Putkosen ehdotus viljelijöiden eläkemaksujen valtion tuen lopettamiseksi oli persujen alamäen lopullinen niitti. Sitä kai Pesonenkaan ei voi tukea. Tässä asiassa kyllä pitää miettiä ennenkuin avaa suunsa tai ainakin jättää elämöinti kapakan tiskille jotta ei kadulle kuulu.
Työeläkkeissä on kysymys palkansaajien kohdalla yritysten kautta kuluttajilta kerätyistä maksuista ja yhteiskunnan työpaikoissa verojen kautta kerätystä rahasta eläkeyhtiöille joiden ympärillä myös puolueet hääräävät innolla. Siksi eläkemaksut ovat verovapaita.
Maanviljelijöiden kohdalla on se onnettomuus että verotettavat tulot ovat olleet murto-osa kuluista joista maksetaan eläkemaksuja aivan tolkuttomasti. Maatalouden kulut ovat järjestään moninkertaiset palkansaajien tuloihin verraten. Vaikka verotettava tulo onkin erittäin mitätön niin liikevaihto on keskimääri toista luokkaa kuin palkansaajien kulutus jolla hekin maksavat osan eläkemaksuistaan. Muutama vuosi sitten palkasta ei maksettu mitään eläkemaksua.,nyt n 5% bruttopalkasta.
Persujen Putkonen siis erehtyi täysin puheissaan. Tosiasiassa viljelijät näet maksavat eläkkeistään moninkertaisesti sen mitä saavat sitten jos tuuria käy. Lisäksi siis myös palkansaajien eläketurvaa säästöistään joilla investoivat maatalouteen maksettuaan ensin myös verot.
Sitten on myös tämä saamispuoli. MTK on vuodesta toiseen puolustanut Melan olemassaoloa. Kuitenkin harvat viljelijät saa eläkkeellä yhtään enempää työeläkkeen kautta kuin pelkkä kansaneläke on.Nykyisen kansaneläke on 750e ja se Melaeläke 800e. Siis koko Mela on luotu vain kepulaisten suojatyöpaikkoja varten ja verorahojen tuhlaamista edistämään. Osa projektista on tapaturmavakuutusta. Siinäpä näkyykin selvästi koko touhun järjettömyys jossa kohdellaan tapaturmiin joutuneita pirullisen ilkeästi jotta kulut pysyvät pieninä.
Tässä on yksi poliittinen asia josta IPUn olisi puhuttava suurella suulla. Persujen viljelijöiden parjaaminen ei tule kuuloonkaan. Ennen tuota harrastivat demarit ja Kepu. Mikään puolue eduskunnasta ei pidä tavallisten viljelijöiden puolta vaan koko eduskunta tylysti saalistaa näitä maaseudun työläisiä kaikissa asioissa. Pellot varastetaan ja suurtiloja luodaan verovaroin ja kolehdein kuten Melan avulla ja joku pässi vielä uskaltaa puhua perättömiä.
Persut mokaavat itsensä pellolle
MattiPotkunen
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1257139Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1234934L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664276TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242271Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2761701- 671465
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221446Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581428Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394