Ihmisenluoma on jumala

Ihminen on luonut jumalan. Aina ja joka yhteisössä. Ja jokaisella se on erilainen.

Oikeaa jumalaa ei siis ole.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä se kuule on ihan päinvastoin. Jumala on luonut ihmisen.

Äänestä
  • Todistuksen taakka on sinulla, joten missäs todisteet?

    Geenitutkimus sekä biologia ja kosmologia ylipäätään ovat tehneet erittäin selväksi, ettei jumalaa ole eikä tarvita. Ei ole minun vikani vaan sinun, jos et uskalla niitä opiskella suojellaksesi haurasta uskoasi.

    Äänestä

Monesti ihminen tekee itsestään jumalan, ja siitä ei seuraa mitään hyvää, ei itselle, eikä muille.

Äänestä

Ihminen on luonut matematiikankin aina ja joka yhteisössä, mutta ei siitä oo kuulunu valituksia. Huumori on myös samanlainen ihmisen keksintö, mutta silti näitä huumorialoituksia piisaa. Huumori ja matematiikka ovat tosin olemassa ilman niiden keksimistäkin ja samoin on laita Jumalan.

Äänestä

En näe asioiden yhteyttä. Miten ihmisen mielikuvat pystyvät muutamaan Totuutta muuten kuin hänen omassa unessaan?
Jopa kysymyksesi sisältä vastauksen.
On olemassa -jokainen yhteisö- mielikuvia on monenlaisia. Siis on olemassa "kattojärjestö" joku on nimittänyt sen Jumalaksi ja kehitellyt miljoonia sääntöjä omasta päästään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiole kirjoitti:

Ihminen on luonut jumalan. Aina ja joka yhteisössä. Ja jokaisella se on erilainen.

Oikeaa jumalaa ei siis ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu