Miten Jumala alkoi?

VeikkoA

En halua nyt itsekään lähteä sellaisesta hokemisesta, että Jumala on ollut aina, Jumalalla ei ole alkua eikä loppua. Näin se on, maailmankaikkeuttemme, hiekkalaatikkomme, tai tämän legolandian kannalta, mutta kuinka Jumala ITSE sai alkunsa?
Se on suuri salaisuus, eikä sitä voi saada selville, mutta heitän muutamia ajatuksia kuitenkin.
Jumalan kolminaisuus on Isä(suurempi), Poika(pienempi) ja Pyhä-Henki(Veljeys, vastakkainen sukupuoli, tai jokin yhtäsuuri)
Nuo havainnot, suurempi, pienempi ja yhtä-suuri ovat olleet aina, kun on ollut havainto jostakin.
Kuinka tuo ensimmäinen havainto ilmaantui, olla suurempi tai pienempi tai enempi tai vähempi tarkalleen yhtäsuuri? Sitä emme tiedä, omatkin aistimme, kuten näkö ja kuulo ovat sangen monimutkaisen aistinelimen aikaansaamia, emme me tiedä, kuinka ne ilmaantuivat, vai tiedämmekö? Geeneihin tämä on koodattu, mutta mikä on se mekanismi, joka niiden pohjalta kykenee rakentamaan eliöitä? Sekö on maaplaneetasta kiinni, enemmänkin kuin "naisen" ruumiin kyvystä pistää ne solujaukautumiset alulle, siitoksen jälkeen?
Kuka alkoi vertailemaan asioita? Siitähän kaikki aistit syntyivät? Ei ollut tietenkään mitään kolmiulotteisuutta, ei edes alaa, ennenkuin oli jokin aistimus, jossa oli eroavaisuus johonkin aikaisempaan?
Kuinka nämä vertailussa käytetyt asiat pysyvät muistoissamme, kuinka ylipäänsä kiinitämme huomiota siihen, että jokin esim. näyttää, kuulostaa tai tunnostaa suuremmalta kuin jokin aiempi aistimuksemme? Mistä tämä vertailu ilmaantui, kun kaikki epäilemättä on sellaisella luotu? Aina on ollut jokin suuri kielto, ollut olla rikkomatta, aiemman olotilan tilanteita, ELLEI joku olemassaolevainen henkiruumis tule liian suureen tuskaan siitä, ettei "koskaan tapahdu mitään", tai päinvastoin, jokun mielestä täällä tapahtuu liikaa?
Millaisia tietoja teillä on, henkiolentojen alusta? Miten joku rupesi luettelemaan symbolien määriä, ja niillä osoittamaan olemassaolevia rakenteita, sanoillaan, ja numeroillaan? Olemassaolemattomiahan ei ehkä pysty osoittamaan, koska emme tiedä kaikille asioille edes vastakohtia. Esim. mikä on matematiikan vastakohta? Jokin kaaos olla ikuisesti laskematta? Mikä on fysiikan vastakohta? Olemattomuus ja nollaresoluutio? Mikä on uskonnon vastakohta? Epäilys ja epäusko? jne....Tiedon vastakohta tietämättömyys jne...

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VeikkoA

      Synti on se vääryys, vertailla väärin, ja tehdä valheita, sen asian syntyminen, oli tietysti myöskin ihme, joidenkin mielestä suurempi ihme, kuin olla oikeassa. Mutta Jumala on pistänyt ihmiset juuri siihen testiin, etsimmekö väärydestä ja synnistä äkkinäistä nautintoa, vai teemmekö oikean ja viisaan valinnan, tyytyä ALUKSI hieman vähempään.

    • Raamatussa_kerrottu

      Raamatussa kerrottu se ettei Jumalalla ole aikaa siten kuin tällä luomakunnalla.

    • Raamatussa_kerrottu

      Raamatussa kerrottu Jumalasta näin: "Jumala On".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4305
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2279
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1420
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1161
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      122
      1059
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1016
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      95
      986
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      128
      946
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      103
      911
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      855
    Aihe