Suomi KUMMALLINEN tapaus, maailmassa energiassa !!

AnteroRantanen

Suomi on eriskummallisin tapaus energia taloudessa.
KAIKKIALLA muualla on meneillään energiassa ISO murros,
jossa siirrytään tuuli-ja aurinkovoimaan ja bmiljardien-biljoonien
satsauksella.
Talous siirtyy ja sijoittajat asiaan.
Suomessa ollaan kivikaudella asiassa.
Tässä Helsingin Yliopiston professori laukoo muutaman totuuden,
paitsi tuulivoimasta, VAI että leija tuulivoimaa, heh , no ehkä se kuuluu
nyky meininkiin Suomessa.. ? ¤ heh
http://areena.yle.fi/tv/2664948
Ruotsissahan on tuulivoimaa kertaa moninkertaisesti, mitä Suomessa kaikki
ydinmiilujen teorettiset tehot !
Asennetaan koko ajan lisää tehoa ja hyvä niin, koska Ruotsihan tuo Suomen
sähköt;
Tuulivoimaa Ruotsissa ja kehitystä;
http://www.thewindpower.net/country_en_17_sweden.php
KÄTTÄ pidempää, mitä on tuulivoiman tehot ruotsissa yhteensä lähes 6000Mw !
http://www.vindkraftsbranschen.se/wp-content/uploads/2014/10/Statistik-vindkraft-kvartal-3-2014-20141015.pdf
Ruotsi on NYT maailman 4. tehokkain tuulimoimavaltio;
http://cleantechnica.com/2013/06/20/top-wind-power-countries-in-the-world-per-capita-per-gdp-in-total/
Onneksi ON PAKSUT KAAPELIT naapuriin, sillä Ruotsi tuo pääosan Suomen
sähköstä ja tuulivoimalla, siis lämmittelette, valaisette ja keittelette aamukahvinne
jne
Uutisointi täällä Suomessa tässä meneillään olevasta energian murroksesta ?
SITÄ ei ole !
MIKSI ?
Kyselee;
Antero Rantanen
040 511 5245

18

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AnteroRantanen
    • AnteroRantanen

      Alkaa kiinnostaa yhä useampia, oma energiantuotto, tämän keskustelun myötä.
      Siitä voitte ymärtää yhtä ja toista.. ?
      Maailmassa on meneillään mielestäni ISOIN muutos, historiassamme.
      Siirrytään tuuli-ja aurinkoenergiaan ja TODELLA isossa mittakaavassa, joka
      puolella maailmaa.
      Niin Euroopassa, Amerikoissa jossa nyt isoin buumi, josta tässä esimerkkiä ja tieto
      jo "vanhaa" , mutta tässä;
      http://reneweconomy.com.au/2014/graph-of-the-day-new-us-solar-installation-every-2-4-minutes-85060
      Aasiassa, Afrikassa meneillään mullistus asiassa.
      Intiassa isoimmat satsaukset meneillään nyt, joka väkirikkainta setua maailmassa.
      AIVAN pian on jokaisen saatavilla ratkaisuja, millä varastoida energiaa ja käyttää
      24/7 tuulella ja auringolla.
      Kehitystä voitte seurata maailman parhaasta ja isoimmasta uutislähteestä;
      http://cleantechnica.com/

      NÄITÄ UUTISIA, ette Suomesta löydä, heh !!

      Maailman isoin ratkaisu, NYT joka mullistaa !

      Tesla rakentaa akkutehtaan, jolla ratkaistaan kotien energian käyttö;

      http://www.digitoday.fi/tiede-ja-teknologia/2015/02/19/tesla-kaynnistaa-kotiakkujen-tuotannon-syksylla/20152192/66

      Harjoitukset on loppu.. nyt ratkaistaan ja vihdoinkin, tässä ja nyt..ajassamme !

      JO oli aikakin !

      Antero

      • energija

        kaksi asiaa, meillä:
        -teet jotain uutta -> aiheesta ei kiinnostu muut kuin verottaja, ja homma kaatuu siihen. Tai paremminkin verottaja innostuu aiheesta niin aikaisessa vaiheessa, etteivät muut ehdi sitä edes huomata.
        -lupia, lupia, lupia... vrt tuulimyllyt isot tai pienet, aurinkokeräimet jne. syitä naapureissa, kaavoituksissa, oravissa, linnuissa, melussa, kateudessa ja ties missä. Suomi tipahtanut muiden kelkasta, kun homma noin ylipäänsä notkeaa kuin pakastettu vaseliini...


      • energija kirjoitti:

        kaksi asiaa, meillä:
        -teet jotain uutta -> aiheesta ei kiinnostu muut kuin verottaja, ja homma kaatuu siihen. Tai paremminkin verottaja innostuu aiheesta niin aikaisessa vaiheessa, etteivät muut ehdi sitä edes huomata.
        -lupia, lupia, lupia... vrt tuulimyllyt isot tai pienet, aurinkokeräimet jne. syitä naapureissa, kaavoituksissa, oravissa, linnuissa, melussa, kateudessa ja ties missä. Suomi tipahtanut muiden kelkasta, kun homma noin ylipäänsä notkeaa kuin pakastettu vaseliini...

        Jyrkästi samaa mieltä. Suomalaiset ei älyä kultakimpaleita, vaikka niihin potkivat isovarpaansa päreiksi.


      • energija

        juu, nällä eväillä seuraavaa nokiaa odotellessa :)


    • Verojenmaksaja
      • energija

        Sehän on nyt nimenomaan niinkuin nettisivulla osoitetaan, mutta lopputulema on sitten sama kuin aikanaan petro-saabeilla l. verolle menee siinä missä kaikki muukin, kun kivihiili- ja öljypannut sammutettu ja ydinvoimalat jätetty rakentamatta.


    • 345345345

      Mistäs se energia sitten otetaan kun aurinko on pilvessä ja ei tuule.Sitä varten pitäisi olla sitä säätövoimaa, mutta mikä energiayhtiö alkaa sitä varten pitämään voimaloita varalla. Ei mikään, vaan niiden pitää pyöriä jatkuvasti että se kannattaa.

      • JenkkiSTUBtietää

        Mikä tahansa kannattaa kun se tehdään yhteistyönä kansan veroista eikä yksityisen
        joka laskuttaa valmistuttuuaan kuluttajan kuiville .Valtion vastuulla pitää olevan
        kansan valaistus ,ja lämmitys .Onhan niitä miljaardeja lahjoitella EUun pankki -
        järjestöillekkin .Niillä rahoilla olisi hoidettu koko maa .
        Politikoilla ei ole intoa tehdä uudistuksia ,koska tietävät sodan lähestyvän ,ehkä sen
        jälkeen ,jos on enää ketään jäljellä tarvitsemassa mitään.


    • SuomiRuotsi

      Tuulivoimalla ei voida korvata mitään näin kylmässä maassa kuin Suomi on. Silloin kun ei tuule, täytyy olla sama tuotantokapasiteetti käytössä kuin nytkin on.

      Tuulivoiman toimitusvarmuus ei riitä.

      Ei tuulivoimalla tuotettu energia Ruotsissakaan ole kuin prosentin verran kokonaisenergiantuotannosta. Suomi on edellä Ruotsia uusiutuvan energian käytössä, sillä Suomi tuottaa jo nyt 38 % uusiutuvilla energianlähteillä.

      Ruotsin nopeampi tuulivoiman lisääminen on johtunut ainoastaan siitä, että siellä ei tuulivoimaa saa rakentaa ihan asutukseen kiinni. Suomen löysä lainsäädäntö on aiheuttanut sen, että ylilyöntejä mm. melun suhteen on tapahtunut niin paljon, että monessa kunnassa tuulivoima on jo täysin pannassa.

      • TUUUUUUULEEEEEE

        Tuulivoiman hyvä puoli on siinä että tuulisimmat kuukaudet on talvella ja vesivoimaa voi käytää tuulituotannon tasaamiseen. Suomen sähkön kulutus on kesälläkin 2/3 -osaa talven kulutuksista eli sähköä tarvitaan myös aurinkoiseen aikaan. Ja kesällä aurinkosähköä saadaan suomessa tehokkaammin kuin saksassa. Kannattaa tuulettaa pinttyneitä ja vääräksi todettuja ennakkoluuloja eikä toistella fanaattisesti valheita viime vuosituhannelta


      • 3245ret
        TUUUUUUULEEEEEE kirjoitti:

        Tuulivoiman hyvä puoli on siinä että tuulisimmat kuukaudet on talvella ja vesivoimaa voi käytää tuulituotannon tasaamiseen. Suomen sähkön kulutus on kesälläkin 2/3 -osaa talven kulutuksista eli sähköä tarvitaan myös aurinkoiseen aikaan. Ja kesällä aurinkosähköä saadaan suomessa tehokkaammin kuin saksassa. Kannattaa tuulettaa pinttyneitä ja vääräksi todettuja ennakkoluuloja eikä toistella fanaattisesti valheita viime vuosituhannelta

        Mutta kun se vesivoima ei riitä säätövoimaksi tuulivoimaloille vaan tarvitaan lisäksi joko ydin tai hiilivoimaa. Eikä mikään energiayhtiö rupea siihen että voimalat seisoisi silloin kun tuulee ja toimisivat ainostaan kun on tyyntä. kyllä voimalaitoksien pitää jokatapauksessa koko ajan että se kannattaisi.


    • Entinenhölmö

      >KAIKKIALLA muualla on meneillään energiassa ISO murros,
      >jossa siirrytään tuuli-ja aurinkovoimaan ja bmiljardien-biljoonien
      >satsauksella.

      Ajatella, aikaisemin ei olisi tullut mieleenkään että Afrikassa, Venäjällä, Intiassa ja muissa vastaavissa paikoissa oltaisiin bmiljardien-biljoonien investointien turvin siirtymässä tuuli- ja aurinkovoimaan ja että Suomi ainoana maailmassa olisi KAIKISTA muista maista jäljessä.

      Mutta nyt kun tunnetusti rehellinen ja kirjoituksissaan puhdasta faktaa kirjoittava Antero Rantanen sen minulle ilmoitti, niin uskottavahan se on.

      Kyllä nyt olen valaistunut ja uskovainen!

    • myllys

      Jos tuulivoima ei olis näin tuettua (veronmaksajien kukkarosta)niin Suomessa ei olis yhtään myllyä!

    • sesiitäsitten

      Suomessa menee eniten energiaa marraskuu - helmikuu välisenä aikana, ja tällöin ei auringosta ole mitään hyötyä, eikä tuulikaan riitä kattamaan kulutusta. No, kun kerran tämän takia täytyy olla "varavoimalat" käytössä, voi niitä "varavoimaloita" käyttää koko vuoden, ja unohtaa tuuli ja aurinkovoimalat kokonaan. Tämä siis tilanne Suomessa, etelän maissa eri tilanne. Mutta esim mökkikäytössä aurinkopaneelit voivat kattaa kaiken kulutuksen, varsinkin kun käyttöpäivät keskittyvat kesäaikaan.

    • Menetettymahdollisuus

      Tässä uutinen tältä päivältä, ei Suomeen;
      http://www.digitoday.fi/bisnes/2015/02/23/applelta-kaksi-datakeskusta-eurooppaan--ei-suomeen/20152334/66
      Eli ON JO ISONA esteenä, SE että Suomessa vaikea tehdä uusiutuvalla energialla
      ratkaisuja.
      ON tehty niin vaikeaksi.
      Aple jätti Suomen väliin isossa projektissaan, samoin teki Google ja Amazon jne
      Siirtyvät sinne, missä voi helposti ja hyväksytysti rakentaa isot laitokset toimimaan
      uusiutuvalla energialla.
      Suomi jää tässä pelissä väliinputoajaksi, jollei nopeasti asiaa muuteta.
      Menetykset ovat miljardien luokkaa ja lähivuosina tulee korostumaan.

      • eipäsvääristellä

        "Aple jätti Suomen väliin isossa projektissaan, samoin teki Google ja Amazon jne"

        Amazonista minulla ei ole tietoa, mutta Google on investoinut kahteen eri otteeseen Suomeen tehtäviin datakeskuksiin lähes miljardi euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3694
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2038
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      92
      1584
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1080
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      87
      814
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe