Tuskin ainakaan ilmajokelaisilta. Seinäjoen päättäjiltä kylläkin. Joiltain entisiltä nurmolaisilta, peräseinäjokelaisilta ja ylistarolaisilta sikäli, että huomatessaan tulleeksi petetyiksi, haluavat kateuksissaan ilmajokelaisille saman kohtalon. Pidetään vaan Ilmajoki itsenäisenä ja toivotetaan uudet asukkaat ja yritykset tervetulleiksi.
Keneltä itsenäinen Ilmajoki on pois?
7
131
Vastaukset
- tarkkailijatoive
uudet yritykset sijoittuu seinäjoelle, miksiköhän?
ilmajoen työpaikkaomavaraisuus on olemattoman huono.- petri_saunamäki
Työpaikka omavaraisuus on työikäisten ja työpaikkojen välinen suhde luku, ilmajoella työpaikkojen määrä on ongelma.
- vesiseppo
nuorisolta ja yrityksiltä
- korvankoski
Kuinkahan se vaikuttaa Ilmajoen tulevaisuuteen, kun olemme saaneet lukea lehdistä arvioita kunnallisveroprosentin muutoksista tuon sote-uudistuksen takia? - Ilmajoen maksuosuus näyttäisi pomppaavan 23 prosentin tietämille....
- Pois
Itsenäinenäinen Ilmajoki on pois kunnanjohtaja, eduskuntavaaliehdokas Seppo Pirttikoskelta.
- liybyuöniönuopmmmmmmoöo
Ilmajoella on tehty historiaa vuoden viimeisen valtuustokokouksen jälkeisessä jouluruokailussa.
Kunnanjohtaja Seppo Pirttikoski ilmoitti ruokailun alussa: ”Kunta kustantaa päivällisen ja alkoholittomat ruokajuomat, muunlaiset ruokajuomat jokainen voi ostaa itse erikseen”. Myöhemmin Pirttikoski on ilmoittanut, että ko käytäntö on pysyvää.
Tiettävästi Ilmajoki on ensimmäinen kunta Suomessa, joka on ilmoittautunut alkoholittomaksi kunnaksi kunnan tarjoamien tilaisuuksien osalta. Tämä on voitto lapsille ja nuorille, sillä päättäjät ja auktoriteetit ovat esikuvina heille myöskin suhtautumisessa alkoholiin. Toivottavasti kunnat ja kaupungit ottavat mallia Ilmajoesta ja seuraavat hyvää, terveellistä käytäntöä.
Ilmajoen saaminen alkoholittomaksi kesti vuosikausia, yli kymmenen vuotta. Toimenpide vaati kymmeniä valtuustoaloitteita ja lukemattoman määrän muita toimenpiteitä ja keskusteluja.
Kiitos Seppo Pirttikoskelle arvokkaasta, ennakkoluulottomasta päätöksestä, kaikkien Ilmajokisten lasten ja nuorten puolesta kiittäen.
Matti Järviharju
Raittiusyhdistys Kevääntoivon johtokunnan jäsen, Raittiuden Ystävät ry:n liittovaltuuston jäsen, Ilmajoen nuoriso- liikuntalautakunnan pj - roasteer
Ylistaroon laajennetaan S-marketti nykypäivän tasoiseksi, sinne tulee kauppakäytävä jossa saman katon alla joitain pikkuliikkeitä. Että turhaa väittää ettei Seinäjoen "sivukylillä" tapahtuisi mitään kehitystä. Seinäjoen aikana Ylistaron keskusta on pysynyt aivan samanlaisena kuin itsenäisen Ylistaron aikaan. Ja nyt siihen on tulossa jopa pientä parannusta.
Tästä huolimatta olen ns Ruotsin mallin kannalla. Eli kunnat saisi jäädä itsenäisiksi, pienemmällä vastuulla tosin. Ruotsin mallissahan maakunnilla on mm. terveyspalveluvastuut, kouluvastuut, jne. Ja kunnille jää sitten kirjastojen yms ompeluseurojen pyörittäminen. Ja hyvin se Ruotsissa ainakin toimii. Kysehän on käytännössä pelkästä hallinnon keskittämisestä, toiminnalliset paikat pysyisi samoissa paikoissa suunnilleen mitä nykyään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185171- 472839
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332802Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302478Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231819- 1181647
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101610Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231334Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101298- 961197