Missä on hörtsi?

hörökorvajack

Joskus 80-luvulla Keravalla rellesti hörtsiksi kutsuttu sälli. Kova poika oli kiusaamaan ja örveltämään. Mitä tälle hörökorvalle kuuluu nykyään?

15

3014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keppana1254

      Hörtsi makaa polvet suorana Texasin huoratalossa parhaillaan

      • 775442

        ja sinä olet hänen päällä.


    • Ertp

      Hörtsi käyttää kamaa nykyään. Näin sen vuosia vuosia sitten (lie elossa enään?) ja ihan nisti. Ei käy sääliksi tyyppiä, oli täys kusipää nuorena ja uhkaili ja kiusasi ym muita heikompiaan. Kulki rikollisporukoissa ja oli niin kovaa jätkää. Pelkäsi kuitenkin yksin joutuessaan kun kerran olikin samanikäisiä (ei sen kavereita) talon nurkan takana mistä kans käveli. Olikin sen jälkeen muka kova kiire jonnekin kun oli niiden kohdalla. Nämä ihan tosi stooreja. Nyt ei enään ole mitään tietoja eli niinkuin kirjoitin, liekö enään elävien kirjoilla. Tuskinpa kukaan jäisi kaipaamaan.

    • miihkal

      Oli muistaakseni Sompion koulun tarkkiksella yläasteella muiden tulevien krimien kanssa. Asui lapsuuden alikeravalla ränsistyneessä omakotitalossa äitinsä kanssa. isästä en tiedä oliko kuvioissa. Oli samantien varrella kuin vanha elokuvateatteri. Sen nimeä en enään muista mutta oli jo -90 luvulla kokonaan kiinni ja joku yritti kait tuhopolttaakin sen teatterin. Lie tuli konkurssi. Lapsena tuli kuitenkin E.T. siellä käytyä katsomassa. Hörtsi joutui kuulema mielisairaalaankin jossakin vaiheessa elmäänsä. Oliko sitten huume psykoosi tai jotain. Tuskin elää enään tai ainakin epäilen vahvasti. Kova oli kiusaamaan ja tekemään pahojaan. Oli myös poliisien tuttu ja oli sillä kait vanhempi velikin. Ihan samaa luokkaa sekin. Kiusaaja ja kriminaali. Pitivät muita Keravan lapsia pelossa. Tuleeko muilla jotain muuta mieleen?

    • Tonskuvaan

      Näin Ari-Pekkaa viimeksi n.20 vuotta sitten. Aika spiideissään oli. Väitti isobroidinsa vasikoineen hänestä ja oli aika vittuuntunut siihen. Vaikealta tuntuu uskoa, että olisi vielä hengissä. Sen verran se aikoinaan käytti huumeita. Muistini mukaan sen isobroidi Hannu oli aika normaali. Voin sen suhteen erehtyäkkin. Aika moni Keravan hörhöistä on jo mullan alla. Mm. Tiitisen Kripa.

      • EntinenKeravalainen

        Kuka oli Kripa? Jotenkin hämärä muistikuva mutta ei sytytä. Keitä muita kuollut?


      • Anonyymi
        EntinenKeravalainen kirjoitti:

        Kuka oli Kripa? Jotenkin hämärä muistikuva mutta ei sytytä. Keitä muita kuollut?

        Kripa on yks niistä jotka kävi panee sun mutsis. Se joka sai mutsis ulvoo ihan hulluna.


    • Anonyymi

      Aika armotonta jengiä täällä tuomitsemassa syrjäytynyttä nuorta, joka jäi huumekoukkuun. Kiusaaminen oli tietysti väärin, mutta hän olisi takuulla tarvinnut turvallista aikuista elämäänsä. Asui ränsistyneessä talossa yksinhuoltajaäidin kanssa, eli rahatkin olivat varmaan aika tiukoilla. Levätköön nyt sitten rauhassa.

      • Anonyymi

        Onko Hörtsi delannut ?


    • Anonyymi

      Mites Rane sitten? Onko yhä kinginä Keravalla?

    • Anonyymi

      Olipas pojalla ikävä kohtalo.
      Ei tainnut saada rakkautta mistään suunnasta ja tulos oli yllä olevan kaltainen.

      • Anonyymi

        Saisinko minä sinulta rakkautta?

        T. Ana


    • Anonyymi

      Älkää densot jauhako shaibaa! Se kundihan on isona dirikana stadissa ollu jo pitkään.

      Pistäkää korkki kiinni ja käykää joskus Hyrylää pidemmällä, niin saatatte oppiakin jotain muusta maailmasta.

    • Anonyymi

      Muijansa on joku entinen missi. Miss Lohja kaiketi ja sen kanssa pari skidiä, omakotitalo Riksussa ja pari Audia pihassa. Mökki vissiin Levillä ja ulkomailla reissaa paljon. Ei vissiin oo paljoo valittamista, vaan pyyhkii suht hyvin.

    • Anonyymi

      Mä muistin et ne ois ollu höriksen veljekset jotka kiusas kaikkia lapsia ite asuin 80luvulla puualhonpolulla sieltä muistan jonkun koviksen jota sanottiin kameliksi muistaax kukaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe