Moikka. Minun pitäisi tehdä esitlmä jostain raamatun kirjasta tai jotain sellaista. Onko mitään ideoita. Paha raamatussa on otettu jo ja myös Ilmestyskirja. En halua mitään kauheaa Jeesuksen ja Jumalan ylistämistä. Haluaisin sellaisen aiheen jota voisin ateistina tehä rauhallisen mielin.
raamattu esitelmä
Drusilla
19955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ota 'Saarnaaja - ateismia Raamatussa?'. Olen itse ateisti ja minulla on seinällä pitkä pätkä tästä raamatun osasta. Miksikö?
Esimerkki: "Tee kaikki, mitä voimallasi tehdyksi saat, sillä ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa, jonne olet menossa."
Saarnaaja on kumma pätkä raamatussa ja joka kerta kun väännän peistä uskovaisten kanssa kyseisen kirjan mainitseminen saa aikaan kommentteja tyyliin: "Ai, sä luet sitä. Mut siis raamatussa on paljon hauskempiakin osia..."
Saarnaaja on ihan huippu! Ota se!
"Saarnaaja on kumma pätkä raamatussa ja joka kerta kun väännän peistä uskovaisten kanssa kyseisen kirjan mainitseminen saa aikaan kommentteja tyyliin:`Ai, sä luet sitä. Mut siis raamatussa on paljon hauskempiakin osia.`"
Minä pidän Raamatussa eniten Saarnaajasta, olen pitänyt siitä asti, kun olen siihen tutustunut. Niin että väännä sitten peistä siitä minun kanssani, jos muut eivät ole suostuneet siitä kanssasi keskustelemaan.
Saarnaajan kirja kuuluu muuten Jobin ja Sananlaskujen tavoin heprealaiseksi viisauskirjallisuudeksi kutsuttuun runouteen, jossa on säilynyt profeettojen, pappien ja oppineiden syvällisiä huomioita elämästä. Kirjan nimi juontuu heprean sanasta, jolla kirjoittaja kutsuu itseään: hän on opettaja tai "saarnaaja", jonka ympärille seurakunta kokoontuu kuulemaan opetusta. Kirjoitustyyli ja persiasta lainatut sanat viittaavat siihen, että kirja luultavasti koottiin 300-luvulla eKr.
Saarnaajan kirjaa pidetään Raamatun arvoituksellisimpiin kuuluvana. Kirjoittaja aloittaa synkästi todeten, että koko elämä on tarkoituksetonta ja mieltä vailla ja kaikki ihmisen ponnistukset ovat "tuulen tavoittelua". Ihmisen yritykset saavuttaa viisaus päättyvät aina tyhmyyden voittoon, hän valittaa. Iloitsemista hillitsevät epäoikeudenmukaisuus ja onnettomuudet. Mutta alakuloisuudestaan huolimatta saarnaaja neuvoo ihmisiä nauttimaan kaikesta hyvästä elämässä: työstä, ruoasta ja leikistä. Nämä, hän sanoo, ovat Jumalan lahjoja. Lisäksi hän kehottaa tottelemaan kaikkia Herran käskyjä.
Pari lainausta Saarnaajasta. Tämä on ehkä tunnetuin: "Ja minä käänsin sydämeni tutkimaan viisautta ja tietoa, mielettömyyttä ja tyhmyyttä, ja minä tulin tietämään, että sekin on tuulen tavoittelemista. Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua: ja mikä tietoa lisää, se tuskaa lisää."
Tuttu on varmaan tämäkin: "Ei ole ihmisellä muuta onnea kuin syödä ja juoda ja antaa sielunsa nauttia hyvää vaivannäkönsä ohessa; mutta minä tulin näkemään, että sekin on Jumalasta."
Entäpä tämä: "Minä tulin tietämään, ettei heillä ole muuta onnea kuin iloita ja tehdä hyvää eläessänsä."
Ja vielä yksi: "Suru on parempi kuin nauru, sillä sydämelle on hyväksi, että kasvot ovat murheelliset. Viisaitten sydän on surutalossa, tyhmien sydän on ilotalossa."
Tosiaan. Tässä ateisti, jonka seinältä löytyy oheinen printattuna A4:selle. Tämän allekirjoitan vaikken usko korkeampiin voimiin.
En minä tänne peistä tullut taittamaan. Ole vain sitä mieltä, että olipa maailman katsomuksesi mikä tahansa se voi olla perusteltu ainoastaan jos todella tutustut myös muihin näkemyksiin ja kykenet kunnioittamaan niitäkin.
1. Niin minä painoin mieleeni kaiken tämän ja pyrin saamaan kaikkea tätä selville, kuinka näet vanhurskaat ja viisaat ja heidän tekonsa ovat Jumalan kädessä. Ei rakkauskaan eikä viha ole ihmisen tiedettävissä; kaikkea voi hänellä olla edessä.
2. Kaikkea voi tapahtua kaikille. Sama kohtalo on vanhurskaalla ja jumalattomalla, hyvällä, puhtaalla ja saastaisella, uhraajalla ja uhraamattomalla; hyvän käy niinkuin syntisenkin, vannojan niinkuin valaa pelkäävänkin.
3. Se on onnettomuus kaikessa, mitä tapahtuu auringon alla, että kaikilla on sama kohtalo, ja myös se, että ihmislasten sydän on täynnä pahaa ja että mielettömyys on heillä sydämessä heidän elinaikansa; ja senjälkeen - vainajien tykö!
4. Onhan sillä, jonka vielä on suotu olla kaikkien eläväin seurassa, toivoa. Sillä elävä koira on parempi kuin kuollut leijona.
5. Sillä elävät tietävät, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään, eikä heillä ole paikkaa, vaan heidän muistonsa on unhotettu.
6. Myös heidän rakkautensa, vihansa ja intohimonsa on jo aikoja mennyt, eikä heillä ole milloinkaan enää osaa missään, mitä tapahtuu auringon alla.
7. Tule siis, syö leipäsi ilolla ja juo viinisi hyvillä mielin, sillä jo aikaa on Jumala hyväksynyt nuo tekosi.
8. Vaatteesi olkoot aina valkeat, ja öljy älköön puuttuko päästäsi.
9. Nauti elämää vaimon kanssa, jota rakastat, kaikkina turhan elämäsi päivinä, jotka Jumala on sinulle antanut auringon alla - kaikkina turhina päivinäsi, sillä se on sinun osasi elämässä ja vaivannäössäsi, jolla vaivaat itseäsi auringon alla.
10. Tee kaikki, mitä voimallasi tehdyksi saat, sillä ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa, jonne olet menevä.
11. Taas minä tulin näkemään auringon alla, että ei ole juoksu nopsain vallassa, ei sota urhojen, ei leipä viisaitten, ei rikkaus ymmärtäväisten eikä suosio taitavain vallassa, vaan aika ja kohtalo kohtaa kaikkia.
12. Sillä ei ihminen tiedä aikaansa, niinkuin eivät kalatkaan, jotka tarttuvat pahaan verkkoon, eivätkä linnut, jotka käyvät kiinni paulaan; niinkuin ne, niin pyydystetään ihmislapsetkin pahana aikana, joka yllättää heidät äkisti.
13. Tämänkin minä tulin näkemään viisaudeksi auringon alla, ja se oli minusta suuri:
14. Oli pieni kaupunki ja siinä miehiä vähän. Ja suuri kuningas tuli sitä vastaan, saarsi sen ja rakensi sitä vastaan suuria piiritystorneja.
15. Mutta siellä oli köyhä, viisas mies, ja hän pelasti kaupungin viisaudellaan. Mutta ei kukaan ihminen muistanut sitä köyhää miestä.
16. Niin minä sanoin: Viisaus on parempi kuin voima, mutta köyhän viisautta halveksitaan, eikä hänen sanojansa kuulla.
17. Viisaitten sanat, hiljaisuudessa kuullut, ovat paremmat kuin tyhmäin päämiehen huuto.
18. Viisaus on parempi kuin sota-aseet, mutta yksi ainoa syntinen saattaa hukkaan paljon hyvää.
En nyt tiedä ovatko nämä varsinaisesti ateistille, mutta itseäni kiinnostavia aihepiirejä Raamatusta ovat (mm.):
Laulujen Laulu -kirja (siinä ei ainkaan mainita jumalaa)
Luomiskertomuksen uusi tulkinta (apua saa ainakin kirjasta Eevan tie alttarille), samoin kuin
Paavalin mielipiteet naisista (edellä mainitusta kirjasta saa uusia näkökulmia asiaan, samoin kuin Kari Kuulan aika paksuista kirjoista)
Ota aiheeksi Vuorisaarna. Ei siitä tarvitse tehdä Jeesusta ylistävää, koska siitä löytyy aika paljon materiaalia, joka yleensä Vuorisaarnasta puhuttaessa sivuutetaan. Mielenkiintoinen kirja silti, sen lisäksi, että siitä on löydettävissä humanismin perusta.
Noh, ainahan on olemassa VT:n Laulujen laulu. Lukaisepas se vaikka ihan huviksesi läpi. Itse en ainakaan löydä siitä hyvällä tahdollakaan minkäänlaista Jeesuksen/Jumalan ylistämistä tai edes mitään uskonnollisuuteen viittaavaa.
Eksegetiikan laitoksen sivuilla siitä sanotaan mm. seuraavaa:
"Laulujen laulu on Raamatun kaanonissa ainutlaatuinen kirja sekä aiheensa että tulkintahistoriansa vuoksi. Kirjan teema on kahden ihmisen välinen eroottinen rakkaus, jota kuvataan monipuolisin, luonnosta ja muinaisen Lähi-idän mytologiasta otetuin vertauskuvin. Raamatun kaanoniin Laulujen laulu on päätynyt siksi, että sitä on luettu myös uskonnollisena tekstinä.
Uskonnollista lukutapaa pidetään nykytutkimuksessa yleensä kirjan alkuperäisen tarkoituksen vastaisena, mutta muinaisessa Lähi-idässä rakkauslyriikkaa käytettiin myös uskonnollisiin tarkoituksiin. Tämä luo Laulujen laulun tutkimukseen ja tulkintaan mielenkiintoisen jännitteen."
Uskonnollisesta tulkinnasta löytyy matskua vaikkapa SLEY:n sivuilta:
http://www.sley.fi/luennot/Raamattu/Vt/Vanhan_testamentin_yleisluennot/Snl22-LaulujenLA.htm
Just my 2 cents.. :)
Kannattaa luottaa perinteiseen tulkintaan. Raamatussa kirjan nimenä on Korkea veisu ja uuden käännöksen mukaan Laulujen laulu. Aiheena se on melko laaja ja vaativa.
Jos se yksin olisi, kuten sanot eroottinen rakkauskertomus ilman hengellistä tulkintaa sitä tuskin olisi otettu Raamatun kaanoniin
Täysin oikea tapa on käsitellä sitä kuvauksena seurakunnan ja Jumalan välisestä yhteydestä, tai sitten rakkauskertomuksena. Kumpikin koulukunta perustelee kantaansa. Suomen liberaali teologien kanta Raamatun kysymyksiin on kuitenkin vain heidän kantansa. Ymmärrän että juuri heillä on egsetiikan laitoksessa vankka asema.
Ateistiselle kysyjälle tämä tuskin on kovin hyvä aihe, juuri sen monimuotoisuutensa takia.
"Kannattaa luottaa perinteiseen tulkintaan. Raamatussa kirjan nimenä on Korkea veisu ja uuden käännöksen mukaan Laulujen laulu. Aiheena se on melko laaja ja vaativa."
Niin. Tai sitten kannattaa luottaa omaan tulkintaan, joka omassa tapauksessani on puhdas historiallinen tulkinta. Ateistina minun kun ei tarvitse hakea tekstistä mitään sen suurempaa allegorista sisältöä, which is nice.. :)
"Jos se yksin olisi, kuten sanot eroottinen rakkauskertomus ilman hengellistä tulkintaa sitä tuskin olisi otettu Raamatun kaanoniin"
Olet oikeassa. Vaikka _minä_ en näkisikään kirjassa mitään hengellisyyteen viittaavaa, niin se ei estä, eikä ole estänytkään, sellaisten tulkintojen tekemistä. Ja kyllä, kirja tuskin olisi kaanonissa jos sillä ei olisi hengellistä tulkintaa. Eikä siitäkään ole varmasti ollut haittaakaan, että (käsittääkseni) juutalaisessa perinteessä kirjan kirjoittaja on itse kuningas Salomon..
"Ateistiselle kysyjälle tämä tuskin on kovin hyvä aihe, juuri sen monimuotoisuutensa takia."
Höh.. :) Juuri monimuotoisuus tekee siitä hyvän aiheen esitelmään. Sitä voi käsitellä miltä kantilta haluaa tai vaikkapa vain esitellä eri tulkintamahdollisuudet. Ja mikä parasta, jokainen esitystapa on periaatteessa "oikein"..
Kirjoitat:
"Ateistina minun kun ei tarvitse hakea tekstistä mitään sen suurempaa allegorista sisältöä."
