Jeesus pelastaa.

"Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen." Joh. 10:9

Oletko antanut Jeesuksen pelastaa itsesi?
1759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jos oletkin vain tekopyhitetty hirsisilmäinen huppupää?

Äänestä
  • Minua saat toki pilkata miten paljon vaan. Nyt on kuitenkin kysymys, onko Jeesus sanojensa takana. Ja hänhän on, sillä hän ei valehtele, niin kuin ihmiset tekevät tälläkin palstalla. Minä turvaan Jeesukseen, mihin tai kehen sinä turvaat? Itseesi?

    Äänestä

  • Pidä pidä vain taukoa, kuukausi on pitkä aika.

    Äänestä

  • Jeesuksenoma kirjoitti:

    Minua saat toki pilkata miten paljon vaan. Nyt on kuitenkin kysymys, onko Jeesus sanojensa takana. Ja hänhän on, sillä hän ei valehtele, niin kuin ihmiset tekevät tälläkin palstalla. Minä turvaan Jeesukseen, mihin tai kehen sinä turvaat? Itseesi?

    Pilkkaajia on aina ollut. Ne kuuluu asiaan.

    Äänestä

  • Sellaistaseon kirjoitti:

    Pilkkaajia on aina ollut. Ne kuuluu asiaan.

    No se on totta.

    Äänestä

Siinä on evankeliumin ydin ja TOTUUS?

Äänestä
  • Panee aina epäilemään jos ns.totuutta yritetään saada huutamalla läpi.
    Ole kuitenkin laittanut ? merkin lorusi perään.

    Äänestä

  • Varauksellasuhtautuva kirjoitti:

    Panee aina epäilemään jos ns.totuutta yritetään saada huutamalla läpi.
    Ole kuitenkin laittanut ? merkin lorusi perään.

    Kuka huutaa?

    Äänestä

  • Varauksellasuhtautuva kirjoitti:

    Panee aina epäilemään jos ns.totuutta yritetään saada huutamalla läpi.
    Ole kuitenkin laittanut ? merkin lorusi perään.

    Milloin on Suomessa alettu laittamaan kysymysmerkkiä keskelle lausetta? Uusi opetus?

    Äänestä

  • Kukahuutaa kirjoitti:

    Kuka huutaa?

    Etkö ole sen vertaa asioista perillä, että netissä sanotaan huutamiseksi isoilla kirjaimilla kirjoittamista, ymmärsitkö?

    Äänestä

  • Sinähuudat kirjoitti:

    Etkö ole sen vertaa asioista perillä, että netissä sanotaan huutamiseksi isoilla kirjaimilla kirjoittamista, ymmärsitkö?

    Ei se sitä välttämättä tarkoita, ellei ole lukinnut käsityksensä monilla ennakkoolettamuksillaan. Isoilla kirjaimilla kirjoittaminen ilmaisee asian korostamista. Ymmärrätkö? Miten se on sen huutomerkin käyttäminen keskellä lausetta?

    Äänestä

  • Ilmeisesti apukoulu jäi sinulta pahasti kesken, kun luulet kysymysmekkiä huutomerkikksi. Tämä on kysymysmerkki (?) ja tämä on huutomerkki (!)
    Ymmäsitkö, etpä tietenkään.

    Äänestä

  • Jatkaopintojasi kirjoitti:

    Ilmeisesti apukoulu jäi sinulta pahasti kesken, kun luulet kysymysmekkiä huutomerkikksi. Tämä on kysymysmerkki (?) ja tämä on huutomerkki (!)
    Ymmäsitkö, etpä tietenkään.

    En tiedä, mitä kouluja olet käynyt tai käynyt ollenkaan, mutta kysymysmerkki minun saamani opetuksen mukaan on tässä lauseessasi kysymys. Muistutan, että huutomerkki on suora viiva ja alla piste. ;)

    Näin sanoit:
    "Panee aina epäilemään jos ns.totuutta yritetään saada huutamalla läpi.

    Ole kuitenkin laittanut ? merkin lorusi perään."

    Äänestä

Jeesus on armollinen sitä kohtaan, joka hänen luokseen syntinsä tunnustaen ja armoon turvautuen tulee.

Äänestä
  • Kyllä, mutta aina ei ole ihmisellä etsikkoaika.

    Äänestä

Aamen!

Äänestä

On sellainenkin kertomus raamatussa, että eräät menevät niin pitkälle, että ennemmin antavat kielen mädäntyä suussaan ennenkuin antavat kunnian Jehovalle hänen luomistyöstään. Niinkin paljon kovapäinen voi pilkkaaja olla.

Enpä osaa kyllä yhtään syyttää heitä, vaan jopa vähän ihailen sellaista jääräpäisyyttä. Minkä sille mahtaa, jos siltä tuntuu, että on vannonut valan Jehovaa vastaan ja tahtoo pitää tuon valan vaikka omaksi vahingokseen. Ei kukaan meistä voi olla varma paremmuudestaan toisiin verrattuna. Jos olemme Kristuksen valinneet niin olemme epäilemättä heikkoja, lankeevia, syntisiä, sairaita ja kaikin tavoin kurjia. Tuskin olemme lähelläkään sitä uljautta, joka tuolla kielensä mädättäjällä on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jeesuksenoma kirjoitti:

"Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen." Joh. 10:9

Oletko antanut Jeesuksen pelastaa itsesi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu