elää täysillä?

elämäniloajokahetkeen

olen pitkään pohtinut miten elää elämä. saattaa kuullostaa tyhmältä ainakin 15 vuotiaan nuoren tytön suusta. en ole tietääkseni saavuttanut mitään elämässäni mutta haluaisin. jos vaikka kuolisin niin katuisin miten elin. nykyäänkin ollaa vaa kännyköillä ja muilla vekottimeilla. oon vaan kotona ja väilil ulkona kaverin kanssa.. . ja viime parhaista hetkistäni on 7 vuotta ... Mitä te teitte tän ikäisenä? tää oli tyhmä kysymys ja outo selostus mutta olisi mukavaa jos kertoisitte vähän omista mukavista ja muista kokemuksista. (:

3

186

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äksideemolly

      Ei 15-vuotiaana voi katua mitään suurta. Varsinkaan tehtyjä päätöksiä, sillä sinulla on tuskin mitään merkittävää takana. Uravalinta on pian tuleva vaikuttava päätös ja sitäkin voi muuttaa ties kuinka monesti.

      Miten elää täysillä? Älä välitä muiden asettamisista odotuksista, määritä sen sijaan itsellesi omat. Ole itse aktiivinen mahdollisuuksien etsimisessä äläkä odota niiden tulevan luoksesi, ne eivät usein saavu itse. Suunnittele vuosien päähän, eikä pelkästään viikosta toiseen.

      Sinun iässäsi merkittävin asia on oppiminen. Eikä sekään ole kaikki kaikessa. Terveellisellä asenteella pärjää pitkälle, tällä tarkoitan lähinnä uteliaisuutta tutustua ympäröivään maailmaan.

    • sister17

      Nauti hetkestä. Muuta en voi sanoa. Tee jokaisesta hetkestä se kaikkein paras hetkesi. Voi kuulostaa vaikealta, mutta tämän voi saavuttaa pienillä asennemuutoksilla ja hengitysharjoituksilla. En nyt tarkoita mitään meditaatiota, vaan sitä, että aina kun alat tehdä jotain pysähdy ensin hetkeksi ja mieti mitä olet tekemässä.
      Toinen joka voi auttaa, ja jota sinä ilmeisesti kaipaat enemmän, on pienet muutokset arkeen. Tee jotain yllättävää. Esimerkiksi kävellessäsi bussipysäkille menekin kiertoreittiä, tai tervehdi kaveria vieraalla kielellä, tai laita muroihisi maidon sijasta piimää. Aloita uusi harrastus tai opettele syömään inhokki ruokaasi. Elämää voi maustaa monin keinoin.
      Äläkä unohda positiivista elämänasennetta!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1237
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      289
      1076
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      298
      904
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      899
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      771
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      192
      659
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      585
    8. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      97
      545
    9. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      526
    10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      59
      487
    Aihe