tämä isis mestaa uudella videolla kristittyjä egyptiläisiä Libyassa
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1424026818008.html
Terroristijärjestö Isis julkisti sunnuntaina uuden kauhistuttavan videon vankien mestaamisesta.
Nettiin ladatulla videolla Isis väittää teloittavansa 21 sieppaamaansa egyptiläistä koptikristittyä miestä Libyassa.
Videon alussa mustiin pukeutuneet Isisin jäsenet taluttavat lähellä Tripolia Välimeren rantaa pitkin jonossa oransseihin haalareihin puettuja miehiä.
Maastokuvioiseen asuun pukeutunut Isis-taistelija pitää englanniksi uhkauspuheen.
– Teidän ristiretkeläisten on turha toivoa turvaa, uhoaa mies veitsi kädesssään.
Puheen jälkeen vangit pakotetaan hiekkaan makaamaan ja heiltä leikataan veitsillä päät irti.
Viisiminuuttinen video on osoitettu on ”Kristityille ihmisille, vihamielisen egyptiläisen kirkon seuraajille”.
Libyassa on tuhansia egyptiläisiä siirtotyöläisiä, jotka saapuivat maahan 2011 kansannousun jälkeen. Egyptin hallinto on kehoittanut kansalaisiaan välttämään Libyaan menoa sen vaarallisen tilanteen vuoksi.
Isisin Libyan haara ilmoitti tammikuussa siepanneensa 21 kristittyä. Egyptin ulkoministeriö vahvisti uutistoimisto AFP:lle 20 egyptiläisen sieppaukset Libyassa kahdessa eri tilanteessa.
Video julkaistiin Isisin käyttämällä Twitter-tilillä.
Se kts:n lössi on vauhdissa
1
60
Vastaukset 1
Ja on nopea teloittamaan.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015021519202658_ul.shtml
Tuo isis julkisti äärimmäisen tappovideon: Viisi minuuttia, 21 teloitusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 72579
- 65575
- 47568
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522
