Keskustelin ateistiystäväni kanssa ateismista, kristinuskosta, buddhalaisuudesta ja uskonnoista yleensä.
Hän ihmetteli sitä, minkä tarpeen kristityksi tunnustautuminen täyttää sellaisissa ihmisissä, jotka elävät niin, että ovat täyttä kyytiä menossa helvettiin jopa ateistinkin vaatimattoman arvelun mukaan.
Eikö heitä helvetti pelota? Aikovatko he tehdä parannuksen viime tipassa? Eikö ateismi olisi parempi vaihtoehto?
Myönsimme molemmat, että on olemassa myös kristittyjä, joilla on aito sydämen usko, mutta heitä on aika vähän tänä päivänä.
Ateistiystäväni ihmettelyä kristinuskosta
2
204
Vastaukset
Niin..
Sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi
ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Surullista on, jos ihminen kääntyy
ja antaa elämänsä Jeesukselle
ja silti jatkaa syntielämää
silloin on kuin se mies, joka kahta tietä kulkee
ja tekee sielullensa vahinkoa.
Pelastusvarmuudellakaan
ei saa leikkiä, vaikka Jumalan ON armollinen,
mutta kuuliaista, uskollista ja nöyrää sydäntä Hän rakastaa.
Tärkeintä tietysti olisi, jokaisen katsoa omaan sydämeen, arvostelematta toista,
sillä meidän oma elämämme on ainutlaatuinen
ja siksi olisikin syytä pysähtyä ja miettiä:
"Mihin minä ITSE olen menossa? "- Tõppõ
Se ettei Jumalaa ole olemassa ei tarkoita ettemmekö voisi olla jumalan poikia tai tyttäriä kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604736Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362169Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti541773- 1841732
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1671557Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2811401Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2011242- 881169
- 2061158
- 651104