Keneltä itsenäinen Ilmajoki on pois?

Tuskin ainakaan ilmajokelaisilta. Seinäjoen päättäjiltä kylläkin. Joiltain entisiltä nurmolaisilta, peräseinäjokelaisilta ja ylistarolaisilta sikäli, että huomatessaan tulleeksi petetyiksi, haluavat kateuksissaan ilmajokelaisille saman kohtalon. Pidetään vaan Ilmajoki itsenäisenä ja toivotetaan uudet asukkaat ja yritykset tervetulleiksi.
7182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

uudet yritykset sijoittuu seinäjoelle, miksiköhän?
ilmajoen työpaikkaomavaraisuus on olemattoman huono.

Äänestä
  • Työpaikka omavaraisuus on työikäisten ja työpaikkojen välinen suhde luku, ilmajoella työpaikkojen määrä on ongelma.

    Äänestä

nuorisolta ja yrityksiltä

Äänestä

Kuinkahan se vaikuttaa Ilmajoen tulevaisuuteen, kun olemme saaneet lukea lehdistä arvioita kunnallisveroprosentin muutoksista tuon sote-uudistuksen takia? - Ilmajoen maksuosuus näyttäisi pomppaavan 23 prosentin tietämille....

Äänestä

Itsenäinenäinen Ilmajoki on pois kunnanjohtaja, eduskuntavaaliehdokas Seppo Pirttikoskelta.

Äänestä

Ilmajoella on tehty historiaa vuoden viimeisen valtuustokokouksen jälkeisessä jouluruokailussa.

Kunnanjohtaja Seppo Pirttikoski ilmoitti ruokailun alussa: ”Kunta kustantaa päivällisen ja alkoholittomat ruokajuomat, muunlaiset ruokajuomat jokainen voi ostaa itse erikseen”. Myöhemmin Pirttikoski on ilmoittanut, että ko käytäntö on pysyvää.

Tiettävästi Ilmajoki on ensimmäinen kunta Suomessa, joka on ilmoittautunut alkoholittomaksi kunnaksi kunnan tarjoamien tilaisuuksien osalta. Tämä on voitto lapsille ja nuorille, sillä päättäjät ja auktoriteetit ovat esikuvina heille myöskin suhtautumisessa alkoholiin. Toivottavasti kunnat ja kaupungit ottavat mallia Ilmajoesta ja seuraavat hyvää, terveellistä käytäntöä.

Ilmajoen saaminen alkoholittomaksi kesti vuosikausia, yli kymmenen vuotta. Toimenpide vaati kymmeniä valtuustoaloitteita ja lukemattoman määrän muita toimenpiteitä ja keskusteluja.

Kiitos Seppo Pirttikoskelle arvokkaasta, ennakkoluulottomasta päätöksestä, kaikkien Ilmajokisten lasten ja nuorten puolesta kiittäen.

Matti Järviharju

Raittiusyhdistys Kevääntoivon johtokunnan jäsen, Raittiuden Ystävät ry:n liittovaltuuston jäsen, Ilmajoen nuoriso- liikuntalautakunnan pj

Äänestä

Ylistaroon laajennetaan S-marketti nykypäivän tasoiseksi, sinne tulee kauppakäytävä jossa saman katon alla joitain pikkuliikkeitä. Että turhaa väittää ettei Seinäjoen "sivukylillä" tapahtuisi mitään kehitystä. Seinäjoen aikana Ylistaron keskusta on pysynyt aivan samanlaisena kuin itsenäisen Ylistaron aikaan. Ja nyt siihen on tulossa jopa pientä parannusta.

Tästä huolimatta olen ns Ruotsin mallin kannalla. Eli kunnat saisi jäädä itsenäisiksi, pienemmällä vastuulla tosin. Ruotsin mallissahan maakunnilla on mm. terveyspalveluvastuut, kouluvastuut, jne. Ja kunnille jää sitten kirjastojen yms ompeluseurojen pyörittäminen. Ja hyvin se Ruotsissa ainakin toimii. Kysehän on käytännössä pelkästä hallinnon keskittämisestä, toiminnalliset paikat pysyisi samoissa paikoissa suunnilleen mitä nykyään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Unilukkari kirjoitti:

Tuskin ainakaan ilmajokelaisilta. Seinäjoen päättäjiltä kylläkin. Joiltain entisiltä nurmolaisilta, peräseinäjokelaisilta ja ylistarolaisilta sikäli, että huomatessaan tulleeksi petetyiksi, haluavat kateuksissaan ilmajokelaisille saman kohtalon. Pidetään vaan Ilmajoki itsenäisenä ja toivotetaan uudet asukkaat ja yritykset tervetulleiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu