Usko ja ateismi näkyvät aivoissa

>Tuoreen tutkimuksen mukaan ihmisen kognitiiviset ominaisuudet vaikuttavat siihen, onko hän taipuvainen uskomaan yliluonnolliseen.

http://www.kirkkojakaupunki.fi/uutiset/usko-ja-ateismi-nakyvat-aivoissa
799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli nyt voi sanoa kirjaimellisesti päässä olevan vikaa, jos lähtee uskomaan luomiskertomuksia tai muita hölmöilyjä.

Äänestä
  • Huomion arvoinen rinnastus:

    "Psykologian alaan kuuluvassa tutkimuksessa tarkastelun kohteena olivat niin usko Jumalaan kuin taikausko ja usko muihin yliluonnollisiin ilmiöihin. Tutkimuksessa selvitettiin muun muassa sitä, miten ihmisen intuitiivinen eli automaattinen, nopea ja ”vaistonvarainen” ajattelu, analyyttinen eli tietoiseen päättelyyn liittyvä hidas ajattelu sekä sosiaalisen tiedon käsittely liittyvät uskomiseen."

    Usko Jumalaan, taikausko, yliluonnolliset ilmiöt........SAMAA HÖRHÖILYÄ

    Äänestä

  • En nyt sanoisi että VIKAA. Aivot vain erilaiset.

    Äänestä

Tutkimus kertoo siis, että uskovien ajukopassa on hidas ja vanhanaikainen prossu, joka ei ehdi käsitellä kaikkea ympäristöstä tulevaa uutta tietoa ja käyttää mielummin arvausta.

Äänestä

Onneksi kommenteissa yksi tuo esille vanhan kunnon kreationistisen näkemyksen siitä, ettei äly tule materiasta.

Äänestä

On varmaan piakkoin odotettavissa että tuon tutkimuksen perusteella kehitetään lääke jolla aivoista saadaan häädettyä tuollaiset yliluonnollisiin ilmiöihin ja taikauskoon liittyvät ajatukset lopullisesti.
Kreationistit varmasti ryntäävät sankoin joukoin ostamaan tuota lääkettä, Jyrbä etunenässä

Äänestä
  • Serotoniini auttaa harha-aistimuksiin. Miksei sitten uskovaisuuteenkin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


religulous kirjoitti:

>Tuoreen tutkimuksen mukaan ihmisen kognitiiviset ominaisuudet vaikuttavat siihen, onko hän taipuvainen uskomaan yliluonnolliseen.

http://www.kirkkojakaupunki.fi/uutiset/usko-ja-ateismi-nakyvat-aivoissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu