Olli Rehn, ministeri putkessa..

Isänmaan asioita hoitamaan joukkuepelillä Juha Sipilän porukassa. Tämä on kotimaan politiikkaan paluuta tekevän Olli Rehnin, 52, eduskuntavaalitavoite.
Europarlamentaarikon mielestä nyt päättyvä vaalikausi opetti, että maa tarvitsee asioita eteen vievän vahvan päähallituspuolueen, joka johtaa maata keskustellen, ei sanellen.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olli Rehn pettää nyt häntä EU-parlamenttiin äänestäneet ihmiset, mutta eivät kepulit ole koskaan välittäneet lupausten pitämisestä.

Olli Rehnillä tosiaan saattaa olla jäänyt putki päälle, mutta ministeriputkessa hän ei ole.

Äänestä
  • Minä erotan sinut HV aina, eikö sinua vanhaa miestä hävetä toisen nikillä noita päästöjä tänne vuodattaa. Olli Rehn on Väyrysen veroinen visionääri ja luultavasti perii Väyrysen manttelin myöhemmin. Sipilässa on vikansa, mutta pärjää näin kovalla kannatuksella.

    Äänestä

  • UPDATE_11213045 kirjoitti:

    Minä erotan sinut HV aina, eikö sinua vanhaa miestä hävetä toisen nikillä noita päästöjä tänne vuodattaa. Olli Rehn on Väyrysen veroinen visionääri ja luultavasti perii Väyrysen manttelin myöhemmin. Sipilässa on vikansa, mutta pärjää näin kovalla kannatuksella.

    Olli Rehn on ylimielinen mulkku - jolla ei taitoja ja osaamista ole mihinkään. Näkeehän sen hänen "hommistaan" EU;ssa. Kaiken mihin koski, muuttui paskaksi.

    Eihelvetissä ole syytä päästää tuota tupeloa edes suomeen takaisin, niin suuret vahingot on suomelle aiheuttanut.

    Äänestä

  • Europarlamentaarikko Olli Rehn on keskustaa äänestävien helsinkiläisten ylivoimainen suosikkiehdokas, kertoo Helsingin Sanomien TNS Gallupilta tilaama tutkimus. Kakkossijalle yltää kansanedustaja Paula Lehtomäki.

    Äänestä

Yhteiskuntasopimuksella uusi hallitus yrittäisi vetää ay-liikkeen ja työantajat mukaan yhteiseen rekeen. Pitäisi kiskoa kiinni Saksan ja Ruotsin kilpailukykyä, ”yli kymmenen prosentin kaulaa”.

Äänestä

Rehn pistäisi parlamentaarisen komitean valmistelemaan suomalaista koulutusremonttia. Koulutus ei hänen mielestään ole enää siinä iskussa, missä se oli vielä silloin, kun Suomi oli Pisa-tutkimusten ehdoton ykkösmaa.

Äänestä

Vanhan liiton mies kainostelee julistaa, että kiikarissa on ministerin salkku. Halu vaikuttaa isänmaan ja Euroopankin asioihin on nätimpi ilmaisu.
Ei Rehn tosin tarvitsekaan mahtipontisia salkkueleitä. Kokemuspohja ja punnittu puhe riittävät.

Äänestä

tarvitsee uutta verta..

Äänestä

mies !

Äänestä

Vellihousu, itkupilli on neitirehn.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Europarlamentikko kirjoitti:

Isänmaan asioita hoitamaan joukkuepelillä Juha Sipilän porukassa. Tämä on kotimaan politiikkaan paluuta tekevän Olli Rehnin, 52, eduskuntavaalitavoite.
Europarlamentaarikon mielestä nyt päättyvä vaalikausi opetti, että maa tarvitsee asioita eteen vievän vahvan päähallituspuolueen, joka johtaa maata keskustellen, ei sanellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu