Käsittämätöntä on tämä harjoitettu politiikka. Kun normaalisti jää eläkkeelle vähän yli kuusikymppisenä, niin huomaa tulevansa kohtuullisesti toimeen eläkkeelläkin. Mutta kun vuodet kuluvat, niin eläke ei kohoakkaan samaan tahtiin kuin palkat ja muut kustannukset. Erilaisia palveluja pystyy käyttämään aina vain vähemmän. Jos sattuu elämään vanhaksi niin loppuvuodet joutuu elämään kurjuudessa, mitään palveluja ei pysty kustantamaan silloin kun niitä eniten tarvitsisi.
Mitä vanhempi, sitä köyhempi!
Turhaa_huutoa
1062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ongelma on nimen omaan se, että vasemmisto on verottanut kaikki keskituloiset köyhiksi, kun suurituloisia ökyjä on yhteiskunnassamme vain pari prosenttia. Ei yhden miljonäärin rahat meinaa viiden miljardin lisävelassa yhtään mitään? Miljonäärien koko omaisuus ei riitä sitä maksamaan.
Sen sijaan demareiden tekemät eläkeindeksien leikkaamiset ovat tehneet sen, että keskituloiset palkansaajat jotka alussa saavat eläkettä 1200 euroa kuussa, putoavat kymmenessä eläkevuodessa täysköyhyyteen. Heitä on eläkeläisistä puolet!
Eläkeindeksi ei käytännössä nosta eläkkeen määrää ja kymmenessä vuodessä eläkkeen ostovoima putoaa kolmanneksen inflaation ym. takia!
Siis tavallisen ihmisen, joka työllään eläkkeensä ansainnut, elinmahdollisuudet on sosialisoitu kunnan elätiksi ja avun saajaksi.
Lisäksi päälle tulee kunnan kohoavat asumismaksut ja verot.
Kenen etu on kurjistaa ennen hyvin toimeentulevat kansalaiset?
Yhteiskuntamme on ollut rikki jo pidempään. Hyvinvointiyhteiskunta ajettiin alas jo 1990-luvun lamassa keskustan Ahon hallituksen toimesta tulo- ja pääomatulojen verotuksen eriyttämisellä; sen jälkeen demareiden Lipponen hallituksineen käynnisti sellaisen tuloerojen lisäkasvattamisen, ettei mitään rajaa.
Ja kun asia on myös niin, että tilanne on kohta korjaamattomissa. Isolla osalla kansalaisista ostovoima on kohta olematon, sellainen tuhoaa työpaikat ja vähentää kotimaisen kysynnän. Poliittista vastuuta ei ole ilmeisestikään? Liian suuri verotus yhdistettynä pieni- ja keskituloisten, joita suurin osa kansasta, aiheuttaa koko yhteiskunnan pysähtymisen. Verot menevät tehottomaan byrokratiaan ja virkamiehistön pyörittämiseen, Suomessa on suunnaton määrä virkamiehiä ja poliitikkoja; vrt. vaikka keski-Euroopassa moni valtio, jossa yhdessä kaupungissa saman verran asukkaita kuin koko Suomessa, mutta poliitikkoja & virkamiehiä koko valtiossa jopa vähemmän.
Lisäksi vouhkataan eläkeiän nostamisesta samaan aikaan, kun maassa on satoja tuhansia työttömiä; joista iso osa pitkäaikaistyöttömiä.
Ja maailman korkeimpiin verotuksiin kuuluvan Suomen demarit vaan haluaisivat entisestään nostaa veroja? Pöljiäkö ne on!
mutta ei niin pöljiä että anettaisiin äänet persuille. Toiseksi nää ajurit on kokoomuslaisia joiden edunvalvojia on demarit.
Suomen demari ei halua muuta kuin että oma posa turpoo ja se on kaukana demokratiasta sekä oikeudenmukaisuudesta. Maksajia ovat aina palkkatyöläiset ja eläkeläiset.
Vasemmisto nousuun siis se oikea niin rokottaminen loppuu.
Ensin demujen indeksileikkuri ja nykyinen eläkeleikkaaminen! Eläkeläinen, älä äänestä näitä roistoja..
Ei kannata äänestää uusliberalistikokkareita eikä fasisti-Putinin hanuria nuolevia junttipersuja. Nyt on aika Vasemmistoliiton, SDP:n ja Keskustan kansanrintamahallituksen!
EI kannata äänestää uusliberalistikokkareita eikä fasisti-Putinia ihailevia natsipersuja. Nyt on aika Vasemmistoliiton, SDP:n ja Keskustan kansanrintamahallituksen!
Lohduksesi voin kertoa, että viime vuosina eivät ole nousseet enää palkatkaan Inflaatio pitää huolen siitä, että ostovoima laskee. Me nuoremmat saavutamme siis köyhyydenkin nuorempina kuin te nykyiset vanhat. Näin se kehitys kehittyy.
Nuorinahan kaikki ovat köyhiä. Nuorena kyllä aina jotenkin selviää. Lapsiperheetkin aina valittavat vaikeuksiaan, mutta silloinhan ihminen on parhaissa voimissaan ja edellytykset selviytyä vaikeuksista ovat parhaat.
Noin oli ennen kun palkkaan tuli aina jotain korotuksia - ikälisää jne...
Nykyään osa joutuu tekemään duunia määräaikaisesti, osa-aikaisesti tai vuokratyöyritysten palkkalistoilla eli ansiot ovat lähinnä satunnaisia eikä niillä voi kartuttaa omaisuutta kuten ennen - hyvä kun edes lomarahoja saa ylityökorvauksista puhumattakaan.
Yhteiskunta ei ole enää sama kuin 30 vuotta sitten, jolloin pankkeja oli useampia joka kylässä ja kauppoja joka nurkassa. Nämä työllistivät useankin ihmisen ja nykyään nekin palvelut ovat lähinnä virtuaalisia.
Kun muistaa menneen niin ei voi kun ihmetellä miten se oli kannattavaa, mutta silti se oli - pankit toimivat korkoerojen tuotolla, kaupat myynnillä jne... Nykyään kaikki on keskitetty suuriin yksikköihin ja pankeista ei edes saa rahaa enää ja silti yritykset itkevät toiminnan olevan kannattamatonta sulkien liikkeensä.
Kokoomus ja demarit yrittää tappaa eläkeläiset nälkään!
Älkää ainakaan äänestäkö uusliberalistikokkareita eikä fasisti-Putinia nuolevia natsipersuja! Maahan saatava kansanrintamahallitus!