Kristittyjen vainot kaksinkertaistuivat vuonna 2014 verrattuna edelliseen vuoteen. Näin uutisoi Cristianity today -lehti. Vuoden aikana 4 344 kristittyä tapettiin uskontoon liittyvistä syistä. Luku on jopa kolminkertainen verrattuna vuoteen 2012.
Suurin vainoja aiheuttava syy on ääri-islamilaisuus ja jihadismi. Tämä on syynä noin 80 % vainoista. Islamin ääritulkinnan ja jihadismin voimistuminen onkin suurin syy vainojen lisääntymiseen viime vuosina. Toinen suuri syy kristittyjen vainoihin on diktatuurinen vainoharhaisuus eli hallitsijoiden tavoite hallita uskontoja.
Ateismin synnyttämällä uskonnonvihalla ei ole nykyisin niin suurta merkitystä ateistisen kommunismin romahdettua Euroopassa. Siltikin sillä on vaikutusta Pohjois-Korean, Kiinan, Vietnamin ja Laosin hallinnon toteuttamaan uskontovihaan.
Suoran väkivallan, vangitsemisten ja surmaamisten lisäksi yksi vainojen esiintymismuoto on ”kulttuurinen syrjättäminen”, eli kristityt ajetaan ahtaalle jokapäiväisessä elämässä. Heidän mahdollisuutensa saada työtä tai koulutusta on huonompi kuin enemmistöväestön edustajien.
Maailman väestöstä asuu 75 % maissa, joissa on paljon vihamielisyyttä uskontoja kohtaan.
Jihadismi lisää kristittyjen vainoa Afrikassa
3
128
Vastaukset
- eräsusko
Jos palvelee Jeesusta hänen oikealla alkuperäisellä nimellään jehoshua eli arameaksi jeshua, niin ei voi olla joutumatta vainotuksi. Siis Jeesuksen Kristuksen nimen lausuminen voi olla syy murhaan tai väkivaltaan mutta jos niin on jopa suomessa niin kannattaa miettiä, mitä suustaan laskee, Afrikassa ja esim. Aasiassa. Jehoshua eli jeesus itse kertoi että häneen uskova joutuu vainotuksi ja että kristityn pitää auttaa kristittyä, oli ajatus-eroavuus millainen tahansa. Toista ei saa jättää kuolemaan yksin. Näin saarta tapahtua myös arabimaissa ja lähi-idässä. Auttakaamme ihminen ihmistä. Kristitty kristittyä ja turvautukaamme esim. Lakiin.
- kopioitu
Islam ei anna mahdollisuutta sellaisen ihmisen elää vapaasti ihmisten parissa, joka ei rukoile, sillä tässä tapauksessa hänet on kutsuttava rukoilemaan, ja jos hän itsepintaisesti kieltäytyy, hänet on teloitettava uskonhylkääjänä [...] tai rangaistuksena hadd-rikkomuksesta [...], tai hänet on otettava kiinni ja suljettava vankilaan [...]. Mutta yksikään uskonoppinut ei sano, että hänen on luvallista pysyä vapaana. (Abu-Dawud 25:3644). ”Ne jotka taistelevat Allahia ja hänen lähettilästään vastaan ja kiirehtivät tekemään pahaa, saavat palkkansa: heidät surmataan, naulitaan ristiin tai heidän kätensä ja jalkansa hakataan poikki ristikkäin, tai heidät karkotetaan maasta. Tämä on heidän häpeänsä tässä maailmassa, ja tuonpuoleisessa heitä odottaa ankara rangaistus, - paitsi niitä jotka katuvat (kääntyvät islamiin) ennen kuin olette saaneet heidät valtaanne.” (Suura 5:33-34)
- khgfjjkk
Kristityt vainoavat maailmassa eniten ja on viimevuosina vieläpä lisännyt toisten kansojen murhaamisissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958637Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1265926Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2914925Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594657Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744206Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643982SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723808- 911758
- 991302
- 47909