Tajutkaa nyt hyvät suomalaiset että meidät imetään kuiviin rahasta ja sitten heitetään syrjään kuin vanhat rukkaset. EU on perustettu vain Euroopan raharikkaita varten eli rikastuttamaan heitä entisestään.
EU on FIASKO
jsjsgf
783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ok.
Ei meitä heitetä syrjään, meistä tehdään WC-tuoleja finanssi-mafiosoille. Näin voimme kokea kaikki biokaasulaitoksen hyödyt silleen käytännössä? Lämmittää ainakin hetken?
Tätähän on yrittänyt perussuomalaiset iskoistaa"Tajutkaa nyt hyvät suomalaiset että meidät imetään kuiviin rahasta ja sitten heitetään syrjään kuin vanhat rukkaset.
syrjään kuin vanhat rukkaset"
PS vaalivoittoon!
Keskiaikaisen tyrannin tavoin asioita ajavat suomensyöjä salolainen ja EU poprikofit ovat erkko mafiaa plutokratian avulla luikerrelleet eduskuntaan valta puolueeksi.
Persut ei ole missään vaiheessa vaatineet eroa EU;sta, puolueena,
yksittäiset edustajat kyllä,mutta heitä ei kuulla.
Olis pitänyt toimia puheidensa mukaan eikä istua kokoomuspöytiin.
15.2.2015 11:49
EU on puuttunut Suomen liian alhaiseen sosiaaliturvaan,tämä on varmaan aiheellista ja tulee nyt julkisuuteen sopivasti ennen eduskuntavaaleja.
Olisiko syynä se että kaikissa EU maissa nousee puolueita ja kansalaisjärjestöjä jotka haluavat eroon EU;sta, erityisesti pienituloiset
ihmiset,
kaikki puolueet , valtaan päästäkseen, tarvitsee myös heidän äänensä,
siksi tästä nyt puhutaan.
Sosiaalimenot ovat melkoiset mutta ne johtuvat suuresta työttömyydestä,
hallintomme tekee kuitenkin parhaansa lisätäkseen työttömien määrää.
Nähtäväksi jää uskooko kansa taas EU;n haluavan kansalaisten elintason
parantamista vai onko taustalla vain pelko EU,n hajoamisesta.
_______________________________________________________
Sosiaaliturvan taso[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Suomen sosiaalimenot olivat vuoden 2011 rahassa 17,6 miljardia euroa vuonna 1980, 32 miljardia vuonna 1990, 40 miljardia vuonna 2000 ja 57 miljardia vuonna 2011. Jokaisen pääryhmän menot (sairaus, toimintarajoitteisuus, vanhuus, leski ja omaiset, perhe ja lapset, työttömyys, asuminen, muu, hallinto) ovat moninkertaistuneet paitsi että lesken ja omaisten apu on vain tuplaantunut. Osuudet kansantuotteesta olivat vastaavasti 19 %, 24,7 %, 25,1 % ja 29,9 %. Sairaus- ja terveysmenot ovat nousseet 5 miljardista eurosta (1980) 14 miljardiin euroon (2011). [4]
Toimittaja Marjut Lindbergin mukaan suomalaisen sosiaaliturvan tasoa on heikennetty 1990-luvulta lähtien siten, että se on nykyisin yhtä vaatimaton kuin 1970-luvulla[5].
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaaliturva