Miksi työeläkkeissä ei voida hyväksyä työtodistusta eläkelaskennan perusteeksi. Vaan pitää olla palkkatodistus. Kellä on palkkatodistuksia esim. 1970 luvulta? Järjetöntä. Palkkahan voidaan laskea alan keskiansion perusteella työsuhteen ajalle.
Työsuhteiden näyttö
Työntekijä
13121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Omalta kohdaltani voin kertoa, että eläkkeeni perusteena olleet ansiotuloni olivat eläkeyhtiön tiedossa eläkettä hakiessani, joten mitään palkka- tai muita todistuksia ei kyselty eikä tarvittu. Tuntuu melko ihmeelliseltä koko kysymys.
Kyse onkin siitä että työnantaja ei ole ilmoittanut tai tilittänyt työsuhteen eläkekertymiä eteenpäin. Työtodistuksen on kuitenkin pyynnöstä kirjoittanut. Mitähän tässä voisi tehdä kun on niin kaukana menneisyydessä?
Työnantajalla pitäis kuitenkin olla tiedot sun palkoista tallessa. Niitä kai pitäis säilyttää ainakin 50 v. Oletko kysynyt?
No jos näin on käynyt, että työnantaja ei ole hoitanut velvollisuuksiaan ja kyse on 1970 luvun ansioista, niin epäilen, että siltä osin eläkekertymä on menetetty. Siihen aikaan työeläke alkoi kertyä vasta 23 vuotiaana. Itse olin siinä iässä ollut työelämässä jo useita vuosia ilman eläkekertymää, niin kuin kaikki ikäluokkani ihmiset.
aloittajalle on pitänyt olla selvillä tuo puuttuminen jo kymmeniä vuosia koska kaikille on lähetetty työeläkeote josta näkyy työsuhteet, jos ne näkyy niin silloin on myös homma hanskassa. Jos ei itse ole viitsinyt ottaa selville miksi ne puuttuu niin that's it.Ei voi kun valittaa....sattaahan ne senaikuiset ihmiset jo olla kuolleet ja vaikea on asioita sieltä selvitellä jos on itse aikoinaan laiminlyönyt omien asioittensa hoidon.
Siksipä onkin tärkeää jotta jokainen seuraa omaa työeläkeotettaan silläsilmällä jotta siinä näkyy kaikki työsuhteet. Turha marista kun on pskt housuissa.Mahdotonta ehkä selvittää.
Eläkelaitoksen selvittämisvelvollisuus työeläkeotteella olevien tietojen oikeellisuudesta perustuu työeläkelakiin. Lain mukaan työntekijän vaatimuksesta selvitysvelvollisuus takautuvasti on työeläkeotteen antamisvuotta edeltävältä 6 kalenterivuodelta. Sitä vanhemmista työsuhteista vaaditaan riidaton näyttö työsuhteen ansioista. Jos selvityspyyntö koskee aikaa ennen 1.1.2005, vaaditaan näyttö myös työsuhteen kestoajasta. Eli jos 1970-luvun työsuhde puuttuu työeläkeotteelta, siitä vaaditaan näyttö sekä työajasta että ansioista.
On käsittämätöntä kun aiemmin kuulemma laskettiin keskiansion perusteella palkka jos oli työtodistus eli selkeä näyttö työsuhteesta. Tällaisia päätöksiä tekevät viime vuosikymmenten päättäjät. Kelläpä on palkkatodistuksia 70-luvulta. Kiitos tämän päätöksen tekijät. Lain kunnioitus sen kun kasvaa. 6 vuoden sijasta 65 vuotta olisi oikea vatuullisussaika työeläkeyhtiöllä.
miksi et ole kysynyt ....kun olet saanut joka vuosi työeläkeotteen.... ja nähnyt että jotain puuttuu... eiköhän liene nyt ihan omaakin syytä asiassa.
En ole tiennyt että näitä pitää perätä joka vuosi kun töitä on ollut. Kai johonkin pitää voida luottaa, eikös yhteiskunta perustu jonkinmoiseen luottamukseen?..
Työeläkevakuutuksen järjestäminen työntekijöille on työnantajan lakisääteinen velvollisuus. Valitettavasti aina on joukossa niitä työnantajia, jotka eivät hoida kaikkia velvoitteitaan. Työntekijän onkin syytä itse aika ajoin tarkistaa työeläkeotteelta, että kaikki omat tiedot on oikein kirjattu, sillä kukaan muu ei voi työntekijän puolesta tarkistusta tehdä. Havaituista virheistä ja puutteista pitää heti ilmoittaa työeläkeotteen lähettäneeseen työeläkelaitokseen tai Eläketurvakeskukseen. Yli 6 vuotta vanhemmista tiedoista näyttövelvollisuus on työntekijällä itsellään.
Jos ei muuten selviä, ja olet aikanaan veroilmoituksen tehnyt, niin uskoisin verovirastosta löytyvän tarpeelliset tiedot.
Näin minulla kun työnantaja ei maksellut mitään muuta kuin nettopalkan pankkiin.
Verottajalta on käsittääkseni saatavilla työnantajakohtaiset verotiedot vain viideltä kalenterivuodelta taaksepäin. Asia kannattaa tarkistaa verottajalta.
Eipä löytynyt verottajaltakaan tietoja kun on tällainen vanhenemislaki. Mitäs keinoja vielä on?