Euroopan neuvosto: Suomen sosiaalietuudet ovat liian pienet!
Pienin sosiaaliturva on Suomessa liian alhainen suhteessa keskiansioihin, katsoo Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitea. Se on osa Euroopan neuvostoa.
Suomi on mukana Euroopan sosiaalisessa peruskirjassa, joka turvaa kansalaisten sosiaalisia oikeuksia. Sen toteutumista valvotaan .
keskeisiä perusteluja oli Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportti viime vuosikymmenellä istuneelle Sata-komitealle, joka yritti uudistaa sosiaaliturvaa.
Raportin mukaan Suomen vähimmäisturva on hyvää länsimaista tasoa mutta alhaisempi kuin Norjassa ja Tanskassa. Raportti totesi silti, että moni joutuu turvautumaan toimeentulotukeen, koska työmarkkinatuki ja asumistuki ovat niin alhaisia.
Vähimmäisturvan taso on jäänyt jälkeen palkkojen tasosta viime vuosikymmeninä, kun palkat ovat nousseet mutta etuuksia on korotettu vain vähän.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1423624915680
Euroopan neuvosto: Suomen sosiaalietuudet ovat li
vriuyk
4
<50
Vastaukset
- DSfXw5e1
Tukiaispummit taas kitisemässä lisää rahaa. Hyi! Roskasakki pitää kärrätä Honkajoelle hävitettäväksi niin eivät ole veronmaksajien rasitteena.
- 3Timo
Kutsuitko juuri Euroopan neuvostoa tukiaispummiksi? No kerrankin ollaan samaa mieltä!
- vfdeh
paskakokkareet hirteen!
- hshsgff
Ainoastaan sossumamuilla on hyvätasoiset tuet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840