KUKAKOHAN ON KYSEESSÄ?

reikäeero

Metropolin saaman tiedon mukaan suomalainen julkkis yritti yllyttää toimittajaa rikokseen tulevassa oikeudenkäynnissä.

Toimittaja vahvistaa asian, mutta ei halua paljastaa henkilön nimeä tai sukupuolta.

-Vaikka mieli tekisi. Niin typerästi hän käyttäytyi, oli juovuksissa, ei pyytänyt anteeksi ja alkoi jopa syytellä minua, viihdetoimittajana työskentelevä mieshenkilö toteaa Metropolille.

Rikosnimike on yllytys perättömään lausumaan. Siitä voidaan tuomita jopa vuosi vankeutta. Julkkis on menossa käräjille tulevaisuudessa ja hän olisi halunnut toimittajan kirjoittavan lehden puolesta oikeudelle todistuksen siitä, että julkkis on menettänyt ansioita vastapuolen esittämien väitteiden jälkeen.

Koska todistus olisi ollut tekaistu se olisi ollut rikoslaissa yhtä kuin perätön lausuma. Siihen yllyttämisestä rangaistaan aivan samoin kuin perättömästä lausumastakin.

-Onneksi julkkis oli niin umpityhmä että hän oli pyytänyt asiaa toiseltakin toimittajalta, niin tässä on todistusvoimaa, viihdetoimittaja toteaa.

13

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieddetään

      Arvaan

    • vai_ennen

      Aukeneeko tämä reilun viikon päästä

    • himonäätä

      Raili!!! Syöksy puolustamaan!
      "Joku näätä varmasti pukeutunut johannaksi ja esittänyt humalaista jäkäjäkä.."

      • Miksi puolustaisin ketään tollasessa asiassa? Noilla tiedoilla on vaikea sanoa yhtään mitään, koska sen verta on sekavaa tekstiä. Mitä, missä, milloin ja miksi? En edes ymmärrä, että mitä tuollaisella todistuksella olisi virkaa oikeudessa ainakaan noissa nyt vireillä olevissa jutuissa.

        Eipä näytä olevan kovinkaan älyllä varustettu tuo "toimittaja tms", jos tuo tuollaisen väitteen julkisuuteen ennen rosista. En oikeesti ymmärrä.


      • SuoliRaiminen

        Sinä et nyt ole yhtään älyllä varustettu. Toimittaja vain raportoi tapahtuneesta, ei taktikoi! Miksi toimittajan olisi pitänyt odottaa oikeudenkäynnin loppumista? Muistutat päivä päivältä enemmän idoliasi/tytärtäsi!


      • SuoliRaiminen kirjoitti:

        Sinä et nyt ole yhtään älyllä varustettu. Toimittaja vain raportoi tapahtuneesta, ei taktikoi! Miksi toimittajan olisi pitänyt odottaa oikeudenkäynnin loppumista? Muistutat päivä päivältä enemmän idoliasi/tytärtäsi!

        Tässä lainaus aloittajan kirjoituksesta:

        "Rikosnimike on yllytys perättömään lausumaan. Siitä voidaan tuomita jopa vuosi vankeutta. Julkkis on menossa käräjille tulevaisuudessa ja hän olisi halunnut toimittajan kirjoittavan lehden puolesta oikeudelle todistuksen siitä, että julkkis on menettänyt ansioita vastapuolen esittämien väitteiden jälkeen.

        Koska todistus olisi ollut tekaistu se olisi ollut rikoslaissa yhtä kuin perätön lausuma. Siihen yllyttämisestä rangaistaan aivan samoin kuin perättömästä lausumastakin."

        Siis kerrohan mulle tyhmälle, että miksi joku syytetty/epäilty menee pyytämään joltain toimittajalta todistusta siihen, että syytetyn/epäillyn keikkat ovat vähentyneet ja syytetyn/epäillyn ansiotaso on näin heikentynyt?

        Noinhan tuo "artikkeli" on ymmärrettävä. Mitä rikollista tuossa olisi? Jos tuossa olisi kyse siitä, että tämä toimittaja on kutsuttu todistajan omainaisuudessa oikeuteen ja syytetty/epäilty olisi ottanut häneen yhteyttä ja pyytänyt muuttamaan kertomustaan, niin sitten ymmärtäisin "yskän", mutta tuostahan tuossa ei mainita mitään.

        Kyllä ainakin meikäläinen ottaisi yhteyttä verottajaan, jos mun pitäisi alkaa todistelemaan oikeudessa tulotasojeni romahtamista. En mä ainakaan keltään toimittajalta sellaista todistusta pyytäisi.

        Näätiinhän tuollainen uppoaa, kuin kuuma veitsi sulaan voihin. Mä en oikeesti ymmärrä tuollaista artikkelia. Se on niin sotkuinen ja "hakuammuntainen", että siitä ei ota "Erkkikään" selvää.


      • Manuvaari

        Raili on tällä kertaa oikeassa. Julkkishan on voinut kokea ansiomenetysasian näin ja hakee näkemykselleen todistusvoimaa muilta pyytämällä todistamaan asiassa hänen puolestaan. Se on ihan ok ja on yhtä ok, jos toimittaja kieltäytyy, koska näkee eri tavalla. Ei pyytäminen sinänsä mitään yllyttämistä ole, mikäli kokee oman näkemyksensä perustelluksi.
        Aloittajan kertomuksen perusteella, en pidä kyseistä toimittajaa tässä kovinkaan fiksuna.


      • Anonyymi
        Manuvaari kirjoitti:

        Raili on tällä kertaa oikeassa. Julkkishan on voinut kokea ansiomenetysasian näin ja hakee näkemykselleen todistusvoimaa muilta pyytämällä todistamaan asiassa hänen puolestaan. Se on ihan ok ja on yhtä ok, jos toimittaja kieltäytyy, koska näkee eri tavalla. Ei pyytäminen sinänsä mitään yllyttämistä ole, mikäli kokee oman näkemyksensä perustelluksi.
        Aloittajan kertomuksen perusteella, en pidä kyseistä toimittajaa tässä kovinkaan fiksuna.

        Lihava sossutoimittaja on sarjarikollinen. Mjuoppo ja vetelä.

        Kökköraktorilla ajelee, mutta ei tuu nimi mieleen.
        Mikä on hyvä tieto.


    • täyskaatoja

      Jos pohjilla on jo lainvoimaa niin aivan turhaa

    • reikäraili

      Kenenellä väkivaltatustaa ja 8 kertaa tuomittua rikollista odottaa nurkan takana oikeus. Ja lopuksi 2 pisteen vihje. Kyseinen narkkari on kaksi kertaa tuomittu rattijuoppoudesta.

    • railiperse

      Kaikkihan tämän läskipään tuntee. 1 pisteen vihje. Aina iltapäivällä herättyään akka kaapii yöllä seinään heitetyt koirat alas seinältä ja heittää ne uudestaan sinne.

      • Pers-Erkki

        Pitäähän siellä seinällä jotain olla, kun taulut ei pysy naulalla betoniseinässä.


      • Demonikärpänen
        Pers-Erkki kirjoitti:

        Pitäähän siellä seinällä jotain olla, kun taulut ei pysy naulalla betoniseinässä.

        Liiskaantunut dogi pysyy paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6745
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6558
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      143
      5390
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4393
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4059
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3058
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      27
      2929
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      64
      2711
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      35
      2213
    Aihe