Meneekö Keskustan Lemponen läpi ekayrittämällä

aaaaaaaaaa

monipuolista osaamista tuntuu löytyvän.

23

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanvieras

      kuka lemponen ?????

      • Tiisteltä

        Ei mene läpi,Paula Sihdolla on semmoinen draivi päällä nyt että se vie aika tyynni Lapuan kepu äänet!!!


    • liianvanhajakokematon

      EI.

      • ensikerr

        Tuskin ekakerralla


    • puistovahti

      Oliko se tämä Lemponen, joka haluaa kauppatorin Laurilanpuistoon?

      • hyväkinkösuositus

        Se on naula arkkuun.


      • wwxxwxw
        hyväkinkösuositus kirjoitti:

        Se on naula arkkuun.

        Lemponen on rehellienn yrittäjä, mutta kepua äänesätmällä teet päämisniterin eräästä "yrittäjästä" joka on sinun kukkarollasi. Haluatko sitä?

        Suomen Uutiset vastaa Juha Sipilälle – yritystoiminnan pimeät komerot auki

        KOMMENTTI | Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä moitti Helsingin Sanomien vaalitentissä tiistaina perussuomalaisia loanheitosta ja valehtelusta. Sipilän mukaan Suomen Uutiset on ”vihjaillut” hänen tienanneen jätevesiasetuksella kymmeniä miljoonia. Toimituksemme vastaa Sipilän syytöksiin ja kysyy puolestaan, miksi hän edelleen vaikenee yritystoimintansa epäselvyyksistä.

        Suomen Uutiset tähän mennessä kirjoittanut kolme juttua Juha Sipilän yritystaustasta. Sipilä tai hänen esikuntansa eivät ole missään vaiheessa tehneet jutuistamme oikaisupyyntöä. Verkkolehtemme ei ole missään vaiheessa väittänyt Sipilän tienanneen valtavia summia. Sen sijaan olemme avanneet lukijoillemme Sipilän Green Rock Oy:n ja jätevesiasetuksen yhteistä aikajanaa sekä puhdistuslaitteilla tehdyn liiketoiminnan suuruutta.

        [...]

        Kuka penkoisi vyyhtiä?

        Sipilän kansansuosio on hyydyttänyt median. Tuleva pääministeri on päästetty käsittämättömän vähällä. Tämä arvio ei ole omani vaan Jari Tervon. Myös Sari Helinin kolumni on huomionarvoinen. Hän oudoksuu toimittajien ylimmän vahtikoiran Risto Uimosen kritiikitöntä ylistyskirjaa Sipilästä, joka uhkaa tehdä koko journalismi-instituution puolueettomuuden naurunalaiseksi.

        Ehkäpä joku median edustaja innostuu kaiken tämän vaalihurmoksen tauottua myös kysymään Juha Sipilältä hieman vaikeampiakin kysymyksiä. Hänen yritystoimintansa kun on ollut sen verran laajamittaista ja vyydittynyttä, että kurkistus komeroiden pimeimpiin nurkkiin olisi aiheellinen.

        https://www.suomenuutiset.fi/suomen-uutiset-vastaa-juha-sipilalle-yritystoiminnan-pimeat-komerot-auki/


    • fiksujamolemmat

      Lemposelle kova kilpailija on Kivisaari. Kivisaaren tukijaluettelossa on muutama nainen, joiden otteet kunnallispolitiikassa ovat olleet kovin itsekeskeisiä ja oma ura on siten ollut lennokasta. Onko Kivisaari edustaja vai eduntavoittelija? Tekeekö seura kaltaisekseen?

    • ikl-Lapua

      Siis hyvä vastaus joltakin ,kuka ihmeen Lemponen ? Itseänsä täynnäoleva ihminen joka omassa esittelyssään kertoo lapsuuden hehtaarimääristä ,voi pyhä sylvi !
      Varmaan aikois siellä eduskunnassa saada yrittäjille kaikenmaailman lisäetuja ja verohelpotuksia ja muita vippaskonsteja mitä yrittäjät käyttää alvariinsa.nou hjyvä !

      Eduskuntaan tarvitaan kansanviisautta ja oikeudenmukaisuutta ,ihmisiä jotka älyävät ottaa huomioon heikommassa asemassa olevat ihmiset ja siis ihan tavalliset kansalaiset ja pistävät kaikenmaailman keinottelijoille luun kurkkuun.Kokoomuksen edustajat eivät edusta sellaista ajatusmaailmaa eikä oikeudenmukaisuutta !

      • tuetminimiin

        Eikö siellä oo ollut jo niitä heikoimpia ajattelevia ihmisiä tarpeeksi, niillehän meidän rahat menee tukiaisina Kreikkaan ja lusmuille maahanmuuttajille. Nyt pitäisi saada töitä niille jotka töitä haluavat.


    • ostmo

      Itte oon useimmiten äänestäny keskustalaasta. Mutta nyt kun tein elämäni ensimmäästä kertaa vaalikoneen, niin persut siellä lähimpänä omaa mielipidettä on. Kokoomus kakkosena, ja keskusta kolmosena.

      Olin sen analyysin mukaan erittäin konservatiivinen, ja lievästi oikealla. Eli persu. Tuntuu jotenkin hullulta, kun en tiedä noista persuista oikein mitään, keskustaa kun on tullut seurattua. Ehkä se keskustan äänestäminen on ollut sellainen perinne, ettei ole oikein muuta osannut äänestää. Mutta ehkä nyt voisi äänestää jotain persua, kun kerran vaalikonekin antaa siihen osviittaa.

    • lemposell

      joo äänestä persuu

    • jjjjjllllj

      Lemponen menee eduskuntaan

      • 2e2e22e

        MInäkin mene sinne, meinaan käymään,kuten lemponen ja sinäkin pääsette.
        Kansanedustajaksi äänestän persun.


    • ceccecc

      Käyttääkö tämä Lemponen kuinka paljon itäeurooppalaista halpatyövoimaa pajassaan?

      • Kielimuuri

        Täytyy itse tähän vastata, että n. 100 työntekijästä, mitä matkan varrella on ollut on tainnut yksi olla Suomen ulkopuolelta. Suurin osa Lapualaisia, Ylistarolaisia, Härmäläisiä. Kyllä ulkomaisetkin töitä tekevät, mutta työllistetään ensin mieluummin omat. Nykyään en työllistä tässä viimeisimmässä LemCons yrityksessä vielä yhtäkään henkilöä, mutta katsellaan nyt tässä. Toivottavasti voin auttaa muita yrityksiä lisäämään omaa myyntiään ja sitä kautta työllistämään lisää, tai edes nyt pitämään nykyiset työpaikat. Ei nyt ole helppoa oikein kenelläkään ihmisryhmällä.


      • deddede
        Kielimuuri kirjoitti:

        Täytyy itse tähän vastata, että n. 100 työntekijästä, mitä matkan varrella on ollut on tainnut yksi olla Suomen ulkopuolelta. Suurin osa Lapualaisia, Ylistarolaisia, Härmäläisiä. Kyllä ulkomaisetkin töitä tekevät, mutta työllistetään ensin mieluummin omat. Nykyään en työllistä tässä viimeisimmässä LemCons yrityksessä vielä yhtäkään henkilöä, mutta katsellaan nyt tässä. Toivottavasti voin auttaa muita yrityksiä lisäämään omaa myyntiään ja sitä kautta työllistämään lisää, tai edes nyt pitämään nykyiset työpaikat. Ei nyt ole helppoa oikein kenelläkään ihmisryhmällä.

        Jos et ulkomaalaisia ole palkannut, niin sitten saatan äänestää sua. Se vaan että KEPU on lopettamassa harkinnavaraisen ja siten haalimassa tänne tuhansia halpatyöläisiä niin intiasta kuin vietnamistakin.


    • moaner3

      No ei varmaan mee. Eikä mee Kivisaarikaan. Ei kumpainenkaan pääse eduskuntaan, edes lähelle. Siellä on kuitenkin ehdolla istuvia kansanedustajia Tuomo Puumala, Mika Lintilä, Lasse Hautala, Mikko Savola. Sitten on vielä tyrkyllä entisiä kansanedustajia, Paula Sihto, Antti Kurvinen sekä Juha Mieto.

      Tuolileikissä keskustalle jää ehkä se 4 tuolia, ja noita varteenotettavia jo 7 kpl. Siinä loppuu tuolit jo kesken, ennen kuin päästään kivisaariin ja lemposiin.

      Veikkaan että järjestys on keskustalla Puumala, Kurvinen, Sihto, Savola, Lintilä, Mieto, Hautala, Kivisaari, Lemponen. Eli kauas jää..

      Muistakaa nyt että olemme Vaasan vaalipiirin äänestysalueella, ja siihen kuuluu vanha Vaasanlääni, eli myös Vaasan seutu, sekä Kokkolan ympäristö. Ääniä pitää saada ympäri vaalipiiriä, jos meinaa pärjätä.

    • huhhelevetti

      Jaaha, nyt tuli sitten viimein selväksi mikä tämä Lemponen on miehiään. Tämän päivän eparissa siitä oli juttu.

      Eli. Lemponen ajaa pelkästään yrittäjien etuja. Lemponen on sitä mieltä, että pekkaspäivät ja lomaltapaluurahat pitää poistaa. Lemponen on myös sitä mieltä, että ensimmäinen sairaspäivä pitäisi olla palkaton, ja että vuosilomalla sairastaminen ei saisi siirtää lomapäiviä sairaspäivien verran.

      Siis täysi oikeistohitleri. Onko tämä mies tosiaan keskustan riveissä, sopisi paremmin kokoomukseen aivan äärimmäiseen oikeaan laitaan.

      Ainakaan tavallisen palkansaajan ei kannata tällaista pelleä äänestää. Lemposen kaltaiset hitlerit ajattelevat siten, että kunhan itse saavat suhteettoman suuren palkan, niin työläisillä ei sitten olekaan mitään väliä.

      Eli voi kyllä heti sanoa, ettei tosiaankaan mene eduskuntaan noilla puheilla. Kyllä palkansaajat ainakin äänestää muita henkilöitä. Maajussit ja yrittäjät tätä varmaan äänestää, kun pekkaset ja sairaslomat eivät kosketa heitä itseään, niin siitä "edusta" pitää sitten olla kateellisia tavalliselle huonotuloiselle palkansaajalle joka MAKSAA VEROJA. Yrittäjä ja maajussi KIERTÄÄ veroja (=ei maksa veroja), ja tienaavat muutenkin aivan suhteettoman paljon, sitten kehtaavat olla vielä kateellisia jostain pekkasista ja sairaslomista.

    • Piraatiteduskuntaan

      Mä ainaki äänestän Miettistä. Eihän se eduskuntaan pääse, mutta vaikuttaa ihan järkevältä tyypiltä.

    • yyyyyyyyyyyyaaaaaa

      Ei!

    • Liittojyrsiä

      jos saa päättää niin EI, ja eikä mene. Joku Lemponen, mikä miäs se on. Kuutamoviljeliä, myyntipäällikkö ja yrittäjä, mitä viälä. 30sek keskustelu K-Marketin pihas osoitti. Parempi pysyä kuutamoviljeliänä.

    • unohdetaankokojuttu

      ei mee eikä vielä tokallakaan yrittämällä joten

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe