Totuus Venäjästä 5

True-TV

Totuus Venäjästä 1: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13346652
Totuus Venäjästä 2: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13382970
Totuus Venäjästä 3: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13395255
Totuus Venäjästä 4: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13423520
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Vuosi Krimin anneksion jälkeen.

Yöllä 27 helmikuuta tulee kuluneeksi tasan vuosi siitä, kun Venäjä aloitti Krimin valtauksen. Tuona helmikuun yönä raskaasti aseistetut venäläiset kaapparit valtasivat tärkeimmät kohteet ja lopulta parlamentin. Valtausoperaatio oli erittäin hyvin suunniteltu ja sen toteuttamista varten Krimille lennätettiin kaiken kaikkian yli 1700 sabotööriä, joiden päätehtävänä oli esiintyä "paikallisina venäjäkielisinä aktivisteina" ja tukea vahvasti venäjän armeijan toimia. Vihreät "mykät" sotilaat alkoivat valvoa katuja, kaupunkeja ja pian koko Krimiä. Virallinen Venäjä yritti pitkään sumuttaa kansainvälistä yhteisöä, mutta lopulta Putin joutui myöntämään, että Venäjä oli ollut anneksion takana.

Kukaan ei voinut uskoa tapahtunutta todeksi. Julia Timoshenko oli ainoa ukrainalainen poliitikko, joka uransa aikana vaati useaan otteeseen venäläisten joukkojen poistamista Krimiltä ja nyt voidaan sanoa, että hän oli ollut koko ajan oikeassa Troijan hevosen suhteen - venäläisiä ei pidä ikinä päästä maahan, vaikka ne toisivat budjettiin sievoisen summan.

Venäläinen raha voitti Ukrainassa, samoin kävi myös Suomessa. Venäjä käy ns. hybridi- ja propagandasotaa monella rintamalla, verisen sodan vauhtipyörä kiihtyy Ukrainassa koko ajan. Sitä sanotaan, että historia opettaa, vai opettaako? Olemmeko oppineet viime vuoden tapahtumista vai tarvitsemmeko lisää todisteita?

https://www.youtube.com/v/dOWno2regUM
https://www.youtube.com/watch?v=cCyHLP4JRGk

9

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kovatpiipussa

      Kirjoitus on täyttä asiaa - kaikki russakot maasta pois ja vähän äkkiä. Karkottamiselle löytyy ihan varmasti pätevät syyt ja jos ei löydy, niin ketä kiinnostaa? Tarkoitus pyhittää keinot.

    • bananasa

      Venäjä ei ollut koskaan sivistynyt valtio, pakanoiden temmellyskenttä pikemminkin. Toki Pietari Suuri yritti jotain muuttaa, mutta suuri unelma kuoli hänen mukanaan.

      • muista_menneisyys

        Jotkut tuntuvat unohtavan että Suomi kuului kauan Venäjään, ja meillä on todella lyhyt oma historia... Eli haukuit juuri Suomen samalla.


      • totuus_sattuuu

        Älä trolli vääristele historiaa. Sivistynyt Suomi raiskattiin ja alistettiin kuulumaan juoppopakanoiden valtakuntaan.


    • varjomän

      Putin on Venäjällä niin suosittu, että pelkää omaa varjoakin. Tummat varjot saattavat olla terveydelle haitallisia.

      • Godfag

        Putin on oikeasti venäjällä suosittu johtaja kansan keskuudessa, kuten olivat lähes kaikki muutkin jenkkien murhaamat johtajat. Meille on toki kerrottu jotain ihan muuta jotta ämeriikän lahtausreissut hyväksyttäisiin.


    • True-TV

      Maksettu Anti-Maidan.

      Anti-Maidan-liike osoitti eilen mieltään Moskovassa. Liike on ottanut nimensä Kiovan Itsenäisyyden aukiolta, jonne ukrainalaiset kerääntyivät vuosi sitten osoittamaan mieltään presidentti Viktor Janukovytsia vastaan. Mielenosoitukset johtivat presidentti Janukovytsin eroon ja edelleen Ukrainan kriisiin.

      Uutistoimisto Tassin mukaan paikalle oli kerääntynyt noin 20 000 ihmistä, lähinnä opiskelijoita ja eläkeläisiä, Jostain syystä näinkin "tärkeänä" päivänä Putinin hallinnon edustajat olivat sananmukaisesti nukkumassa - paikalla ei nähty yhtään korkean eikä matalan tason edustajaa.

      Mielenosoittajat kantoivat Isä-Putinin kuvia ja huusivat lännenvastaisia iskulauseita: "Länsi mätä, Putin hyvä". Koko länsi on siis mätä ja Putin on se valo, joka johdattaa venäläisiä valoisaan tulevaisuuteen. Se on varmasti vaikeaa: koko ajan yksin... koko maailmaa vastaan. Saattaa olla Akilleksellekin mahdoton urakka.

      Ennen mielensosoitusta jaettiin lappusia, joilla sai tapahtuman jälkeen maksun palveluksesta, 300 ruplaa. Tällä tavalla Venäjän hallitus tukee köyhyysrajan alapuolella eläviä kansalaisia.

      Palvelus:
      https://www.youtube.com/watch?v=e4NkF1kQvH4

      ja maksu:
      https://twitter.com/natashazotova/status/569110306825375744/video/1

      Natalia Zotova on riippumattoman median toimittaja, joka osallistui mielenosoitukseen kuvatakseen väärinkäytökset.

    • historia_opettaa

      Yksi asia on selvä: Venäjä tarvitsee uuden vallankumouksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      134
      3794
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      65
      2675
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      34
      2629
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      82
      2457
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      29
      2326
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1428
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      631
      1285
    8. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      81
      1201
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      158
      1121
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1056
    Aihe