Televisiosta

Miten on?, että onko se pedon puhuva kuva josta Raamatussa ilmestyskirjassa puhutaan?
Minulle lapsena sanottiin hengessä, eli kukaan oikea ihminen ei sitä sanonut, että jumalan ihminen ei saa katsoa televisiota.
Onko muilla kokemuksia asiasta?
1688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei ole. TV ei ole saatanasta niin kuin ei ole radiokaan tai kirjat.

Äänestä
  • Entäs hanuri? Kuulin sanottavan on "pirun keuhko".

    Äänestä

Minulle sanottiin lapsena ettei saa katsoa ulkohuussin reiästä tai tulee "näärännäppy" silmään.

Äänestä
  • Mitä yhteistä on ulkohuusin reiällä ja televisiolla? Paljonkin, kummastakin näkyy p...

    Äänestä

"onko se pedon puhuva kuva josta Raamatussa ilmestyskirjassa puhutaan"

Ei tietenkään. Sen sijaan jotkin TV-ohjelmat tuovat pedon sanomaa aivoihisi.
Sinä valitset, mitä katselet.

Äänestä
  • Myös mainoksissa Pedon viesti. Ylistetään kodoomeja ja terveys siteitä yms.

    Äänestä

Jokainen valitsee itse minkä merkityksen millekin väitteelle tai kokemukselleen antaa. Lapsi tai lapsen mieli on avoin kunnes hänet pelotellaan johonkin uskomukseen. Sitä sanotaan myös opetukseksi jostain syystä.
Televisio-ohjelma on tietenkin ensin katsottava jotta sen voi kieltää/hyväksyä.
Raamattua käyttää jokainen opettaja omalla oppimallaan tavalla. Joten "Isien pahat teot siirtyvät lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen."
Lapsissasi näet mitä olet opettanut.
Jospa se pedon puhuva kuva pelastaa juuri sinut omituisesta uskomuksesta. Miten voit tietää ellet katso. Onko reilua tai oikein pyytää pihtiputaan mummoa katsomaa onko peto sinulle sopivaa ... Eikö "synti" ole sinun syntisi jos pyydät jotakuta toista tekemään "syntiä"?

Äänestä

Jumalan heki se ei ainakaan ollut, joka sinulle sanoi ettei televisiota saisi katsoa.

Ihmiset kuvittelevat helposti omasta alitajunnastaan nousevia ajatuksia Jumalan ääneksi.

Äänestä
  • No, tätä olenkin miettinyt, että oliko puhuja Jumalan henki vai pahahenki?
    Ja vastausta en tuohon ole vielä tähän päivään mennessä saanut, koska se voi olla kumpaakin niin helposti.

    Äänestä

Kyllä kristityn kannattaa olla varovainen sekulaarin tv:n ohjelmasisällön suhteen, niin paljon siellä esitetään moraalittomuutta ja muuta jumalatonta ohjelmaa. Hyvin tekee kun ei omista tv:tä.

Äänestä

TV::n katsojilla 25 % huonompi menestys koulussa ja elämssä! Joku uutinen olituo.

Äänestä

Eipä TV:tä kannata katsella, sillä esimerkiksi kouluarvosanat tutkimusten mukaan tippuvat 25 %!

Äänestä

On tosiaan viisasta jättää televion katselut ja radion kuuntelut pois, ja hankkia tietonsa jostakin muualta, sillä televisio on täynnään kaikenlasita villitsevää hapattetta.

Tieto maailman ylesitilanteesta voi toki olla hyvä saada, mutta kannattaa varoa, ettei sitä kerätessä tule turmelleeksi itseään, maailman villityksillä.

Itse en enään katso televisiota, enkä kuuntele radiota, en ole sitä katunut.

Äänestä

tv7:aa katselen enimmäkseen. joskus katson elokuvan maailman kanavilta. miten saa mellunmäessä näkymään alfa tai tv-seiskan? Televisiosta näkyy muita kanavia kuten fox, ava jne muttei hengellisiä kanavia.

Äänestä
  • TV7 ei ole mikään hengellinen kanava, vaan siinä saa vaan aimo annoksen tämän ajan hengetöntä uskon hapatetta itseensä.

    Varokaa tämän ajan mukamas hengellistä antia.

    Pysykää Raamatun kirjoituksissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kiellettiin kirjoitti:

Miten on?, että onko se pedon puhuva kuva josta Raamatussa ilmestyskirjassa puhutaan?
Minulle lapsena sanottiin hengessä, eli kukaan oikea ihminen ei sitä sanonut, että jumalan ihminen ei saa katsoa televisiota.
Onko muilla kokemuksia asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu