Sipilästä ei ole pääministeriksi

Sipilältä puuttuu politiikan substanssi osaaminen. Epävarmuustekijä vaaleissa on myös Lauma entisiä kepu vaikuttajia tunkemassa takaisin eturiviin. En näe Sipilässä pääministeriainesta. Rinne on kaikin puolin kokeneempi osaaja politiikassa. Pidän Antti Rinnettä nro 1 eli parhaana seuraavaksi pääministeriksi.
1279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itseasiassa meillä ei ole selvää pääministeri ainesta mistään puolueesta. Olisi syytä otta ulkopuolelta kokenut eläkkeellä oleva virkamies kuten joskus hätätilanteissa Kekkonen käytti.
Seuraava hallitus jos jatkaa samanlaista tumpulointia kuten Kiviniemi, Vanhanen, Katainen ja Stubb?. Olemme totaallisessa kaaoksessa jo lähivuosina. Kreikkan sotkut lankeaa päälle, mitä muuta tulee EU takuista Espanja ym? Sitten oman maan miljardikaupalla leikkauksia.
Me olemme seuraava Kreikka sille ei voi mitään.

Äänestä

Kyllä Juha Sipilä on paras pääministeriehdokas.

Kuluu neljä vuotta ja sitten ovat vuorossa nyt oppositioon jäävä(t) puolue (puolueet). Näinhän se iana menee.

Äänestä

Rinne on paljon parempi kuin aluksi luulin. Kuuntelin hiljattain radiosta RRock Heikelä Korporaatio aamulla hyvän haastattelun ja Rinne on hyvin perehtynyt asioihin ja Suomen nykytilanteeseen. Miellyttävä kuunnella em. ohjelmaa jossa toimittajat eivät puhu päälle ja keskeytä koko ajan eivätkä pikku nokkeluuksilla yritä ärsyttää haastateltavaa kuten esim. Ylen,Mtv ajankohtais tv ohjelmissa tapahtuu.

Äänestä
  • Heikelä joo....yks paskapunikki

    Äänestä

Et voi olla tosissasi SDP. EI! Miksi kukaan äänestää, ihan mitä muuta tahansa please.

Äänestä

Pidän kyllä Antti Rinnettä asiallisena miehenä, mutta se kaikkein kovin jämäkkyys on häneltä vielä näkemättä. Jos Rinne olisi pannut kunnolla hanttiin viime vuonna budjettiesitystä, joka oli valmiiksi eriarvoistava, häntä olisi nyt syytä ihailla ja tosissaan. Sai hän sentään jotakin aikaan omin päin, mutta ei tarpeeksi.

Sipilä tulee olemaan vahva pääministeri, jos sinne asti pääsee. Kokenut yritysjohtaja pääsee paljastamaan kyntensä, kun pääsee arvovaltaiseen tehtävään. Jos hän vielä saa apua valtiotieteiden tohtori Paavo Väyryseltä ja Mauri Pekkariselta, niin se on kova kolmikko se, huh huh!

Äänestä
  • Antti Rinne edustaa Sak:ta riistojärjestöä joka vie rahasi ja ei anna mitään muuta tilalle kuin jarruttaa ihmisten työllistymistä

    Äänestä

  • Odotan milloin Sipilän ja Kepun kannatus Kupla puhkeaa.

    Äänestä

Et tunne asiaa. Kepu voittaa vaalit ja yrittää ensin hallitusta ja saa sen kyllä aikaan. Sipilä on silloin pääministeri.

Kyse on vain mielipiteestäsi, et pystynyt esittämään mitään missä se olisi näkynyt.

Äänestä

joo... Rinne ja Soini - siinä vasta parivaljakko. Siinä sais vankkurit kyytiä :)

tosin saattaa Sipilän hevosvoimat ehtyä tässä ennen vaaleja nekin

Äänestä
  • Ei vasemmistolaisia .. ei..ei
    Johan se on Kreikassakin nähty miten siinä käy kun kommarit on vallassa.

    Äänestä

  • Ei vasukkaa ei lestadiolaisia ei katolilaisia..ei nyt ollaan ketä äänestetään mä ainakin äänestä vihreitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näinnäenasiat kirjoitti:

Sipilältä puuttuu politiikan substanssi osaaminen. Epävarmuustekijä vaaleissa on myös Lauma entisiä kepu vaikuttajia tunkemassa takaisin eturiviin. En näe Sipilässä pääministeriainesta. Rinne on kaikin puolin kokeneempi osaaja politiikassa. Pidän Antti Rinnettä nro 1 eli parhaana seuraavaksi pääministeriksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu