp:n Haglund on sitä mieltä, että pakolaisten määrää pitää kasvattaa "tuntuvasti", koska nykyinen määrä on "häpeällinen".
"Pitää muistaa, että pakolaiset ovat yleensä koulutettuja ja työhaluisia ihmisiä. He haluavat osallistua yhteiskunnan rakentamiseen, eikä heitä voi pitää pelkkänä kulueränä."
Tämä on silkkaa kukkua. Suurin humanitaarinen maahanmuuttajaryhmä Suomessa ovat somalit. He ovat pääasiassa kouluttamattomia, suurelta osin luku- ja kirjoitustaidottomia, ja heidän työllisyysasteensa on alle 15 %
80 prosenttia somaleista on lukutaidottomia
http://www.afrol.com/articles/10890
Some 80% of Somalis now illiterate
Pääministeri Alexander Stubb taas tietää, että ... "Suurin osa näistä muuttajista tulee perheen kanssa, opiskelemaan tai töihin. He ovat sitä kautta nettomaksajia meidän sosiaaliturvajärjestelmälle."
Pääministerimme mielestä siis perheenyhdistämisohjelman puitteissa Suomeen tulevat somalit ja irakilaiset tai maksutonta englanninkielistä korkeakouluopetusta saavat opiskelijat ovat sosiaaliturvajärjestelmämme nettomaksajia? Sosiaaliturvajärjestelmän nettomaksaja on sellainen henkilö, joka maksaa enemmän veroja kuin ottaa vastaan veroilla rahoitettuja palveluja ja tulonsiirtoja. Työtön tai työvoiman ulkopuolella oleva, palveluja ja tulonsiirtoja vastaanottava perheenjäsen tai veroilla rahoitettua korkeakouluopetusta saava nigerialainen eivät ole sosiaaliturvajärjestelmän nettomaksajia.
LUE HALLA-AHON UUSIN 9.2.2015
http://www.halla-aho.com/scripta/hirvea_tyovoimapula.html
Helsingin Sanomat:
Maahanmuuttoa tarvitaan koska työikäisten joukko vähenee noin 10 000 ihmisellä vuosittain, kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle.
Tätä samaa virttä on veisattu 80-luvulta asti. "Suurilla ikäluokilla" viitataan vuosina 1945-50 syntyneisiin poikkeuksellisen suuriin ikäluokkiin. Suuriin ikäluokkiin kuuluvat ihmiset ovat tällä hetkellä 65-70-vuotiaita. Eläketurvakeskuksen mukaan keskimääräinen eläkkeellesiirtymisikä vuonna 2013 oli 60,9 vuotta. Suuret ikäluokat ovat jo eläkkeellä. Suomen työttömyysluvut olisivat paljon nykyistäkin karmeampia ilman väestöpyramidin vääristymää, jonka ansiosta työvoiman määrä on viime vuosina kutistunut lähes samaan tahtiin kuin työpaikkoja on karannut halvempien tuotantokustannusten maihin.
Huoltosuhteeseen liittyviä dilemmoja on kolme: 1) Työssäkäyvien suhde työttömiin; 2) Työssäkäyvien suhde eläkeläisiin; 3) Tuottavaa työtä tekevien eli nettomaksajien suhde tuottamatonta työtä tekeviin. "Tuottamaton" ei tässä ole arvottava luonnehdinta. Julkisen sektorin työt ovat tietysti hyödyllisiä ja suuri osa niistä jopa välttämättömiä, mutta siitä huolimatta ne pitää rahoittaa jollakin tavalla.
Mamujen maahantuonti on kuin pakkoruotsi. Mitään järjellisiä perusteluja niille ei ole, mutta silti valtaosa poliitikoista niitä kannattaa? Miksi ihmeessä? Mikä on syy?
Jäljet johtavat Helsingin Simonkatu 8:n sylttytehtaalle.
Syynä on rkp:n kielipolitiikka ja sen strategia hankkia mamuista lisää uusruotsalaisia ja rkp:n äänestäjiä. Heikkoitsetuntoisten ja seteliselkärankaisten poliitikkojen motiivi on rkp:n kiristys; rahalla, julkisuudella, mustamaalaamisella, fasistiksi ja rasistiksi syyttämällä.
RKP:n motto: " Ruotsin tie on Suomen tie! "
Paitsi kielipolitiikassa.....
Sepä oli hyvin sanottu.
Aloin arvostamaan Halla-ahoa vasta, kun luin hänen ERITTÄIN asiantuntevan kirjoituksen kielipolitiikasta ja pakkoruotsituksen olemuksesta. Sitä ennen luulin hänen olevan monomaanikko eli yhden asian mies. MUTTA Hallis hallitse asiat laajasti ja pätevämmin kuin joku keskiverto svekoministeri!
Näkyy olevan poikkeuksellisen tyhmä tuo kallepoika. Sehän sai vapautuksen armeijastakin homouden vuoksi.
Surujen pölöys on pohjatonta.
Tyvärr hallis är persu.
Persu tai ei, mutta oikeassa on.
Hyvä havainto Halla-aholta: suuret ikäluokat ovat JO eläkkeellä! Ja silti hallitus hokee vanhaentunutta mantraa afrikkalaisten rahtaamiseksi Suomeen "työvoimaksi" (lue: äänestäjiksi rkp:lle). Eikö olisi fiksumpaa vaikka kasvattaa suomalaisäideille maksettavaa lapsilisää mieluummin, jos uusia veronmaksajia ja duunareita kaivataan?