Stubb, Jas-kaupat ja puolustusyhteistyö?

YLE:n haastattelema pääministeri Stubb vakuuttaa, että tässä puolustusyhteistyössä Ruotsin kanssa ei ole "Jas haudattuna". Kuulemma Alexia ei se asia mietitytä ollenkaan! ;-)

Ja kuinkas sitten käykään? Kun hävittäjien osto tulee ajankohtaiseksi, niin VARMASTI svekot vetoavat tuohon pelleyhteistyöhön, jotta hankittaisiin noita vanhentuneita ruotsalaisromuja!

YLE luulee torjuvansa aivan asiallisen epäilyn hakemalla Stubbilta kieltävä vastaus. Kukaan fiksu kansalainen ei mene noin alkeelliseen halpaan.
684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Maamme svekot tekevät eräänlaisen pohjanoteerauksen ja vaarallisen sellaisen tällä "Ruotsi-puolustusyhteistyöllään"!

Nuo hemmetin maanpetturit ovat valmiita vaarantamaan KOKO Suomen turvallisuuden vain, jotta maa saataisiin lähemmäksi Ruotsia!?

Minusta tämä on jo TODELLA vakavaa politikoimista rakkaan Suomen turvallisuudella! Suomen vapaus ja itsenäisyys on lunastettu NIIN kalliilla uhrilla, että sen kanssa ei pidä halpamaisesti politikoida.

Äänestä
  • Kääpiö Löfven tarvitsee kääpiö Putinin suostumuksen, näinhän se meni viime kerralla. Bildt ehti jo sanoa ettei puolustusliitto oikein kiinnosta venäläisten kerrottua "seuraavansa tilannetta", saatanan pelkurit. Stalinin aikana ryssien mielestä Ahvenanmaan linnoittaminen oli yksi todiste siitä ettei Suomi voi olla aidosti puolueeton.

    Äänestä

Aikoinaan, kun Suomeen valittiin Hornetit, niin, yllätys yllätys, joku toi loppuäänestykseen, tarjonnan ulkopuolelta Jassit (joita, ei oltu edes valmistettu) Siihen aikaan oli Ellu Rehn puolustusministerinä...no kaksi antoi äänensä Jasseille, ja luvattiin, että 15:sta vuoden jälkeen äänestystulokset julkaistaan, mutta miten kävi? Äänestys on salattu sen sata vuotta, varmaan eräs puolue niitä tuloksia panttaa...

Äänestä

Ruotsalaiset osaa mitään tehdä rehellisen luterilaisen työetiikan mukaan.

Äänestä

Meillä on hallituksessa ihan aidosti ruotsalaisten kaupparatsuja eli sutenöörejä tekemässä kauppoja ruotsalaisille. Voisiko tuon jo nimittää maanpetturuudeksi kun toimitaan toisen valtion sisällä kuin myyrinä eikä sitä edes mitenkään peitellä miten esimerkiksi Calle Haglund matkustelee kotimaahansa ruotsiin selostamaan meidän politiikastamme ?
On tämä Suomi ihme maa jossa kaikki on mahdollista mitä muualla maailmalla ei sulatettaisi ollenkaan.

Äänestä
  • Ei vain kielipolitiikka, vaan myös talous, turvallisuus- ja ulkopolitiikat ovat valjastettu hyödyttämään erityisesti Ruotsia!? Itse Suomen etu on sivuseikka, vaikka svekot muuta tietysti väittävät. Suomi on siis alennettu Ruotsin alusmaaksi. Svekopäättäjien ja mm. valtamedian mielestä tilanne on mitä mainion?!

    Jotain on mätää Suomenmaassa...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mediahuijaus kirjoitti:

YLE:n haastattelema pääministeri Stubb vakuuttaa, että tässä puolustusyhteistyössä Ruotsin kanssa ei ole "Jas haudattuna". Kuulemma Alexia ei se asia mietitytä ollenkaan! ;-)

Ja kuinkas sitten käykään? Kun hävittäjien osto tulee ajankohtaiseksi, niin VARMASTI svekot vetoavat tuohon pelleyhteistyöhön, jotta hankittaisiin noita vanhentuneita ruotsalaisromuja!

YLE luulee torjuvansa aivan asiallisen epäilyn hakemalla Stubbilta kieltävä vastaus. Kukaan fiksu kansalainen ei mene noin alkeelliseen halpaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu