Pankit huijareina

Nuorten lainanottajien kannattaa olla tarkkana, kun ottaa asuntolainaa. Ei kannata automaattisesti suostua ottamaan pankin tarjoamaa tasaerälainaa, koska pankit perivät ko. lainoissa koron etupainotteisesti. Tarkoittaa sitä, kun alatte myymään asuntoanne vaikkapa 5v:n kuluttua huomaatte, ettei pääoma olekaan lyhentynyt mainittavasti. Olette maksaneet PELKKÄÄ KORKOA!

Ottakaa laina, jossa velka lyhenee sovitun summan /kk ja pankin marginaali on sovittu koko laina-ajaksi. Korko kannattaa sitoa kuukausittaiseen euriboriin, jolloin maksut vähän vaihtelevat, mutta kokonaisuus on edullisempi.
393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nuo onpa aika höpohöpöviesti.

"Ei kannata automaattisesti suostua ottamaan pankin tarjoamaa tasaerälainaa, koska pankit perivät ko. lainoissa koron etupainotteisesti. Tarkoittaa sitä, kun alatte myymään asuntoanne vaikkapa 5v:n kuluttua huomaatte, ettei pääoma olekaan lyhentynyt mainittavasti. Olette maksaneet PELKKÄÄ KORKOA!"

Minulla on tällä hetkellä asuntolainaa jäljellä noin 110 000 euroa. Maksan joka kuukausi 1500 euroa josta lainan lyhennykseen menee noin 1350 euroa ja korkoon 150 euroa.

Vaikka maksaisin vain 500 euroa kuussa niin siltikin lyhennys olisi isompi kuin korko. Väitteesi siitä että viidessä vuodessa maksaisin pelkkää korkoa on siis väärä.

Mietin tietysti tasalyhennyslainaakin, mutta minulle (kuten valtaosalle lainanottajista) on tärkeää tietää tarkalleen kuinka paljon rahaa tililtä joka kuukausi lähtee.

"Korko kannattaa sitoa kuukausittaiseen euriboriin"

No kannattaa tietysti. Vaan kun tämäkin neuvo on yhtä tyhjän kanssa, koska sitä ei voi mitenkään toteuttaa. Pankit eivät enää aikoihin ole suostuneet antamaan asuntolainoja jotka olisi sidottu yhden kuukauden euriboriin. Erittän ERITTÄIN nihkeästi suhtautuvat jopa kolmen kuukauden euriboriin. Sen kyllä joku erityisen hyvä asiakas saattaa tuurilla saada. Yhden kuukauden euriboria ei käytännössä kukaan.

Äänestä

Itse en pidä neuvojasi kovin järkevinä. Vaikka tasaerälainassa maksaakin enemmän korkoja kuin tasalyhennyslainassa, jää siinä alussa myös enemmän kulutukseen tai säästöön. Ja jos on oikein huolestunut lainan lyhenemisestä, voi aina tehdä ylimääräisiä lainalyhennyksiä. Nimittäin normaaleissa tasaerälainoissa voi tehdä ylimääräisiä lainan lyhennyksiä milloin vain, eikä pankki saa periä noista mitään maksuja. Itsekin olen maksellut lainoja pois etuajassa, eikä pankki ole sitä mitenkään estänyt tai perinyt maksuja.

Äänestä

AP:n ehdotus toimisi hienosti jos lainanmaksun vaiheissa myös tulopuoli olisi isoin alussa ja laskisi lpppua kohden. näin on erittäin harvoin jos koskaan. Käytännössä tarkoittaa, etta ihan alussa kannattaa lainaerä määritellä niin isoksi kuin sen hetkiset tulot antavat myöten.

Edellämainitulla tavalla toimien, lyhennykseen menevä osuus alussa on tasaerä lainassa tasan yhtä suuri kuin tasalyhenteisessäkin lainassa. Alun jälkeen laina lyhenee nopeiten tasaerälainassa, koska tasalyhenteista lainaa maksavan maksuerä pienenee erä erältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cb125 kirjoitti:

Nuorten lainanottajien kannattaa olla tarkkana, kun ottaa asuntolainaa. Ei kannata automaattisesti suostua ottamaan pankin tarjoamaa tasaerälainaa, koska pankit perivät ko. lainoissa koron etupainotteisesti. Tarkoittaa sitä, kun alatte myymään asuntoanne vaikkapa 5v:n kuluttua huomaatte, ettei pääoma olekaan lyhentynyt mainittavasti. Olette maksaneet PELKKÄÄ KORKOA!

Ottakaa laina, jossa velka lyhenee sovitun summan /kk ja pankin marginaali on sovittu koko laina-ajaksi. Korko kannattaa sitoa kuukausittaiseen euriboriin, jolloin maksut vähän vaihtelevat, mutta kokonaisuus on edullisempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu