http://www.kaarinanuutiset.fi/index.php/component/k2/item/19811-patrik-nygrén-perää-poikkihallinnollista-yhteistyötä-ja-malttia-säästöihin
Tehokas palvelujen tuottaminen A&O Paraisten kaupungin kehitysstrategiassa.
PAIKALLISET. Tammikuussa Paraisten kaupunginvaltuusto valitsi uudeksi kaupunginjohtajaksi 46-vuotiaan valtiotieteiden maisterin Patrik Nygrénin, joka sai selvän enemmistön äänistä (31/43).
– Aloitan tehtävässä hyvillä mielin. On mielekästä laajentaa työnkuvaa talousasioista kuntahallintoon kokonaisuutena, Nygrén kertoo.
– Ottamatta kantaa valintaperusteluihin, talousjohtajataustastani ei varmasti ole ainakaan haittaa kaupunginjohtajan virassa, Nygrén lisää hymyillen.
Nygrén tietää mihin on ryhtymässä, sillä hän on aiemmin toiminut kunnanjohtajana kahdessa eri kunnassa, Ahvenanmaan Kumlingessa vuosina 2003–2005 ja Korppoossa 2006 – 2009. Houtskarin, Iniön, Korppoon ja Nauvon kuntien yhdistyttyä vuonna 2009 Paraisten kaupunkiin hänet valittiin Länsi-Turunmaan, sittemmin Paraisten, talousjohtajaksi.
– Lähitulevaisuuden haasteet, jotka ajavat ja motivoivat minua eteenpäin, saivat minut myös hakemaan pestiä, hän pohtii.
Tilinpäätös plussalla
Huhtikuussa virallisesti kaupunginjohtajan työt aloittava Nygrén katselee Paraisten talousnäkymiin varovaisen positiivisin mielin. Lähtötilanne uuden kaupunginjohtajan näkökulmasta ei ole huippu, mutta ei huonokaan.
– Muutaman viime vuoden aikana talous on saatu ihan hyvälle mallille. Vuoden 2014 tilinpäätöksen tulos on plussalla, kaupunki vähentää velkataakkaansa ja hillitsee investointejaan, Nygrén toteaa.
– Haasteita kuitenkin riittää, sillä Parainen kuuluu valtionosuusuudistuksen kärsijäryhmään. Se tarkoittaa, että rahoituksestamme häviää lähes neljä miljoonaa euroa vuositasolla, Nygrén jatkaa.
Säästöjen sijaan tehostamista
Tasapainoinen talous vaatii siis työtä, mikä ei tarkoita Nygrénin mukaan niinkään säästökohteita, vaan kaupungin palvelujen tehostamista ja järkevöittämistä.
– Säästöjä on jo vuosia tehty, joten niiden sijaan pitää löytää uusia tehokkaampia ja parempia käytäntöjä kuntatalouden eheyttämiseksi, Nygrén miettii.
Kaupungin kehittäminen vaatii myös suunnitelmallista strategista työtä, joka on sote- ja kuntaliitosselvitystyöhön käytetyn ajan johdosta jäänyt taustalle viimeisen kolmen vuoden aikana.
– Kaupunginjohtajana tulen painottamaan entistäkin enemmän joustavaa ja poikkihallinnollista päätöksentekoa. Poliitikkojen ja viranhaltijoiden tiimityöllä löydämme uusia ajattelutapoja sekä uskallusta tehdä päätöksiä. Joustava ja toimiva päätöksentekokyky tekee hyvää niin kunnan taloudelle kuin maineellekin, sanoo Nygrén.
Sotelaki eriarvoistaa palveluja
Sote-järjestämislaki saa Paraisten kaupungilta kritiikkiä, samoin kuin monilta muiltakin pieniltä ja isoilta kunnilta. Lakiesityksen isoimpina ongelmina nähdään muun muassa demokratiavaje sekä eriarvoistuvat palvelut.
– Sote-järjestämislain toteutuessa aikaisemmin kunnan sosiaali- ja terveydenhuollossa työskennelleet siirtyisivät ison kuntayhtymän palkkalistoille. Samalla kuntayhtymästä tulisi saneleva ja kunnasta puolestaan maksava osapuoli, Nygrén arvioi.
– Lakiluonnos katkaisee sosiaali- ja terveyspalveluiden yhteyden jäljelle jääviin kuntapalveluihin, kuten koulutukseen, päivähoitoon ja hallinnollisiin toimintoihin, ja asettaa ne eriarvoiseen asemaan sote-palveluihin verrattuna, hän kommentoi.
Vuoropuhelua yrittäjien ja kunnan välille
Yritysilmapiirin parantamiseksi Paraisilla tullaan tekemään yhä enemmän töitä.
– Pidämme ovet ja ikkunat auki uusille yrityksille sekä innovatiivisille ja luoville ideoille. Otamme nöyrästi oppeja vastaan naapurikunniltamme, kuten esimerkiksi yrittäjäilmapiiristään useasti palkitulta Kaarinan kaupungilta, Nygrén sanoo.
– Joustavat toimintatavat ja luonnollinen vuoropuhelu ovat erittäin tärkeitä asioita kunnan ja yrittäjien välillä, Nygrén lisää.
Myös kaupungin omista valttikorteista, matkailusta sekä kaksikielisyydestä, pidetään jatkossakin tiukasti kiinni.
poikkihallinnollista yhteistyötä
Tervemenoo
4
183
Vastaukset
- nostan
Ylös
- ooookkkk
........
- nm1
Sinäkin
- onkin
Joo
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172738Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242487Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152432Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1092298Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992151Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141935Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683