Ei ketään pakoiteta hakemaan sen sivuilta tulkintoja, ei buddalaisen, ei ojankaivajan, ei rocklaulajan, ei "ateistinkaan".
Jostain syystä eksegetiikan laitoksen ja SLEY:n sivut sinua kiinnostavat. Historialinen tulkinta on se kolmas malli, oletko kiinnostunut siihen historian takia, vai vahvistaaksesi omaa ajatusmaailmaasi
"Ei ketään pakoiteta hakemaan sen sivuilta tulkintoja, ei buddalaisen, ei ojankaivajan, ei rocklaulajan, ei "ateistinkaan"."
Ei niin. Kuka sellaisesta on edes puhunut?
"Jostain syystä eksegetiikan laitoksen ja SLEY:n sivut sinua kiinnostavat."
Tarkoitus oli lähinnä kertoa "Drusilalle" mistä löytyy matskua ao. kirjan tulkinnoista.
"Historialinen tulkinta on se kolmas malli, oletko kiinnostunut siihen historian takia, vai vahvistaaksesi omaa ajatusmaailmaasi"
Vahvistamisista en tiedä, mutta historiallinen tulkinta tuntuisi olevan lähinnä omaa ajatusmaailmaani. Otan kirjan sellaisena kuin se on, muinaisten juutalaisten kirjoittamana rakkausrunona/lauluna. Jos joku tuntee, syystä tai toisesta, tarvetta kaivaa kirjasta jotain syvällisempää merkitystä, niin siitä vaan.
shir hashirim laulujen laulu. En käsitä miksi sitä joskus on muulla nimellä käännetty. Heprean sanasto on sitä itseään- fyysistä....tekemällä tehtyjä ovat allegoriset tulkinnat.
Miltäs kuulostaisi Jobin kirja? Siinähän on runsaasti havainnollistusta miten lyötyä lyödään.
On myös tilaisuus pohtia kristinuskon Jumalan despoottisuutta.
Loppuratkaisukin siinä on ateistille rohkaiseva. Lopulta Jobin silmät avautuvat, kun Elihu hänelle asian selittää.
Job ymmärtää vahtineensa väärää puuta palvellessaan Jumalaa (persoonaa) ja oivalsi että kaikkivaltias onkin jumala (universaalit luonnonlait).
Iso J vaihtui pieneksi j:ksi.
Tee negaatio uskosta. Eli Joosuan Kirja. Jerikon muurit tietävät kaikki, mutta tietääkö sitä, että tämä rakastava jumala oli henk. koht. paikalla ja kaupunki toisensa jälkeen koki uskonnollisesti siunatun etnisen puhdistuksen. Eipä ollut Jerikostakaan muuta jäljellä, kuin yksi huora jonka luona Juutalaiset olivat viettäneet yönsä.
Ennenkuin voi vastata kunnolla kysymykseesi täytyisi tietää, missä ja kenelle olet pitämässä esitelmää.
Mutta tässä on kuitenkin ehdotus jota voit halutessasi käyttää
Ehdotus:
Ehkä helpoin tie on kun luet vaikka kertomuksen tuhlaajapojasta, Luukas 15:11-32.
Sen lukee helposti ääneen kolmessa minuutissa. Sinun ei tarvitse esittää omia tulkintoja aiheesta, se puhuu itse puolestaan.
http://fathersloveletter.com/fllprewievfinnish.htm
Älkää yhtään yrittäkö uputtaa mulle Jeesusta ja Jumalaa.. Se on mun ihan oma asia mihin uskon ja miks. Jokainen saa uskoa mihin haluaa. Ei ole yhtä ainutta oikeaa uskontoa.
Olet saanut monia vastauksia joista valita.
Ne eivät ilmeisesti ole kelvanneet sinulle. Annoin sinulle hyvän vinkin aiemmin ja jos olisin tenttaajasi antaisin siitä 8.
Nyt hermoilet suotta. Ja voithan kertoa tuon nyt kirjoittamasi esitelmäsi vastineeksi :-) mutta älä ihmettele sitten vastaanottoa.
Kirjoitit:
Älkää yhtään yrittäkö uputtaa mulle Jeesusta ja Jumalaa.. Se on mun ihan oma asia mihin uskon ja miks. Jokainen saa uskoa mihin haluaa. Ei ole yhtä ainutta oikeaa uskontoa.
luuk. 23:39-43
raamatun jokainen kirja käsittelee aihetta.