21 kristittyä siepattu ja tapettu

ihmisoikeus

Jihadistit sieppasivat tappoivat 21 koptikristittyä

Islamilaisen Valtion (ISIS) terroristi ryhmä kaappasi ja tappoi 21 egyptiläistä koptikristittyä Libyassa. He työskentelivät siirtotyöläisinä Libyassa. ISIS julkaisi surmaamisesta videon Internetissä. Egyptin valtio kosti surmat pommittamalla ISIS:in joukkoja.

Kristityt siepattiin Sirtessä joulukuussa 2014 ja tammikuussa 2015. Aiemmin joulukuussa kaksi kopti-lääkäriä ammuttiin hengiltä. Heistä toisen tytär siepattiin ja tapettiin.

Ensimmäinen sieppaus tapahtui joulukuun 29. päivänä 2014. Tällöin jihadistit sieppasivat seitsemän koptia kun he olivat matkalla Libyan Sirtestä kotiinsa Egpytiin. Tammikuun kolmantena päivänä 2015 jihadistit kidnappasivat 13 koptia lisää heidän asunnostaan. Loput alueen koptikristityt pakenivat ja piileskelivät ympäröivillä maatiloilla kunnes heidät salakuljetettiin pois Libyasta.

Ennen vangittujen surmaamista Islamilaisen Valtion jihadistit laittoivat vangituista kuvat Internettiin ja kuvien oheen tekstin ”Islamin Valtion sotilaat Tripolin provinssissa pitävät 21 kristittyä ristiretkeläistä vankeinaan.” Kuitenkaan koptit eivät olleet sotilaallisessa tai uskonnollissa työssä Libyassa vaan he toimivat tavallisina siirtotyöläisinä.

Libyalainen Human Rights Watch -järjestön edustaja, Hanan Salah, sanoo: “On äärimmäisen vakavaa nähdä ihmisryhmää vangittavan yksinkertaisesti uskontonsa perusteella. Olemme nähneet tämän trendin aikaisemmin. Toisia on surmattu, vangittu tai siepattu Raamatun hallussapidosta tai vain siksi, että ovat kristittyjä.”

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2015/02/jihadistit-sieppasivat-tappoivat-21.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Janne Ahonen E R O A A

        Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        106
        1718
      2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

        Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
        Maailman menoa
        127
        1462
      3. En kai koskaan saa sinua

        Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
        Ikävä
        93
        1326
      4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

        Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
        Ikävä
        62
        1173
      5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

        Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
        Tv-sarjat
        10
        1058
      6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

        On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1029
      7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

        Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
        Maailman menoa
        216
        848
      8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

        Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
        Ikävä
        57
        773
      9. Ootko huomannut miten

        pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
        Ikävä
        122
        763
      10. Miksi ihmeessä?

        Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
        Ateismi
        20
        728
      Aihe