Onko Metsossa tulostimia yleisökäyttöön? Sijaitsevatko koneet sellaisessa paikassa että voi tulostaa esim tiliotteensa kun Nordea ei enää toimita tiliotteita paperiversiona paitsi 5 euron hintaan kuukaudessa?
Missä tulostin sijaitsee ja maksaako tulostaminen? Olen joskus vuosia sitten kerran tulostanut Kaukajärven kirjastossa, joka on huomattavasti pienempi kirjasto kuin Metso, ja siellä tuloste meni virkailijoiden tulostimelle. Meneekö Metsossakin samalla lailla? Vähän tuntuu nololta jos omat tilitiedot menee vieraiden ihmisten kautta.
Tiliotteen tulostus Metsossa
5
1213
Vastaukset
- Vaihda_pankkia
Itse tulostettu tiliote ei yleensä kelpaa esim sossulle.
- Tulostaja
Kyllä ne vain kelpaavat sossulle kun Nordea ei enää lähetä paperiversioita. Se itse tulostettu on verkkopankissa sama virallinen tiliote kuin mikä ennen tuli kotiin. Löytyy verkkopankkisivulta Päivittäiset raha-asiat > omat asiakirjat ja sieltä voi tulostaa. Ei sen takia pankkia tarvitse vaihtaa mutta 5 euroa kuukaudessa on liikaa.
Tosi hyvä jos Metsossa voi rauhassa käydä tulostamassa edullisesti. Sossuun ei kannata mennä tulostamaan kun bussimatkat Sarvikseen tulee melkein yhtä kalliiksi kuin kotiin lähetetty tiliote. - printtaan
Onneksi Sarvis sijaitsee pyöräilymatkan päässä asunnostani. Näinkin pienituloisella tiliotteeseen tulee kuukaudessa 6-8 sivua. Jos näistä sivuista pitäisi maksaa esimerkiksi yksittäishinta 20-40 senttiä, niin tulosteiden yhteishinnaksi tulisi jo aikamoinen summa. Lisäksi hakemukseen pyydetään usein lisäselvityksiä tai muita tositteita. Ne voi siellä Sarviksessa skannata ja tulostaa. Vanhaa kopiokonetta siellä ei taidakaan olla enää.
Keskustan Kelassa voi myös ainakin kopioida, yleisöä varten on pari tietokonetta, en tiedä saako siellä tulostaa. Olen joskus tulostanut työkkärissä, mutta siellä se menee virkailijan tulostimeen tiskin taakse, uteliaat virkailijat..
- metsossaonnistuu
Tietokoneluokka on etuvasemmalla kun menet pääovista sisään. Koneelle kirjaudutaan kirjastokortin tunnuksella ja koodilla. Tulostin on vahtimestarin kopissa, mistä vahtimestari antaa sen tulosteen. Maksaa 20 tai 40 senttiä, en muista tarkkaa hintaa mutta tuota luokkaa se on. Eikä sitä vahtimestaria kiinnosta se tulosteen sisältö joten ei syytä nolouteen!
- Tulostaja
Kiitti tiedosta! Ei ole paha hintakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 671120
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73936Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907