Lihava shetlanninponi! D:

Ponittaja

Eli meil olis semmonen rasvapallo tuol tallissa D: Poni on jo 20 w mutta oikea energiatykki! Ajattelin tässä keväällä viimeistään kesällä ruveta kuntouttamaan sitä. mutta siis miten ponin painoa voi pudottaa? Poni on noin 95 cm korkea. Kuinka saisin siltä noin 100 kg pois? Tuntuu ettei poni laihdu millään! Lisäksi poni on isossa karsinassa toisen ponin kanssa ja syö luultavastiu toisenkin ponin heinät... Ponin paikkaa ei voi vaihtaa sillä ei ole tilaa muuallakaan.


Kuinka ponin painon voi mitata?

4

370

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poni---

      Heinät voi laittaa tiheäverkkoiseen heinäverkkoon, se jo hidastaa syömistä. Tärkeää on, että heinää on mahdollisimman usein saatavilla PIENIÄ määriä. Juuri toi heinäverkko on hyvä valinta, koska siitä riittää syömistä pitkäksi aikaa, mutta syöminen on hidasta.
      Tietysti toiselle ponille täytyy laittaa heinäverkko myös, jotta molemmilla syöminen kestäisi yhtä kauan.

      Kaikki väkirehut luonnollsesti pois. Ainoastaan heinää, vettä, kivennäistä ja suolaa.
      Heinässä kannattaa katsoa, ettei ole liian ravinteikasta heinää. (Ei-ravinteikas ei ole sama asia kuin huono heinä, eli ei tietenkään pölyävää tai homeista heinää).

      Tarhan tulee olla mahdollisimman iso ja tarhausaika mahdollsiimman pitkä. Tarhassa heinää voi ripotella ympäri tarhaa, jos vaan mahdollista, jotta poni joutuu liikkumaan syömisen ohella.



      Liikunnasta jättäisin ratsastuksen kokonaan pois, ellei ratsastaja ole HYVIN KEVYT (siis ihan joku pikkulapsi, ihan max 35kg). Noin painavalla ponilla omakin massa on niin iso, että äkkiä tulee vaan ongelmia.

      Liikunnan ei muutenkaan kannata olla kovin raskasta, koska ponilla tuota massaa on. Pitkät kävelylenkit on tosi hyviä, joko taluttaen tai vaikka kärryillä. Lyhyitä aikoja kerrallaan voi ponia taluttaa vaikka hangessa tai juoksuttaa, mutta hyvin varovaisesti alkuun.

    • Ponittaja

      Pitääks se suola lisätä ruokaan?

    • ponipulleaparka

      Jos hevosen omistajana et tiedä eläimen suolan antamisesta, kysy mielellään eläinlääkärin apua ponisi laihdutukseen. Ettei mene vikaan ja tule vaurioita.

    • Ponittaja

      Ok ):

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe