Kauhistuttaa seurata tätä keskustelua Kosken ja Rogersin pojista.
Mitä sillä on merkitystä kumman luokse pojat joutuvat.
Järkyttävintä tässä tapauksessa on, että pojat on joka tapauksessa tuomittu yksinhuoltajalle.
On tuleva koti sitten itä Helsinkiläinen slummi tai ökytalo Amerikassa ei elämä tule olemaan herkkua.
Mitä sillä on merkitystä kumman luokse pojat joutuvat.
Järkyttävintä tässä tapauksessa on, että pojat on joka tapauksessa tuomittu yksinhuoltajalle.
On tuleva koti sitten itä Helsinkiläinen slummi tai ökytalo Amerikassa ei elämä tule olemaan herkkua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Herkullisempaa ökytalossa kuitenkin
.. ei ole yksinhuoltajuudessa, vaan sikamaisinta varsinkin kansainvälisten lasten karkotustapauksissa on ollut ja näyttää edelleen olevan lainkäytön epävarmuus ja oikeusvoimakeinojen julmuus.
Tehdyn selvityksen mukaan paikallisviranomaisten lainkäytön tuntemus on erittäin heikko, oikeusvoimakeinojen käytön osalta olematon; mm. Kajaanin vouti ja poliisit, jotka pidättivät ja vangitsivat Rogersin veljekset, hoitivat homman ilmeisesti ymmärtämättömyyttään lainvastaisesti.
I-S HO:n päätös nro 1582 26.11.2004, dnro U 04/1271
http://www.mtv3.fi/huoltajuuskiista/Huoltajuuskiista.pdf
Siis, pojat on vangittu ja suljettu alaikäisinä, terveinä mielisairaalaan. Tähän laitoshoitoon saattamiseksi heidät olisi pitänyt huostaanottaa - näin ei ole tehty.
Näyttää siltä, että Oulun voutis syyllistyy virkavirheseen pitämällä poikia vangittuna.
Nimittäin virkavastuu on henkilökohtainen, viit. I-S HO:n ko. päätökseen ja siihen. että virkavastuu määriteltiin jo vuonna 1947 NURNBEGIN TUOMIOISTUIMEN PERUSSÄÄNNÖSSÄ JA TUOMIOSSA TUNNUSTETUISSA KANSAINVÄLISEN OIKEUDEN PERIAATTEISSA, mm:
IV periaate
"Se seikka, että henkilö toimi hallituksensa tai esimiehensä käskystä, ei vapauta häntä kansainvälisen oikeuden mukaisesta vastusta, jos hänellä oli moraalisen valinnan tosiasiallinen mahdollisuus."
Suomessa oikeusvarmuus on kriisissä..
Olikos tämä Nurnbergin tuomioistuin sama paikka missä hirtettiin natseja? Jotenkin nimi tuntuu tutulta.
Pitäisikö tapauksen käsittely mielestäsi siirtää Nurnbergiin?
.. ummartanut kususmustasi..
Sekö seikka sinua tässä aiheessa vain kiinnostaa;
"Pitäisikö tapauksen käsittely mielestäsi siirtää Nurnbergiin?"
Ohutpa lienee oivallustesi sarka..?